Timo Schmidt

Wiinuri

Tutustuin jollain tavalla joskus 90-luvulla kovasti artistin uraa yrittävään laulaja / lauluntekijä Timo Schmidtiin hänen käydessään pubissamme joskus keikoilla. Yhteydenpitomme jäi jossain vaiheessa ja sittemmin olen kuullut, että hän olisi ns. siirtynyt ajasta ikuisuuteen. Itse asiassa siitä oli mainittu jossain nettisivuillakin ohimennen. Asiaa ei suoraan sanottu, mutta ymmärsin, että hämärissä olosuhteissa.

Olisiko jollain tarkempaa tietoa Timon kohtalosta?

14

5134

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Miss1990

      Olen ollut yhteyksissä hänen poikansa kanssa, joka on nyt 24-vuotias. Sanoi minullekin vain, että isä 'riistettiin' häneltä, joten olisiko sitten jokin henkirikos ollut :(

    • Miss1990

      Kuulemma kuollut maaliskuussa 2008

      • Wiinuri

        Tiedätkö miten?


    • Miss1990

      Ei mulla ole tarkempia tietoja, kun en ole viitsinyt sen enempää kysellä :/

      • Wiinuri

        Ymmärrän. Ei sitä aina kaikkea kehtaa kysyä. Mutta jos kuulet jotain, niin palaile asiaan.


    • .edesmennyt.
    • Miss1990

      Tiedettiin kyllä, että on edesmennyt, mutta ei ole tiedossa millä tavalla.

    • Lestis

      Olin jonkin verran tekemisissä, lähinnä kuskina siellä sun täällä. Mulle jäi hyvät muistot Timosta. Olis kuitenkin ansainnut enemmän arvostusta

    • NuorempiSCHMIDT

      Isäni kuristettiin hengiltä 2008. Ja kyllä hämärissä olosuhteissa. Ei olisi ansainnut lähteä niin aikaisin.

      • Anonyymi

        Kiitos selvennyksestä. Osanotot vielä.


      • Anonyymi

        Osanottoni, opiskelin samaan aikaan lähihoitajaksi, jäin kaipaamaan. Isäsi teki koulun aikana levyn kantrimusiikkia jota kuuntelen välillä. Hyvät muistot jäi.


    • Anonyymi

      Se on kyllä ikävää, että monet hyvät artistit lähtevät liian aikaisin täältä. Ja Timokin, kuten moni muukin vähemmän tunnettu artisti, niin olisi ansainnut enemmän arvostusta uransa aikana. Kaikenlaisia räppäreitä ja muita keskinkertaisia vonkujia kyllä hehkutetaan, mutta monet vähemmän tunnetut artistit, jotka haluavat poiketa valtavirrasta, ja joilla voisi olla potentiaalista menestystä musiikkimarkkinoilla, niin jäävät hyvin vähälle arvostukselle. Ei monetkaan varmaan edes muista, että on joskus edes ollut senkin niminen artisti olemassa kuin Timo Schmidt, kun ei hänestä ole paljoakaan tietoa julkisuudessa koskaan ollutkaan, eikä ole nytkään hänestä paljoa mainintoja hänen taustoistaan, urastaan, saati uransa jälkeisestä ajasta.

      Mutta tuo, jos Timo kerran joutui henkirikoksen uhriksi, niin laittaa kyllä miettimään, että mitähän siinä on taustalla ollut? Tuskin ketään huvikseen hengiltä kuristetaan. Olikohan Timo sekaantunut arvostusta vaille jääneen uransa jälkeen johonkin hämärähommaan, tai muuten vääriin porukoihin, joka johtanut kyseiseen lopputulokseen? Nämähän ovat tietysti vain arvailuja, ja lopullisen totuudenhan tietää tietysti vain hänen lähipiirinsä, ja ymmärrän hyvin senkin, että asiaa ei ole ehkä haluttu, eikä haluta tuoda julkisuuteen. Ikävä kohtalo vain ollut artistilla, jolla olisi ollut potentiaalia.

      • Anonyymi

        Niinpä. jäänee mysteeriksi. Ainakin julkisesti.


    • Anonyymi

      Muistan hyvin Timpan ja hänen musiikkinsa. Radio Suomi soitti 90-luvulla toisinaan hänen biisejään, Bussilla Pietariin, ja jokunen muu pieni radiohitti.
      Hänen äänitteensa oli tyypillistä sen aikakauden pop- rockia. Mulle tulee aina lämmin ja hyvä olo, kun kuulen hänen musiikkiaan.
      Niihin aikoihin oli suosittu myös sellainen yhtye kuin Mieskone, ja minulle tulee mieleen aina Timppa siitä yhtyeestä ja soundista. Ei heillä mitään tekemistä toistensa kanssa tainnut olla. Mutta sama genre ja aika.
      Yrityksestä Timpalle"kiitettävä"! Jätti oman persoonallisen jälkensä suomalaiseen musiikkikulttuuriin. Kaikista ei tule tähtiä ja julkkiksia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      183
      5047
    2. Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?

      Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,
      Maailman menoa
      21
      4440
    3. Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa

      Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699
      Maailman menoa
      9
      3127
    4. Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa

      Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana
      Maailman menoa
      256
      3007
    5. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      143
      2912
    6. Sä veit mun sydämen ihan totaalisesti

      Aivan totaalisesti..
      Ikävä
      52
      2521
    7. Oot se sinä

      Ihan varmasti oot, tuo olemus ei valehtele 😘💓🪅 🏡 ihana 😍🙏
      Ikävä
      27
      1929
    8. Vieläkö olet

      Rakastunut minuun? Minä sinuun
      Ikävä
      42
      1812
    9. Toivotko vielä kohtaamista

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      70
      1780
    10. Ei siinä kauan

      Menisi jos olisimme kahden
      Ikävä
      22
      1777
    Aihe