Terassin ovi

Meinaan vaihtaa terassille uuden oven, olen saanut kolmelta valmistajalta hinnan.
Skaala on kallein, Lammi ja Pihla suurinpiirtein samanhintaisia, kaikkien pitäisi
olla firmojen parhaita ovia ja samoilla varustuksilla.
Onko kellään kokemuksia ko.asiasta?
52665
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Valmistajalla ole mitään väliä, ovella on.

Meillä vaihdettiin riva´riin ikkunaremontin yhteydessä myös ovet. Valmistajaa en kerro, mitäpä minä mustamaalaamaan mitään firmaa, iso ja tunnettu kuitenkin.

Ei tietenkään olleet kalleimmat, ei osayssa kalleinta osteta, mieluiten ei ostettaisi kerrassaan mitään. Mutta yleistä kommenttia aiheesta:

Ihan ekaksi, kyseessä on ulko-ovi. Ei eroa paraatiovesta vaatimuksillaan mitenkään. Paitsi jos haluaa yhtä tiiviin, pitänee ottaa kaksilehtinen, jos ei mitään tuulikaappia. Lämpöarvoista puhutaan, mutta kun tiivisteet perskaantuu kuitenkin aikanaan, alkaa vetämään.

Kunnollinen materiaali. Nykyään puutavara kovin heikkolaatuista, lannoitteilla kasvatettu, mieluummin jalopuuta. Tahtovat pellittää terassinovia, kukaan tiedä, mitä sisällä. Hyvä ovi painaakin jotain. Pahimmillaan joku kananmunakennosta laudalla päällystetty väliovi, ei sellainen mitään kestä.

Lukitus erittäin tärkeä asia. Ja pitää olla turvaketju ja ovisilmä, tai ikkunahan se yleensä on terassille. Niin, miten oven ikkuna kestää murtoyrityksiä? Pieni ikkuna, turvalasista. Asunnossa pitää olla kahvasta avattavat ovet, pakoteinä, elikkäs kunnon lukitus ulos, käyttölukko ja turvalukko. Sisälle ketju tai kiväärinsalpalukko lisäksi.Ja niitä PITÄÄ myös käyttää. Saranatapit on nykyään kai kaikissa saranoissa, tarkista kuitenkin asia.

Karmit, yleensä aivan liian hepppoista puuta. Hah, meillä oli entiset isoa lankkua, nykyiset jotain lautaa. Uretaania väliin. Joopajoo, elää ilmankosteuden mukaan, nariseekin tuulella. Tolleen ne niitä laittelee, kunnon karmit ulko-ovilaatua.

Jos jotain kaihtimia tai rullaverhoja, niin vähän muoviosia kuin mahdollista, ne tippuu pois muutamassa vuodessa kuitenkin.

HOX. Oviin ei asenneta kaihtimia lasien väliin kuin ikkunoissa, ne tulee sisälasin sisäpuolelle ei ole tilaa, tätä harvempi tajuaa. tilatessaan Jos haluaa kaihtimen, kannattaa tilata kakslehtinen ovi, jääpähän kaihdin lasien väliin, eikä pölyynny niin paljon, ja saman näköinen kuin muissakin ikkunoissa. Siis jos ikkunoissa kaihtimet. Verhokin voidaan asentaa ovien väliin, siistimpi käytännössä sekin.

Asennus voi olla mitä tahansa, sille ei voi oikein mitään, ku "ammattimies" ruiskii uretaaninsa kanssa, laadusta tiedä kukaan, kun kaikki töhnä jää listojen taakse. Jos osaa ite asentaa, se parempi, tietääpähän, miten tehty.

Että siinä niinkuin mun mielipiteitä ja kokemuksia terassinovista. Ikinä en tollasta ovea ostaisi ok- taloon. Mieluummin edullinen ulko-ovi, kuin kallis "terassinovi".



Ovipumppu aukipitomekanismilla. sekin vaatii kunnon oven, rimpulaoviin ei kunnollista täyskokoista ja kestävää pysty edes asentamaan, ilman ihme virityksiä karmissa, ei puuta, mihin laitetaan kiini.

Äänestä

Kokemukseni perusteella Pihlan ja Tiivin ovet ovat tukevaa tekoa (tulevat samalta tehtaalta). Hintakin on lähes sama. Pahaksi onnekseni tilasin Tiiviltä ja siitten kaikki meni pieleen. Oven raot ovat ylisuuret, ovi asennettiin vinoon ja korjaukseen meni aikaa (reklamaatiopuoli on kuulema täysin tukossa), maalaus ei ollut luvatun kaltainen eikä Tiivi halua ottaa vastuuta, jne. Perushyvä ovi pilattiin huonolla suorituksella - ja firma vielä mainostaa asennussertifikaattiaan!

Äänestä

Lammin ovi ainakin valmistetaan ja kasataan täysin eritavalla kuin skaalan tai pihlan ovet.
Toden näköisesti Lammin ovi on pitkäikäisin.

Äänestä
  • Mikä on hintaluokka esim Lammin ovilla,asennettuna. Pelittääkö 1-lehtinen ?

    Äänestä

Oviasennuksen jälkeen kannattaa aina suorittaa lämpökamerakuvaus.
Lämpövuotokohtiin tulee aina ennemmin tai myöhemmin myös kosteuden aiheuttamia maali- sekä puuvaurioita.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


EMS kirjoitti:

Meinaan vaihtaa terassille uuden oven, olen saanut kolmelta valmistajalta hinnan.
Skaala on kallein, Lammi ja Pihla suurinpiirtein samanhintaisia, kaikkien pitäisi
olla firmojen parhaita ovia ja samoilla varustuksilla.
Onko kellään kokemuksia ko.asiasta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu