Poistin koneesta 4870 näyttiksen turhana ja palasin takaisin emon 6150 integroituun. XP hoiti homman nätisti mutta SUse 1.1 menee alkukuvan jälkeen puuroksi.
Yritin update-asentaa Susen uudelleen mutta se ei auttanut.
Onko nyt ainoa keino asentaa uudelleen Suse, ohjelmat ja kaikki data?
Yritin update-asentaa Susen uudelleen mutta se ei auttanut.
Onko nyt ainoa keino asentaa uudelleen Suse, ohjelmat ja kaikki data?
Vastaukset 13
Vanhimmat
Kirjootusvire... SUse on tietysti 12.1
Tuolta asialliset ja asiantuntevat vastaukset --> http://opensuse.fi/keskustelu/
Tämä asia ei varmaankaan ole Suse-spesifinen joten josko jollain olisi tietoa ennen kuin poistan Linuxin koneelta kokonaan.
Tämä sama kävi itselle kun käytin Sax3 .a asetuksiin.
Avaa jollain editorilla (mm. mc/root) tiedosto /etc/X11/xorg.conf.d ja poista kaikki 9-alkuiset (sax.conf) tiedostot, lukuunottamatta > 90-keytable.conf
Bootti onnistunee komentorivimoodiin minultakin mutta millä komennolla saan editorin käyntiin?
Kirjaudu rootina tekstitilassa
Lataa mc >> zypper install mc
Ja sitten komennolla mc aukee helppokäytöinen editori.
"Poistin koneesta 4870 näyttiksen turhana ja palasin takaisin emon 6150 integroituun."
Ettei vain tuo 4870 ole ATI Radeon, ja tuo emon Nvidian vanha 6150?
Jos käytössäsi on jakelun ulkopuolisia ajureita, riittänee kun nimeät /etc/X11/xorg.conf toiselle nimelle. Nvidia toiminee tuollaisenaan grub:in kernel-parametrille lisätyllä määreellä 'nomodeset'.
Tarvittaessa voit asentaa Nvidia:n suljetut ajurit.
Nykyisin Xorg kaivaa automaattisesti jakelun virallisista ohjelmalähteistä avoimet ajurit näytönohjaimille, joten tuo /etc/X11/xorg.conf ei ole tarpeen. Tuota Xorg.conf -tiedostoa kuitenkin määrityksissä käytetään, jos sellainen on tarjolla. Näytönohjainta vaihtaessasi ei välttämättä tuo Xorg.conf ole ajantasalla.
Kuinka se resoluution muuttaja ( Ctrl Alt ( /-) saadaan toimimaan ilman Xorg.conf.ia, tai edes sen kanssa ?
Ei nuo CTRL-ALT- /- reson muutokset ole olleet käytössä enää aikoihin.
Xorg.conf -tiedostoa ei enää X.org käytä. Erityistapauksissa tuollaisen voi tehdä.
Sovellutuksissa voit vaihtaa tekstinkokoa tms.
Tuossa vielä toimi.
>>opensuse 11.4 vielä toimi.
Resoluution vaihto onnistuu useissa jakeluissa lennossa suoraa Järjestelmäasetuksista, joten pientä hiiren klikkaamista tarvitaan.
Se oli loistava apuväline potemaani lievään näkövammaisuuteen.
Sanoisinpa että käyttöön tottuneena suorastaan välttämätön, mutta nykyinen versio 12.2 ei suostu "taipumaan" taidoillani.