Timo Schmidt

Wiinuri

Tutustuin jollain tavalla joskus 90-luvulla kovasti artistin uraa yrittävään laulaja / lauluntekijä Timo Schmidtiin hänen käydessään pubissamme joskus keikoilla. Yhteydenpitomme jäi jossain vaiheessa ja sittemmin olen kuullut, että hän olisi ns. siirtynyt ajasta ikuisuuteen. Itse asiassa siitä oli mainittu jossain nettisivuillakin ohimennen. Asiaa ei suoraan sanottu, mutta ymmärsin, että hämärissä olosuhteissa.

Olisiko jollain tarkempaa tietoa Timon kohtalosta?

14

4493

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Miss1990

      Olen ollut yhteyksissä hänen poikansa kanssa, joka on nyt 24-vuotias. Sanoi minullekin vain, että isä 'riistettiin' häneltä, joten olisiko sitten jokin henkirikos ollut :(

    • Miss1990

      Kuulemma kuollut maaliskuussa 2008

      • Wiinuri

        Tiedätkö miten?


    • Miss1990

      Ei mulla ole tarkempia tietoja, kun en ole viitsinyt sen enempää kysellä :/

      • Wiinuri

        Ymmärrän. Ei sitä aina kaikkea kehtaa kysyä. Mutta jos kuulet jotain, niin palaile asiaan.


    • .edesmennyt.
    • Miss1990

      Tiedettiin kyllä, että on edesmennyt, mutta ei ole tiedossa millä tavalla.

    • Lestis

      Olin jonkin verran tekemisissä, lähinnä kuskina siellä sun täällä. Mulle jäi hyvät muistot Timosta. Olis kuitenkin ansainnut enemmän arvostusta

    • NuorempiSCHMIDT

      Isäni kuristettiin hengiltä 2008. Ja kyllä hämärissä olosuhteissa. Ei olisi ansainnut lähteä niin aikaisin.

      • Anonyymi

        Kiitos selvennyksestä. Osanotot vielä.


      • Anonyymi

        Osanottoni, opiskelin samaan aikaan lähihoitajaksi, jäin kaipaamaan. Isäsi teki koulun aikana levyn kantrimusiikkia jota kuuntelen välillä. Hyvät muistot jäi.


    • Anonyymi

      Se on kyllä ikävää, että monet hyvät artistit lähtevät liian aikaisin täältä. Ja Timokin, kuten moni muukin vähemmän tunnettu artisti, niin olisi ansainnut enemmän arvostusta uransa aikana. Kaikenlaisia räppäreitä ja muita keskinkertaisia vonkujia kyllä hehkutetaan, mutta monet vähemmän tunnetut artistit, jotka haluavat poiketa valtavirrasta, ja joilla voisi olla potentiaalista menestystä musiikkimarkkinoilla, niin jäävät hyvin vähälle arvostukselle. Ei monetkaan varmaan edes muista, että on joskus edes ollut senkin niminen artisti olemassa kuin Timo Schmidt, kun ei hänestä ole paljoakaan tietoa julkisuudessa koskaan ollutkaan, eikä ole nytkään hänestä paljoa mainintoja hänen taustoistaan, urastaan, saati uransa jälkeisestä ajasta.

      Mutta tuo, jos Timo kerran joutui henkirikoksen uhriksi, niin laittaa kyllä miettimään, että mitähän siinä on taustalla ollut? Tuskin ketään huvikseen hengiltä kuristetaan. Olikohan Timo sekaantunut arvostusta vaille jääneen uransa jälkeen johonkin hämärähommaan, tai muuten vääriin porukoihin, joka johtanut kyseiseen lopputulokseen? Nämähän ovat tietysti vain arvailuja, ja lopullisen totuudenhan tietää tietysti vain hänen lähipiirinsä, ja ymmärrän hyvin senkin, että asiaa ei ole ehkä haluttu, eikä haluta tuoda julkisuuteen. Ikävä kohtalo vain ollut artistilla, jolla olisi ollut potentiaalia.

      • Anonyymi

        Niinpä. jäänee mysteeriksi. Ainakin julkisesti.


    • Anonyymi

      Muistan hyvin Timpan ja hänen musiikkinsa. Radio Suomi soitti 90-luvulla toisinaan hänen biisejään, Bussilla Pietariin, ja jokunen muu pieni radiohitti.
      Hänen äänitteensa oli tyypillistä sen aikakauden pop- rockia. Mulle tulee aina lämmin ja hyvä olo, kun kuulen hänen musiikkiaan.
      Niihin aikoihin oli suosittu myös sellainen yhtye kuin Mieskone, ja minulle tulee mieleen aina Timppa siitä yhtyeestä ja soundista. Ei heillä mitään tekemistä toistensa kanssa tainnut olla. Mutta sama genre ja aika.
      Yrityksestä Timpalle"kiitettävä"! Jätti oman persoonallisen jälkensä suomalaiseen musiikkikulttuuriin. Kaikista ei tule tähtiä ja julkkiksia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaipaatko sinä

      Yhtään meidän katseita
      Ikävä
      208
      2595
    2. Törkeä eläinsuojelurikos Sonkajärvellä

      Pohjois-Savossa Sonkajärvellä noin 40 kissaa ja reilut 10 koiraa on jouduttu lopettamaan kaltoinkohtelun vuoksi, kertoo
      Sonkajärvi
      41
      1751
    3. Jotkut ihmiset pelkäävät syöpää sairastavaa

      On hauskaa, kun kertoo jollekin, että "minulla on syöpä". Jotkut käyttäytyvät kuin se olisi tarttuva tauti. Eivät uskall
      Sinkut
      146
      1367
    4. Lavrov suivaantui Stubbille perustellusti.

      Lavrov perusteli suivaantumistaan tosiasioilla Suomen tarinasta sotiemme jälkeen, tutkija Tynkkynen ja pankkihenkilö Sol
      Maailman menoa
      334
      1266
    5. Sukupuolia on vain kaksi- kohukassista tuli kova tuomio perheenisälle oikeudessa.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/4d4db0d9-4dda-4ba6-a699-25d725683ad6 Miten näin normaalista kassissa olevasta tekstis
      Maailman menoa
      339
      1227
    6. Kääminsä polttanut taksi suomussalmella

      Vieläkö sillä hermonsa menettäneellä hulluja ylinopeuksia ajavalla asiakkaansa haukkuvalla( jos ajat paska kyydin hänen
      Suomussalmi
      24
      1131
    7. Se ei ihan oikeasti vaatisi kuin yhden

      Tekstiviestin... Jos rakastat minua vielä toivoisin että laittaisit minulle viestiä. Rakastatko? Oletko oikeasti niin pe
      Ikävä
      57
      1093
    8. olisit voinut mies edes

      Pyytää anteeksi 🙏🫶
      Ikävä
      55
      966
    9. Eronnut Janni Hussi palaa julkisuuteen - Aloittaa uudessa työssä, joka on aivan uusi pesti Suomessa

      Janni Hussi on saanut viime aikoina kohujulkisuutta, kun hänen ja Joel Harkimon avioliitto päättyi eroon kesällä 2025. H
      Suomalaiset julkkikset
      13
      962
    10. Jorma Uotinen avaa sanaisen arkkunsa TTK-miesparista ja koko uudistuksesta: "Sehän on..."

      Tanssii Tähtien Kanssa -parketilla nähdään ensimmäistä kertaa Suomessa tanssiparina miespari kauden alusta asti. Mikko S
      Tanssii tähtien kanssa
      21
      873
    Aihe