Onko teillä kokemuksia entre-asunnoista? Hinnat näyttäisivät olevan melko korkeita, mutta idea on hyvä.
Onko järkevää ostaa entre-asuntoa? Onnistuuko asunnon edelleen myyminen vai ovatko ylihinnoiteltuja?
Kiitos vastauksista.
Onko järkevää ostaa entre-asuntoa? Onnistuuko asunnon edelleen myyminen vai ovatko ylihinnoiteltuja?
Kiitos vastauksista.
Vastaukset 3
Vanhimmat
olen miettinyt, espoossa rakennetaan uusia sellaisia ja hinnat ovat aika korkeat. Näyttäisi olevan myynnissäkin yksi 2001 rivarikämppä jossa ostohinta on 100 000e ja velaton reilu 200 000, on siis uuden hinnoissa. Tiedä sitten valitsevatko ostajat mieluummin kokonaan oman kuin entren? Siitä tulee jotenkin halvempi maku.
Uutta ostaessa osaomistuskämpät on vissiin samantyyppisiä, 30% heti ja loput voi lunastaa 7v sisään?!
Ymmärtääkseni uusissa (tai uudistetuissa) entre-asunnoissa on melko suuri taakka siitä, että talonyhtiö on usein joutunut ottamaan velkaa, jota asukkaat sitten maksavat. Maksettava osuus toki vähenee kokoajan, ja mikäli kaikki asunnot myydään, ei se ole kovin päätähuimaava.
Toinen arvelluttava seikka on se, miten entre-asuntojen edelleen myynti onnistuu. Asunnot ovat kalliita ja monet kaupungin sijoituiskohteita... lieneekö kovin moni halukas ostamaan asuntoa tällaisesta ympäristöstä?
Muutenhan entre-idea on huippuedullinen. Periaatteessa, maksat tietyllä summalla itsesi omistusoikeuteen, jonka jälkeen maksat asunnosta vuokraa. Vuokra ja alkusumma ei mene kuitenkaan "tyhjään" vaan lunastat kokoajan kaikella sijoittamallasi summalla itsellesi asuntoa ja voit koska tahansa myydä asunnon itse määräämälläsi (markkinoiden määräämällä :) summalla.
Palataan asiaan myöhemmin, Suede. Nyt oluselle.
nyt terassille!