mitä laitatte talvella alle -10 asteella

uninen.

ja -15?

3

231

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • välivaatetta

      siis toppahaalarin alle? Fleece-väliasun ja tosi kovalla pakkasella villahaalarin. Kauluri ja villasukat, kypäräpipo ja talvikengät jotka vaihtuu tosi kovilla pakkasilla kuomiin.

    • villaa lisää

      Kymmenen asteen pakkanen on vielä sellainen etteivät nuo isommat tarvitse juuri välikerroksia, ehkä villatakin tai fleecen. Kauluri on kaulassa ja villasekoitesukat talvisaappaissa. Pienellä (joka istuskelee eikä liiku niin paljoa) voi olla villahaalari silloinkin.

      Sitten kun pakkasta alkaa olla enemmän, niin laitetaan villakerroksia alle. Jos ollaan pitkään ulkona tai on tosi kylmää, puetaan villa- tai villasilkkikerrastoja, väliin vielä toinen kerros villaa ja sitten toppavaatteet. Pipon alle villainen kypärämyssy ja rukkasten alle ohuet merinovillaiset lapaset.

    • nämä laitan

      Sukkahousut/kalsarit, housut, bodyn paita päälle, villakypärämyssyn ja villakaulurin, talvihatun, kengät, villasukat, topparukkaset ja toppapuvun.. Meillä ei noin lämpösellä lapsi tarvitse fleeceä tai villapukua talvellakaan.. :)

      Ja nuo päällimmäiset housut ja paita on yleensä velouria tms paksumpaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Janne Ahonen E R O A A

      Taas 2 lasta jää vaille ehjää perhettä!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      171
      3468
    2. Tekisi niin mieli laittaa sulle viestiä

      En vaan ole varma ollaanko siihen vielä valmiita, vaikka halua löytyykin täältä suunnalta, ja ikävää, ja kaikkea muuta m
      Ikävä
      85
      1486
    3. Miksi ihmeessä?

      Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek
      Ateismi
      25
      1239
    4. Ootko huomannut miten

      pursuat joka puolelta. Sille joka luulee itsestään liikoja 🫵🙋🏻‍♂️
      Ikävä
      158
      1212
    5. Pitääkö penkeillä hypätä Martina?

      Eivätkö puistonpenkit ole istumista varten.Ei niitä kannata liata hyppäämällä koskaa likaantuvat eikä siellä kukaan niit
      Kotimaiset julkkisjuorut
      192
      978
    6. Kerropa ESA miten kävi tuomioiden

      Osaako ESA kertoa miten haukkumasi kunnanhallituksen kävi.
      Puolanka
      35
      961
    7. Erika Vikman diskattiin, tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek

      Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek https://www.rumba.fi/uut
      Maailman menoa
      16
      933
    8. Kuinka kauan

      Olet ollut kaivattuusi ihastunut/rakastunut? Tajusitko tunteesi heti, vai syventyivätkö ne hitaasti?
      Ikävä
      57
      822
    9. Maikkarin tentti: Orpo jälleen rauhallinen ja erittäin hyvä, myös Purra oli hyvä

      Lindtman ja Kaikkonen oli kohtalaisia, sen sijaan punavihreät Koskela ja Virta olivat taas heikkoja. Ja vastustavat jalk
      Maailman menoa
      85
      761
    10. Se olisi ihan

      Napinpainalluksen päässä. Ei vaatisi paljon
      Ikävä
      62
      745
    Aihe