Tämän aamun YLE TV1:ssä kerrottin etteivät kansanedustajat tiedä hyväksymänsä lain vaikutuksia!
Lain valmistelu on tehty ihan muualla.
Onko eduskuntaa pidettävä epäpätevänä ja tyhmänä?
Lain valmistelu on tehty ihan muualla.
Onko eduskuntaa pidettävä epäpätevänä ja tyhmänä?
Vastaukset 5
Vanhimmat
Taitaapi olla:
"K-kauppias Anu Vesanen kertoo Aamulehdessä joutuvansa puolustamaan omaisuuttaan oikeudessa lähes kuukausittain. ”Sama henkilö saattaa näpistää päivittäin kaikkea alkoholista pakastetaikinoihin”. Jos tällaiset saisivat kerrankin kunnon tuomion kymmenistä näpistyksistä, saisimme olla edes hetken rauhassa”, Vesanen sanoo."Maksutta saa
Kaikki on pelin politiikkaa. Se alkoi ns. punaiselta 1970 luvulta, jolloin rikoksien seuraamuksia lievennettiin ja joitakin rikoksia poistettiin kokonaan rikoslaista.
Lievennyksistä muutama esimerkki. Varkaus oli ennen rikos, mistä saattoi saada neljä vuotta vankeutta. Nykyään enintään 1,5 vuotta.
Aikoinaan vankeusrangaistus piti istua vankilassa päivästä päivään. Nykyään esim. taposta tuomitusta 10 vuoden vankeudesta täytyy istua hieman oli kolme vuotta, jos tekijä on ensikertalainen ja pääsee valvottuun koevapauteen. Seitsemän vuotta saa lahjaksi.
Viimeisin lievennyt on juuri tuo, että poliisin kirjoittamista maksamattomista sakoista ei joudu enää vankilaan. Tällöin tuloton ns. taparikollinen voi tehdä näpistyksiä mielin määrin, kun tuloja ei ole ja vankilaan ei joudu.
"K-kauppias Anu Vesanen kertoo Aamulehdessä joutuvansa puolustamaan omaisuuttaan oikeudessa lähes kuukausittain. "
Jotain häikkää tässä uutisoinnissa. Tuskin sentään omaa omaisuuttaan, vaan yrityksensä.
Vissi ja vissi. Tarkistahan tietosi vaikka juristilta.
Anu Vesanen on YEH eli yksityinen elinkeinonharjoittaja. Yksityisen elinkeinonharjoittajan yritysomaisuus ja henkilökohtainen omaisuus katsotaan yhdeksi ja samaksi omaisuuskokonaisuudeksi.
""Nuorukainen on käyttämällä henkilöön kohdistuvaa väkivaltaa eli kaatamalla uhrin maahan yrittänyt anastaa hänen hallustaan kahta 12 pullon olutpakkausta, joita uhri on kantanut käsissään. Nuorukainen on ollut juuri anastamassa uhrilta maahan tippuneita oluita uhrin maatessa maassa, kun poliisipartio on tullut paikalle ja teko on jäänyt yritykseen.""
Paska säkä...
Sama nuorukainen kavereineen "ovat yhdessä anastustarkoituksessa tunkeutuneet kioskirakennukseen vääntämällä ikkunan edessä olleet kalterit pois paikaltaan ja rikkomalla kioskin ikkunan kivellä heittämällä. Tämän jäljeen he ovat anastaneet kioskista sisältä olutta ja tupakkaa. Osa anastetusta omaisuudesta on saatu takaisin."
"Kaverukset ovat yhdessä ja yksissä tuumin anastaneet kioskista siten että kaksi nuorukaisista ovat kumpikin ottaneet käsiinsä kaksi olutpakkausta ja poistuneet paikalta kolmannen kavereista pitäessä ovea auki. Anastettu omaisuus on jäänyt kateisiin (siis juotu). Anastetun omaisuuden arvo huomioon ottaen teko on kokonaisuutena arvostellen vähäinen."
"Kaverukset ovat yhdessä ja yksissä tuumin anastaneet ravintolan omaisuutta tunkeutumalla luvatta katon kautta ravintolaan ja anastaneet ravintolasta 20 pulloa alkoholia."
jne.. näillä kaveruksilla on järjettömän pitkä rikoslista, joka on jatkunut vuosikausia, eikä loppua näy.
Mitä tälläisille tyypeille pitäisi tehdä?