Miksi asemat hylättiin?

Miksi, miksi

Kun katselee junan ikkunasta ulos, niin vähän väliä tulee hylättyjä pikkuasemia. Miksi nämä hylättiin? Olisi mielummin kehitetty jotain kiskobusseja ajelemaan pitkin ratoja. Kyllä niiltä asemilta tulijoita olisi ollut, kun vain olisi kokoajan ollut kiskobussiliikennettä.

Ensin kauniit pikkuasemat jätettiin ränsistymään ja sitten niitä on kaupusteltu pois. Jos asemat olisi säilytetty ja liikennettä olisi ollut, niin voisi olla moni radanvarsi kylä vähän paremmin menestynyt, kuin on nyt


Niin, varmaan olisi kannattamatonta toimintaa, mutta niihän joukkoliikenne on paljolti nytkin.

6

256

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Resiinaton
      • ----

        "Ja kun ei ole riittävästi asiakkaita, niin ei ole palveluakaan."

        Jos tällaisia kiskobusseja menisin, niin nehän voisi toimia joustavasti siten että pysähtyisi asemalla vain jos joku on jäämässä siinä pois tai jos joku haluaa nousta asemalta kyytiin.

        Ostin joskus kirjan nimeltä Radan varrella. Siinä on käyty läpi kaikki rautatieliikennepaikat. Suosittelen kirjaa kaikille jota asia kiinnostaa.


    • tarkennus

      olit väärässä junassa sillä normaali junat pysähtyy melkein joka asemalla...nämä Pendoliinit jne ei....

    • KonnAri1

      "olit väärässä junassa sillä normaali junat pysähtyy melkein joka asemalla...nämä Pendoliinit jne ei...."

      Tampereelta kun menee pohjoiseen niin on monta pikkuasemaa johon ei ole pysähtynyt juna kymmeniin vuosiin, eivät edes pikajunat.

    • naapurikuntalainen

      Ihan siinä naapurissakin on suuri kunta, josta ei junan kyytiin pääse. Asemahan on ihan väärässä paikassa jos katsoo missä ihmiset liikkuvat ja mikä on kunnan keskusta. Ei kai sinne korpeen asemalle kukaan eksy lähteäkseen muutaman kilometrin päähän Tampereelle. Toisesta suunnasta sentään pääsee junalla Tampereelle.

    • .........

      Pikkuasemien lopettaminen oli hyvin lyhytkatseista puuhaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      109
      2260
    2. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      896
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      70
      889
    4. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      22
      872
    5. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      835
    6. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      554
      789
    7. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      80
      697
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      660
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      23
      610
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      57
      561
    Aihe