Kuinka opettaa että taaperon kädestä ei oteta ruokaa?

Kysynpähän vaan

Meillä siis reilu 2-vuotias lapsi. Jos lapsella on vaikka leipä tai mitä vaan kädessä härski kääkkämme varastaa ruuan heti! Olen ottanut niskasta, karjunut eitä ja vaikka mitä mutta ei mee kupoliin. Ruokaa ei aikuisilta edes kerjää, mutta lapsi tietenkin heittää välillä osittain tahallaan kielloista huolimatta ruokaa myös koiralle, joten luonnollisesti se kerjää lapselta, mutta ärsyttää tuo ruoan kädestä varastaminen aikapaljon. Lapsi yleensä ei syö kuin pöydässä, mutta jos en ole vahtimassa niin lapsi saattaa lähteä leivän kanssa vaeltamaan ja sitten tulee huuto kun koira on syönytkin eväät kädestä. Ei tässä muuten kai mitään, mutta pelkään koiran vahingossa purevan lasta ruoan himoissaan käteen tms.

Lapselle on myös kielletty mutta lapset on lapsia ja ei aina tottele, eikä visiin koiratkaan :D

Mutta kertokaa jos joku on moisen tavan saanut pois kitkettyä. Laittasko jotain pahanmakuista siihen niin ei enään haluaisi ottaa kädestä?

2

110

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Minpin4Ever

      Meillä varastamaton kääkkä. Itselläni ei ole vielä omia lapsia, mutta sisaruksillani useampi. Opetin kääkälleni jo nuoresta komennon "jätä". Tällä oppi että vaikka ruoka on esim lattialle pudonnutta niin ilman lupas sitä ei oteta. Meillä on nyt myös uusi kymmenviikkoinen pentu joka oppi tällä viikolla samaisen käskyn.
      Aloita niin että näytät koiralle että sulla on herkku kädessä, laita sitten käsi nyrkkiin. Kun koira poistaa kuonon nyrkiltä - palkkaa! Älä ikinä palkkaa koiran jättämällä makupalalla, näin se oppii että "jätän" tarkoittaa että tuota ei ikinä saa ottaa. Vaikeutat asteittain avokämmenellä nami, lattialla ja jopa heitettynä lattialle.
      Toki vaikeuttaa jos lasta ei saa ymmärtämään ettei koiralle saa antaa mitään, mutta silloin on aikuisen vastuu valvoa aina kun lapsella on syötävää. Kääkät on yleensä niin ahneita että oppivat ruokapalkalla mitä vaan :)

    • kysynpähän vaan

      Juu hyvä idea, osaahan nää jätä käskyn joten täytyypä kokeilla, miten en ole tajunnutkaan aiemmin :D Thänks!!

      Ja eiköhän lapsi pikkuhiljaa myös ;)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Päivän Sanna: Nvidia sijoittaa miljardi dollaria Nokian osakkeisiin

      Nvidia merkitsee osakkeet 6,01 Yhdysvaltain dollarin osakekohtaisella merkintähinnalla tavanomaisten toteutumisehtojen t
      Maailman menoa
      41
      5246
    2. Palkansaajilta kupattiin 27,5 mrd euroa työeläkkeisiin

      Jo pelkän himmelin toimintakulut olivat 400 miljoonaa euroa, jolla olisi mukavasti tuottanut myös sote-palveluja hyvinvo
      Maailman menoa
      73
      3152
    3. Suomessa Pohjoismaiden tyhmimmät demarit......aijaijai..

      Lasse Lehtinen sanoo suoraan, että Ruotsissa on fiksummat demarit kuin Suomessa. Ja Tampereella fiksummat demut kuin Hel
      Maailman menoa
      18
      2998
    4. HS: persujen v. 2015 turvapaikanhakijoista alle puolet töissä

      Aikuisina Suomeen tulleista ja myönteisen päätöksen saaneista vain 42 prosenttia oli vuonna 2023 töissä, vaikka he ovat
      Maailman menoa
      143
      2881
    5. Nepotismi jytkyttää porvaristossa

      Taas uutisoidaan, että useampi perussuomalainen kansanedustaja on palkannut oman perheenjäsenensä eduskunta-avustajaksi
      Maailman menoa
      38
      1701
    6. Martina Aitolehti podcastissa: Ero

      Martina Aitolehti podcastissa: Ero Martina Aitolehti kertoi BFF-podcastin https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/696
      Kotimaiset julkkisjuorut
      227
      1623
    7. Persut muuten hyväksyvät 2 + 8 mrd. euron maatalous- ja yritystuet

      Vaikka molemmat tukimuodot tiedetään haitallisiksi, koska ovat käytännössä pelkkää säilyttävää tukea, eivätkä kannusta k
      Maailman menoa
      90
      1602
    8. Kaikki ovat syntisiä!!!

      Näin täällä koko ajan vakuutellaan uskovaisten toimesta. Myös Päivi Räsänen on toistanut tätä samaa matraa jatkuvasti. N
      Luterilaisuus
      427
      1323
    9. Persut palkkaavat verorahoilla

      avustajikseen lapsiaan ja naisystäviään. Juuso on palkannut avustajakseen oman poikansa. Hänen koulutustaustastaan ei
      Maailman menoa
      240
      1193
    10. Haluaisitko sinä

      Että välimme selkeäisivät vai tämäkö riittää sinulle?
      Ikävä
      68
      1150
    Aihe