Timo Schmidt

Wiinuri

Tutustuin jollain tavalla joskus 90-luvulla kovasti artistin uraa yrittävään laulaja / lauluntekijä Timo Schmidtiin hänen käydessään pubissamme joskus keikoilla. Yhteydenpitomme jäi jossain vaiheessa ja sittemmin olen kuullut, että hän olisi ns. siirtynyt ajasta ikuisuuteen. Itse asiassa siitä oli mainittu jossain nettisivuillakin ohimennen. Asiaa ei suoraan sanottu, mutta ymmärsin, että hämärissä olosuhteissa.

Olisiko jollain tarkempaa tietoa Timon kohtalosta?

14

4904

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Miss1990

      Olen ollut yhteyksissä hänen poikansa kanssa, joka on nyt 24-vuotias. Sanoi minullekin vain, että isä 'riistettiin' häneltä, joten olisiko sitten jokin henkirikos ollut :(

    • Miss1990

      Kuulemma kuollut maaliskuussa 2008

      • Wiinuri

        Tiedätkö miten?


    • Miss1990

      Ei mulla ole tarkempia tietoja, kun en ole viitsinyt sen enempää kysellä :/

      • Wiinuri

        Ymmärrän. Ei sitä aina kaikkea kehtaa kysyä. Mutta jos kuulet jotain, niin palaile asiaan.


    • .edesmennyt.
    • Miss1990

      Tiedettiin kyllä, että on edesmennyt, mutta ei ole tiedossa millä tavalla.

    • Lestis

      Olin jonkin verran tekemisissä, lähinnä kuskina siellä sun täällä. Mulle jäi hyvät muistot Timosta. Olis kuitenkin ansainnut enemmän arvostusta

    • NuorempiSCHMIDT

      Isäni kuristettiin hengiltä 2008. Ja kyllä hämärissä olosuhteissa. Ei olisi ansainnut lähteä niin aikaisin.

      • Anonyymi

        Kiitos selvennyksestä. Osanotot vielä.


      • Anonyymi

        Osanottoni, opiskelin samaan aikaan lähihoitajaksi, jäin kaipaamaan. Isäsi teki koulun aikana levyn kantrimusiikkia jota kuuntelen välillä. Hyvät muistot jäi.


    • Anonyymi

      Se on kyllä ikävää, että monet hyvät artistit lähtevät liian aikaisin täältä. Ja Timokin, kuten moni muukin vähemmän tunnettu artisti, niin olisi ansainnut enemmän arvostusta uransa aikana. Kaikenlaisia räppäreitä ja muita keskinkertaisia vonkujia kyllä hehkutetaan, mutta monet vähemmän tunnetut artistit, jotka haluavat poiketa valtavirrasta, ja joilla voisi olla potentiaalista menestystä musiikkimarkkinoilla, niin jäävät hyvin vähälle arvostukselle. Ei monetkaan varmaan edes muista, että on joskus edes ollut senkin niminen artisti olemassa kuin Timo Schmidt, kun ei hänestä ole paljoakaan tietoa julkisuudessa koskaan ollutkaan, eikä ole nytkään hänestä paljoa mainintoja hänen taustoistaan, urastaan, saati uransa jälkeisestä ajasta.

      Mutta tuo, jos Timo kerran joutui henkirikoksen uhriksi, niin laittaa kyllä miettimään, että mitähän siinä on taustalla ollut? Tuskin ketään huvikseen hengiltä kuristetaan. Olikohan Timo sekaantunut arvostusta vaille jääneen uransa jälkeen johonkin hämärähommaan, tai muuten vääriin porukoihin, joka johtanut kyseiseen lopputulokseen? Nämähän ovat tietysti vain arvailuja, ja lopullisen totuudenhan tietää tietysti vain hänen lähipiirinsä, ja ymmärrän hyvin senkin, että asiaa ei ole ehkä haluttu, eikä haluta tuoda julkisuuteen. Ikävä kohtalo vain ollut artistilla, jolla olisi ollut potentiaalia.

      • Anonyymi

        Niinpä. jäänee mysteeriksi. Ainakin julkisesti.


    • Anonyymi

      Muistan hyvin Timpan ja hänen musiikkinsa. Radio Suomi soitti 90-luvulla toisinaan hänen biisejään, Bussilla Pietariin, ja jokunen muu pieni radiohitti.
      Hänen äänitteensa oli tyypillistä sen aikakauden pop- rockia. Mulle tulee aina lämmin ja hyvä olo, kun kuulen hänen musiikkiaan.
      Niihin aikoihin oli suosittu myös sellainen yhtye kuin Mieskone, ja minulle tulee mieleen aina Timppa siitä yhtyeestä ja soundista. Ei heillä mitään tekemistä toistensa kanssa tainnut olla. Mutta sama genre ja aika.
      Yrityksestä Timpalle"kiitettävä"! Jätti oman persoonallisen jälkensä suomalaiseen musiikkikulttuuriin. Kaikista ei tule tähtiä ja julkkiksia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä

      SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,
      Maailman menoa
      199
      5169
    2. Eikö tunnukin kamalalta, kun en

      anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut
      Ikävä
      81
      3676
    3. Persut on Suomen mamutuspuolue nro 1.

      Heti ensimmäisenä persuvuonna 2015 maahantoivat Suomeen 35 tuhatta kunniavierastaan. Tuoreimpana persuvuonna 2025 pers
      Maailman menoa
      11
      3440
    4. SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa

      Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt
      Maailman menoa
      62
      3132
    5. SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta

      "Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun
      Maailman menoa
      37
      3110
    6. SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"

      Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het
      Maailman menoa
      41
      2326
    7. Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu

      Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä
      Suomalaiset julkkikset
      104
      2295
    8. Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?

      Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?
      Ikävä
      30
      2152
    9. Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"

      Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan
      Maailman menoa
      76
      2120
    10. Mitä saa sanoa?

      Palstalla tänään sanottua: ” Kaikki riippuu siitä, miten asian esittää,” Onko siis niin, että saa muita pomottaa ja
      80 plus
      92
      2059
    Aihe