Argentiina

Barca

Vinkkejä Argentiinaan matkaavalle!?!

Erityisesti kiinnostaa Buenos Aires ja siellä syöminen, majoitus (onko suositella perhemajoitusta tai hotellia alle 40 USD yö), matkat maan sisällä (muistaako joku bussiyhtiöiden nimiä/nettiosotteita), ostokset, viinit (löysitko jonkun helmen reissultasi kenties) jne.

Mitkä ovat sellaisia paikkoja jotka ovat ainakin pakko nähdä? Ajattelin vierailla mm. Iguazu Falls, Asuncion, Ciudad del Este, Jujuy, Salta, Cordoba, San Juan, Mendoza, Cordoba, Peninsula Valdes, Tucuman.. Vinkkejä näissä paikoissa?

4

729

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tahkonkiertäjä

      Cataratas do Iguazu on pakko nähdä, jos liikkuu sielläpäin. Vieressä on hotelli, (Brasilian puolella) taitaa vaan olla
      kallis, kun se on ainoa siellä päin viidakkoa.
      Lähistöllä on myös pieni mutta mielenkiintoinen lintupuisto jossa tukaanit suorastaan tunkevat syliin. Valikoimista löytyy myös alligaattoreita, käärmeitä ja eksoottisia kasveja.

    • tietoa

      Hotelli Frossard ihan keskellä BA:ia. Vaatimaton, mutta erittäin siisti, remontoitu. Sijaitsee risteyksessä Tucuman/Maipu. Kävin katselemassa muitakin, mutta en löytänyt parempaa siihen hintaan keskustasta. Reilusti alle 40 USD.

      Hyviä ja edullisia ravintoloita on vaikka kuinka paljon. Nimeltä muistan vain Cabana Las Lilas (Puerto Maderossa). Oli kallis, melkein suomalaista hintatasoa, mutta siihen hintaan söinkin loisteliaasti. Samanlaisesta ruuasta pitää meillä maksaa huomattavasti enemmän. Joidenkin mukaan BA:n paras parilla. Kannattaa käydä!

      BA on täynnä matkatoimistoja, jotka järkkäävät sinut minne haluat. Ota 'kallis' yöbussi pitkälle matkalle. 25 ? menopaluu Mendozaan, noin 1000 km suuntaansa. Luksusta. Mutta mene BA:n linja-autoasemalle todella hyvissä ajoin. Valtava asema.

      Mendoza on viehättävä, kuulemma myös Cordoba. Käy syömässä Mendozassa osoitteessa Espana 1619 sijaitsevassa La Marchigianassa. Erittäin hyvä ruoka.

      Muista BA:n yöelämä, joka on täynnä tunnelmaa. Klubit Niceto Palermossa, La Trastienda San Telmossa, jazzklubi Notorius Callaolla; nuo tulevat mieleen aluksi.

      Recoletan alueen ravintolat BA:ssa. Ja paljon muuta.

      Älä vie sinne juuri mitään mennessäsi. Osta kaikki sieltä - kaikki, mitä tarvitset.

      Pertti

    • huikkanen

      Edullisia hotelleja löytyy kun kävelet BA:n katuja ja katselet ympärillesi. Esim. Av de Mayon ja Lavallen varrella on vähän väliä pieniä hotelleja, hintaluokka 15-20USD per yö per huone.

      Netissä näyttää hotellihuoneiden hinnat olevan tyyppiä 50-100$, joissa $ tarkoittanee sikäläistä pesoa, dollarihinta olisi n. 1/3 tuosta (esim. http://www.hotelvedra.com.ar/ ). Vai erehdynkö ?

      • nyt

        He argentiinassa on tällä hetkellä niin halpaa että tolla rahalla pääsee melkein mihin vaan hotelliin. Pakko päästä takas


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rakastatko?

      Ala kertomaan se ja heti
      Ikävä
      82
      3303
    2. Mikä haluat olla kaivatullesi?

      1. Kaveri 2. Ystävä 3. Panokaveri 4.puoliso 5 jokin muu
      Ikävä
      92
      2965
    3. Kosiako meinasit?

      Voi sua rakas ❤️
      Ikävä
      53
      2242
    4. Mietin että

      Onko tästä enää paluuta entiseen? Ainut asia joka päiviini toi taannoin iloa, oli meidän yhteinen hassuttelu ja huumorin
      Ikävä
      20
      1675
    5. Sytyttikö hallin lapsi vai joku mielipuoli

      Onko tietoa? Toivon jälkimmäistä
      Vimpeli
      19
      1634
    6. Nyt rupeaa löytymään talonmiestä ja muuta sankaria hallipaloon

      Kyllä on naurettavia juttuja tuossa paikallislehdessä, että saa tosiaan nauraa niille..
      Vimpeli
      11
      1600
    7. Tajusin vaan...

      Että olen pelkkä kroonistunut mielisairas. Olen sairauspäissäni luullut itsestäni liikaa. Luulin, että olen vain korkein
      Ikävä
      22
      1448
    8. Olisitpa rakkaimpani

      Kaipaan sinua. Ikävä sinun läsnäoloa ja kaikkea sinussa. Päivistä, jolloin nähdään tulee onnellisia päiviä. Sinun seuras
      Tunteet
      6
      1408
    9. Aaamu on täällä taas!

      Hyvää ja rauhallista työpäivää rakkauteni. Kunpa vaan hymyilisit enemmän. Toivon, että joku kaunis päivä kanssani et vaa
      Ikävä
      13
      1381
    10. Noin ulkonäkö-jutut ei multa

      Nainen, koskaan en ole kirjoittanut siitä mitään ilkeää. Ei kuulu tapoihin
      Ikävä
      37
      1343
    Aihe