mitä laitatte talvella alle -10 asteella

uninen.

ja -15?

3

295

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • välivaatetta

      siis toppahaalarin alle? Fleece-väliasun ja tosi kovalla pakkasella villahaalarin. Kauluri ja villasukat, kypäräpipo ja talvikengät jotka vaihtuu tosi kovilla pakkasilla kuomiin.

    • villaa lisää

      Kymmenen asteen pakkanen on vielä sellainen etteivät nuo isommat tarvitse juuri välikerroksia, ehkä villatakin tai fleecen. Kauluri on kaulassa ja villasekoitesukat talvisaappaissa. Pienellä (joka istuskelee eikä liiku niin paljoa) voi olla villahaalari silloinkin.

      Sitten kun pakkasta alkaa olla enemmän, niin laitetaan villakerroksia alle. Jos ollaan pitkään ulkona tai on tosi kylmää, puetaan villa- tai villasilkkikerrastoja, väliin vielä toinen kerros villaa ja sitten toppavaatteet. Pipon alle villainen kypärämyssy ja rukkasten alle ohuet merinovillaiset lapaset.

    • nämä laitan

      Sukkahousut/kalsarit, housut, bodyn paita päälle, villakypärämyssyn ja villakaulurin, talvihatun, kengät, villasukat, topparukkaset ja toppapuvun.. Meillä ei noin lämpösellä lapsi tarvitse fleeceä tai villapukua talvellakaan.. :)

      Ja nuo päällimmäiset housut ja paita on yleensä velouria tms paksumpaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Missä kokoomuksen naiset?

      Hähmäistä ukkotarinaa kuultu koko viikonloppu. Kukaan ei ole kokoomuksessa edes yrittänyt pitää naisten puolta. Jopa
      Maailman menoa
      135
      3786
    2. Finland is now Petter place

      Audin B-ryhmän ralliautolla saatiin kansa voimaan hyvin. Kiitos kokoomus huumoripläjäyksestä.
      Maailman menoa
      36
      2454
    3. Ilman Stadia Suomessa ei olisi kunnon lihajalosteita

      HK, Helsingin makkaratehdas, Votkin, mitä näitä nyt onkaan. Böndellä ei ole kunnollisia jalostajia.
      Maailman menoa
      144
      2108
    4. Jorma Lind kuollut

      Ylen uutisankkurina 40 vuotta toiminut Jorma Lind on kuollut 85-vuotiaana. https://yle.fi/a/74-20230265 ARVl on näet
      Maailman menoa
      17
      1081
    5. Toivon että kuulut elämääni

      Mutta aika näyttää miten läheisesti. Lupaan kertoa jossain sivulauseessa, kun muutan paikkaa.
      Ikävä
      70
      1041
    6. Mikä on kaunein

      Ja hellyttävin hetki irl kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      46
      925
    7. Mahdatko ymmärtää sitä

      Mä en selviä jollei me jutella kunnolla. Tarvitsen sua siihen. Etkä sä voi sitä tietää kun en ole ilmaissut mutta olen
      Ikävä
      63
      886
    8. En unohda sua

      En vaan unohda sua. Eikä se näköjään ole tarkoituskaan. Rakastan sua sitten omalla tavalla kauempaa kun mikään muu ei on
      Ikävä
      31
      865
    9. Kullan kemiallinen merkki on au

      Ei välttämättä. Mikä sun kullan merkki on?
      Ikävä
      43
      790
    10. Kyllä nainenkin voi ottaa yhteyttä

      Ja on ihan kiva jos ottaa yhteyttä mieheen. Minä ainakin olisin onnessani jos nainen ottaisi yhteyttä. mies
      Ikävä
      97
      772
    Aihe