Estrogeeni vaje

1234554321

Olen lukenut estrogeeni (estradioli) vajeesta, joka on monilla naisilla aiheuttanut suuren kirjon erilaisia oireita, mutta vain vaihdevuosia lähestyvillä naisilla.
Kysymys kuuluukin, että voiko 20 vuotias nainen olla jonkinnäköisessä estradiolivajeessa? Itselläni on ollut masennusta, paniikkikohtauksia, epätodellista oloa, jotka alkoivat samoihin aikoihin kun aloitin e-pillereiden syönnin noin vuosi sitten. Kokoajan tuntuu, että henkinen hyvinvointi tippuu alemmas ja kuitenkin olen ravannut ties missä kokeissa (mm. kilpirauhasarvot mittaamassa, ja sydän ja aivot kuvaamassa...), jotka eivät ole osoittaneet minkäänlaista syytä esimerkiksi noille paniikkikohtauksille.
Kuinka helposti tk:ssa mitataan estadioli pitoisuudet, vai onko se pitkän anelemisen päässä? Ja auttaisikohan gynekologi tässä vaivassa?

8

2661

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pillerit vaihtoon

      Entä jos kysyisit lääkäriltä jotain muuta vaihtoehtoa niille pillereillesi? Joku toinen pillerimerkki tai sitten minipillerit.

      • Pallit vaihtoon

        Entä jos vaihtaisit ukkoa, alat vaan rohkeasti puumaksi. Nuori mies ja lakanat paukkuu.


      • sfdsfdfsfds
        Pallit vaihtoon kirjoitti:

        Entä jos vaihtaisit ukkoa, alat vaan rohkeasti puumaksi. Nuori mies ja lakanat paukkuu.

        Kuinkahan nuori sen "miehen" pitäis olla kun aloittaja on 20-vuotias? 12?

        Hauskaa kun ihmiset ei jaksa lukea aloitusta mutta vastaavat silti.

        Ja aloittajalle: kannattaisi lopettaa ne pillerit.


      • Olet siis avaaja?
        sfdsfdfsfds kirjoitti:

        Kuinkahan nuori sen "miehen" pitäis olla kun aloittaja on 20-vuotias? 12?

        Hauskaa kun ihmiset ei jaksa lukea aloitusta mutta vastaavat silti.

        Ja aloittajalle: kannattaisi lopettaa ne pillerit.

        Melko kehittynyt 20v miehenaluksi, onnittelut sinulle :D


    • Hormonihyrrä

      Jos olo ennen pillereitä oli normaali, niin eikö kyseessä pikemminkin ole estrogeenin yliannostus. Se yleensä vetää mielen maahan. Vaihdevuosi-ikäisillä naisilla hormonitasot vaihtelee laidasta laitaan, joten ei heilläkään aina vajetta estrogeenista ole vaan estrogeenin ja progesteronin epätasapaino.
      Kannattaa hankkia tosiaan toiset pillerit tai minipillerit. Nykyään kai esim hormonikierukkakin voidaan laittaa vaikkei ole synnyttänyt. Se on ollut minun kohdalla ainut hormonivalmiste mikä on sopinut. Pillereistä tulin aivan hulluksi, raivopäiseksi haluttomaksi itkusäkiksi.

    • Saa mitatuksi

      Terveyskeskus ei mittaa estradioliarvoja, yleensä ei edes hormonipoliklinikatkaan kuin poikkeustapauksessa. Mutta mittauksen voi teettää itsekin yksityislaboratoriossa, jopa ilman lääkärin lähetettä. Koe maksaa kuitenkin useita kymppejä eikä kelakorvaus ole kuin muutama euro joten lähetteen takia ei kannata käydä lääkärillä.

      • 1234554321

        Kiitos vastauksista. Siis gynekologille juttelemaan toisista ehkäisy vaihtoehdoista.


    • miss hormini

      kysy vaikka matalahormonisia minipilereitä tai muovikierukkaa,käy myös ei-synnyttäneille naisilla.mulle ei käy yhdistelmäpillerit,tuli outoja oireita,mieleala tasapainottomuutta,masennusta ym

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksei voitaisi vaan puhua asiat selväksi?

      Minulla on ollut niin kova ikävä sinua, etten oikein edes löydä sanoja kuvaamaan sitä. Tuntuu kuin jokainen hetki ilman
      Ikävä
      49
      1506
    2. Sunnuntai terveiset kaivatulle

      Maa on vielä valkoinen vaikka vappu lähestyy, otetaan pitkästä aikaa pyhä terveiset kaivatullesi tähän ketjuun !!
      Ikävä
      76
      1335
    3. Olen päivä päivältä vain varmempi siitä että rakastan sinua

      Onhan se tällä tuntemisen asteella jokseenkin outoa, mutta olen outo ja tunne on tunne. 😊
      Ikävä
      86
      993
    4. Kaupan työtekijä

      Kyllä on pahaa katsottavaa kun myyjällä on purtu kaula, hyvin epäsoveliasta
      Kuhmo
      16
      972
    5. Oletko koskaan suuttunut jostain kaivatullesi?

      Mitä hän teki tai mitä tapahtui, mistä suutuit?
      Ikävä
      86
      936
    6. Ai miehillä ei ole varaa maksaa

      Treffejä naiselle johon on ihastunut? Ihanko totta dusty miehet? Tekosyy. Haluatko laittaa 50/50 kaikki kulut parisuhtee
      Ikävä
      187
      876
    7. Olet mielessäni

      viimeisenä illalla ja ensimmäisenä aamulla. Ihastuin sinuun enkä voi tunteilleni mitään. Jos uskaltaisin, tunnustaisin s
      Ikävä
      20
      831
    8. Olen paremman näköinen kuin sinä

      Jos aletaan sille tielle mies.
      Ikävä
      82
      811
    9. Verovähennysten poisto syö veronkevennykset pieni- ja keskituloisilta

      Kokoomuslaiset ja perussuomalaiset kansanedustajat jakavat kilvan postauksia, jossa kerrotaan miten kaikkien työssäkäyvi
      Maailman menoa
      87
      788
    10. Kaipaan seuraasi niin

      monella eri tavalla ja tasolla. En tiedä mitä tapahtui, mutta niin vain kävi että ihastuin sinuun.
      Ikävä
      17
      740
    Aihe