Timo Schmidt

Wiinuri

Tutustuin jollain tavalla joskus 90-luvulla kovasti artistin uraa yrittävään laulaja / lauluntekijä Timo Schmidtiin hänen käydessään pubissamme joskus keikoilla. Yhteydenpitomme jäi jossain vaiheessa ja sittemmin olen kuullut, että hän olisi ns. siirtynyt ajasta ikuisuuteen. Itse asiassa siitä oli mainittu jossain nettisivuillakin ohimennen. Asiaa ei suoraan sanottu, mutta ymmärsin, että hämärissä olosuhteissa.

Olisiko jollain tarkempaa tietoa Timon kohtalosta?

14

5029

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Miss1990

      Olen ollut yhteyksissä hänen poikansa kanssa, joka on nyt 24-vuotias. Sanoi minullekin vain, että isä 'riistettiin' häneltä, joten olisiko sitten jokin henkirikos ollut :(

    • Miss1990

      Kuulemma kuollut maaliskuussa 2008

      • Wiinuri

        Tiedätkö miten?


    • Miss1990

      Ei mulla ole tarkempia tietoja, kun en ole viitsinyt sen enempää kysellä :/

      • Wiinuri

        Ymmärrän. Ei sitä aina kaikkea kehtaa kysyä. Mutta jos kuulet jotain, niin palaile asiaan.


    • .edesmennyt.
    • Miss1990

      Tiedettiin kyllä, että on edesmennyt, mutta ei ole tiedossa millä tavalla.

    • Lestis

      Olin jonkin verran tekemisissä, lähinnä kuskina siellä sun täällä. Mulle jäi hyvät muistot Timosta. Olis kuitenkin ansainnut enemmän arvostusta

    • NuorempiSCHMIDT

      Isäni kuristettiin hengiltä 2008. Ja kyllä hämärissä olosuhteissa. Ei olisi ansainnut lähteä niin aikaisin.

      • Anonyymi

        Kiitos selvennyksestä. Osanotot vielä.


      • Anonyymi

        Osanottoni, opiskelin samaan aikaan lähihoitajaksi, jäin kaipaamaan. Isäsi teki koulun aikana levyn kantrimusiikkia jota kuuntelen välillä. Hyvät muistot jäi.


    • Anonyymi

      Se on kyllä ikävää, että monet hyvät artistit lähtevät liian aikaisin täältä. Ja Timokin, kuten moni muukin vähemmän tunnettu artisti, niin olisi ansainnut enemmän arvostusta uransa aikana. Kaikenlaisia räppäreitä ja muita keskinkertaisia vonkujia kyllä hehkutetaan, mutta monet vähemmän tunnetut artistit, jotka haluavat poiketa valtavirrasta, ja joilla voisi olla potentiaalista menestystä musiikkimarkkinoilla, niin jäävät hyvin vähälle arvostukselle. Ei monetkaan varmaan edes muista, että on joskus edes ollut senkin niminen artisti olemassa kuin Timo Schmidt, kun ei hänestä ole paljoakaan tietoa julkisuudessa koskaan ollutkaan, eikä ole nytkään hänestä paljoa mainintoja hänen taustoistaan, urastaan, saati uransa jälkeisestä ajasta.

      Mutta tuo, jos Timo kerran joutui henkirikoksen uhriksi, niin laittaa kyllä miettimään, että mitähän siinä on taustalla ollut? Tuskin ketään huvikseen hengiltä kuristetaan. Olikohan Timo sekaantunut arvostusta vaille jääneen uransa jälkeen johonkin hämärähommaan, tai muuten vääriin porukoihin, joka johtanut kyseiseen lopputulokseen? Nämähän ovat tietysti vain arvailuja, ja lopullisen totuudenhan tietää tietysti vain hänen lähipiirinsä, ja ymmärrän hyvin senkin, että asiaa ei ole ehkä haluttu, eikä haluta tuoda julkisuuteen. Ikävä kohtalo vain ollut artistilla, jolla olisi ollut potentiaalia.

      • Anonyymi

        Niinpä. jäänee mysteeriksi. Ainakin julkisesti.


    • Anonyymi

      Muistan hyvin Timpan ja hänen musiikkinsa. Radio Suomi soitti 90-luvulla toisinaan hänen biisejään, Bussilla Pietariin, ja jokunen muu pieni radiohitti.
      Hänen äänitteensa oli tyypillistä sen aikakauden pop- rockia. Mulle tulee aina lämmin ja hyvä olo, kun kuulen hänen musiikkiaan.
      Niihin aikoihin oli suosittu myös sellainen yhtye kuin Mieskone, ja minulle tulee mieleen aina Timppa siitä yhtyeestä ja soundista. Ei heillä mitään tekemistä toistensa kanssa tainnut olla. Mutta sama genre ja aika.
      Yrityksestä Timpalle"kiitettävä"! Jätti oman persoonallisen jälkensä suomalaiseen musiikkikulttuuriin. Kaikista ei tule tähtiä ja julkkiksia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      38
      4014
    2. SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo
      Maailman menoa
      266
      3944
    3. Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?

      Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv
      Maailman menoa
      135
      3487
    4. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      87
      3470
    5. Korpelanvaara

      Korpelanvaaran alle tulee uusi hevosurheilu keskus monen miljoonan investoinnit
      Suomussalmi
      22
      2327
    6. Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?

      Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv
      Maailman menoa
      34
      1833
    7. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      59
      1718
    8. Osaatko arvata

      Mitä ajattelin?
      Ikävä
      37
      1640
    9. Heippa nainen

      Tykkään susta niin että halkeen 😘 Kivaa iltaa. t-mies
      Ikävä
      33
      1548
    10. Meidän täytyy tavata

      Siis se on välttämättömyys.
      Ikävä
      93
      1485
    Aihe