Asiasta joku tuolla vitsaili mutta oikeesti vakava paikka.
Emme esim. voi mennä synttäreille jos exä on siellä. Ei tuu mitään varsinaista tappelua mutta tunnelma latistuu välittömästi.
Kummin vanhemmat on siitä veemäisiä että vielä hehkuttavat asialla ja tahallaan kutsuvat meidät (nyxineen) samaan aikaan juhliin.
Emme esim. voi mennä synttäreille jos exä on siellä. Ei tuu mitään varsinaista tappelua mutta tunnelma latistuu välittömästi.
Kummin vanhemmat on siitä veemäisiä että vielä hehkuttavat asialla ja tahallaan kutsuvat meidät (nyxineen) samaan aikaan juhliin.
Vastaukset 6
Vanhimmat
No mä olen exn sisaren lapsen kummi, ja kyllä siinä eron jälkeen kävi niin että yhteys kummilapseenkin katkesi.
Homma ei vaan toiminut, eikä mulla ole mitään morkkista, en ole exn sukulaisiin kehenkään yhteydessä muutenkaan
Sama juttu. Kummilapseni on exni siskon lapsi. Olimme tuon siskon kanssa todella läheisiä mutta kun ero tuli niin meidän välit kylmeni ja samalla ikävä kyllä välit myös kummilapseeni katkesivat. Uskon että ex ja hänen uusi puolisonsa hoitavat kumminvelvollisuudet yhdessä.
No emme (ex&mä) ole sukulaisia kummitytölle mutta sille kummit on kuiteski jotenki tärkeitä. Vaikea tylysti vaan sivuuttaa, varsinkaan kun sillä prinsessalla ei ole mitään hajua missä mennään.
Kummitytön vanhempien häpeähän tuo on jos eivät osaa olla hienostuneita.
Lähetä kummitytölle lahjat postissa ja tapaa toisena aikana.
Mä mietin nyt tässä ketjussa olleita sanoja "tahallaan kutsuvat samoihin juhliin" ja "on niiden kummilapsen vanhempien oma häpeä jos eivät osaa olla hienotunteisia".
Siis ööö.... pitääkö kummilapsen biologisten vanhempien järjestää lapselleen kahdet juhlat avioliitoistaan eronneita kummeja varten ....?
Eiköhän se mene niin, että kummilapsen perheessä on ne yhdet juhlat, ja nämä eronneet kummit sopikoot keskenään kumman vuoro on mennä, jos samoihin juhliin eivät mahdu ?
Mitä sitänykysin erottelemaan kuka on kenenkäkin lapsi, kummi, mummi, vaari, äiti, isä, koti, auto ym ym... nyky perhe on niin sekasin, että eihän niitä erota hullukaan toisistaan, kuka on oma ja kuka toisen, ja mitä omistaa ja mitä ei!!
Sekasinon nyky perhe ja seurakunta... ja sekavaksi menee, kun lapset näkee miten perheessä ja suvussa tai ylipäätään elämässä toimitaan, mistä he saisivat normaalin pehremallin, kun itse ovat eläneet vaan, ja antaneet mennä liikoja miettimättä, mihin kuuluu ja mihin ei, ja kuka on kuka!! Tietääköhän ees kaikki itsekkään, kuka oikeastaan on?