Vaarallisen esineen hallussapito

paljonsakkoa

Syyttäjä vaatii tkp:n hallussapidosta sakkoa. Näin mielenkiinnosta haluaisin tietää kuinka paljon sakko tulee olemaan.. Tuleeko päiväsakkoja vai rikesakko?

4

2926

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 13

      Tuota
      Vaarallisen esineen hallussapito kielletään järjestyslaissa. Järjestyslaissa luetellaan erikseen ne järjestyslain vastaiset rikkomukset, joista voidaan määrätä rikesakko.
      Vaarallisen esineen hallussapitorikkomusta ei luettelossa ole, joten siitä ei voi antaa rikesakkoa.
      Sakko määräytyy aina tulojen mukaan. Luonnollisesti myös laiton esine tuomitaan valtiolle menetetyksi.
      Koska sakko annetaan oikeudessa, niin se voidaan muuntaa vankeudeksi, jos se jää maksamatta.

    • antti_tkp

      20 päiväsakkoa tulee eli jos oot perseaukinen niin maksettavaa tulee 120e nimimerkillä kokemusta on ja tää on faktatietoa

    • apostaaaja

      15 päiväsakkoa sieltä tuli

    • Anonyymi

      Käräjillä tulee aina päiväsakkoa, jotka muunnetaan 4 PV sakkoa = 1 vrk vankeutta. Smurffit voivat kirjoitella rikesakkoja maijan takapaksissa, laitoksella jne. ja mikä ihmeellisintä - itse sain alkuvuodesta 50 rikesakkoja vaarallisen aineen tai esineen hallussapidosta, koska muovipussissani oli 2 pkt makkaraa, tölkki täysmaitoa ja puukko. Sanoin meneväni läheiseen metsään paistamaan makkaraa, sanoivat että "Nuo makkarat ovat kulissi, kukaan ei paista helmikuussa makkaraa, varsinkaan Korsossa" ...voi näitä PKS:n poliiseja. Eihän 35v (ikänsä retkeillyt pohjoisen ukko) saa näillä etelän plussakeleillä nuotiota aikaan talvella??? No, Hämeenlinnan oikeusrekisterikeskus lisäsi vielä 40€ "rikosuhrimaksun" päälle, luin laki.fi:stä, että semmoinen on nykyään käytäntö. Eli oikeusvaltiossa kaksi aseistautunutta pojua ryöstävät evääni + n. 60€ J. Marttiinin minulta ja antavat 60€ sakon + 40€ "rikosuhrimaksu" tippui vielä postiluukusta, eli ensin viedään safkat ja keklu, sitten 60€ ja 40€. Se rikosuhrimaksu onkin siis kahden rikoksen uhriksi joutuneen ihmisen nyhtämistä, toisin kuin luulin. Kun kävelin pussi kourassa, erikoista kyllä - minulle ei kerrottu syytä miksi minut pysäytettiin. Kuulema etsivät jotain (ei siis minua)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen

      ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?
      Maailman menoa
      158
      4445
    2. Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!

      Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville
      Suomalaiset julkkikset
      71
      4179
    3. Muistan vuosikymmenten takaa

      Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.
      Ikävä
      13
      3346
    4. Montako mitalia Suomi saa talviolympialaisista?

      Nyt heittäkää veikkaus Suomen mitalisaldosta ja mistä lajeista metallilätkät tulevat. Oma veikkaukseni on 6 mitalia. -
      Maailman menoa
      131
      2958
    5. Voiko kaivattu olla liian vanha?

      Tai muuten huonokuntoinen...
      Ikävä
      187
      2679
    6. Kokemuksia Rehux Oy yrityksestä työpaikkana?

      Jonkin aikaa seurannut kyseistä firmaa sivusta, näyttäisi, että tälläkin hetkellä olisi peräti 3 eri roolia tai paikkaa
      Työpaikat
      39
      1767
    7. Kenen joukoissa Suomi seisoo maailmalla, jos SDP voittaa seuraavat vaalit?

      SDP on ainoa pohjoismainen sosialidemokraattinen puolue, joka edelleen kuuluu Sosialistiseen internationaaliin. Sitä ka
      Maailman menoa
      59
      1503
    8. Missä näit viimeksi kaivattusi?

      Menikö kohtaaminen hyvin vai ujousko esti lähestymästä?
      Ikävä
      67
      1495
    9. Jos mies oikeasti haluaa sinut

      Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois
      Ikävä
      115
      1205
    10. IS: Riitta Väisänen kärsii ikävästä vaivasta - Vaipparalli ja 40 antibioottikuuria takana...

      71-vuotias Riitta Väisänen on kertonut tuoreista terveysongelmistaan. Väisänen on kertonut julkisuudessa jo aiemmin vaih
      Terveys
      18
      1175
    Aihe