Matkaoppaat...

consuli

Elämän ekaa etelänmatkaa mietin. Olen tosi tumpelo kaikessa, eli mitä pakettimatkoilla oikeasti on, minkä matkanjärjestäjien oppaat olisivat "aina kohteessa".
En tarvitse mitään tsoukkeja suomen sokoshotelliin menosta.

9

328

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • siis.......

      Viestisi on hiukan epäselvä, mutta toivot ilmeisesti, että siellä mihin matkustat, olisi opas koko ajan tavoitettavissa. Ihan kaikista matkanjärjestäjistä en tiedä, mutta suurimmilla kyllä on tapana antaa kaikille oppaan kännykkänumero, johon voi ottaa yhteyttä milloin vain.

    • Marge the M.

      Varmin on ehkä Aurinkomatkat, koska Tjärellä ja Finnmatkoilla voi esim. retkillä olla opas jostain muusta Pohjoismaasta. Arskoilla myös taitaa toimia tuo opashomma kaikkein parhaiten ja ovat siis aina suomalaisia. Kunhan katsot, että kohde ei kuulu ns. omatoimikohteissiin, mikä tarkoittaa sitä, ettei opaspalveluja välttämättä ole.

      • consuli

        KIITOS kun vastaatte.. mistä tiedän että retkellä on suomenkielinen opastus? Miten voi selvitä hotellissa, kun ei puhu edes englantia, ts. miten majoitun tms...??


      • puntala
        consuli kirjoitti:

        KIITOS kun vastaatte.. mistä tiedän että retkellä on suomenkielinen opastus? Miten voi selvitä hotellissa, kun ei puhu edes englantia, ts. miten majoitun tms...??

        Et tiedä mistään, etkä selviä mitenkään!


    • Marge the M.

      Valitse siis Aurinkomatkat, koska niillä on aina suomalainen opas. Hotelliksi otat huoneistohotellin, jolloin ostat omat ruokasi ja kokkailet huoneessa tai hotellin, jossa aamupala/puolihoito. Ei siellä aamupalallakaan tarvitse välttämättä osata puhua mitään.

      Jos haluat pelata varman päälle, mene Turkkiin. Siellä on ruokalistatkin ravintolassa suomeksi. Myös Espanjan aurinkorannikolla pärjäät kyllä.

      • yksi pikkujuttu...

        Aamupalalla saattaa tarjoilija tms. esittää kysymyksen "room number?" (äännettynä "ruum nambö"). Tarkoittaa huoneesi numeroa joten näytä hänelle silloin esim. huonekorttisi, jollet osaa sanoa huoneesi numeroa englanniksi. Muuta ei aamupalalla tarvinne sanoa.


      • sikisiki
        yksi pikkujuttu... kirjoitti:

        Aamupalalla saattaa tarjoilija tms. esittää kysymyksen "room number?" (äännettynä "ruum nambö"). Tarkoittaa huoneesi numeroa joten näytä hänelle silloin esim. huonekorttisi, jollet osaa sanoa huoneesi numeroa englanniksi. Muuta ei aamupalalla tarvinne sanoa.

        Iltapalalla saattaa tarjoilija tms. sanoa: mii lav juu log taim, fukifuki
        ool nait. Sanot vaan ok äännettynä okei. Muuta ei tarvitse sanoa


    • consuli

      joo kiitti sikisiki. Fantasioi vaan toisetkin kymmenen vuotta peräkammarissa.

      Varasin nyt Finnmatkoilta. Kokemukset ko. matkanjärjestäjästä otan mieluusti vastaan.

    • kokemusta__

      Tosi vaihteleva palvelutaso. Oon saanut erittäin hyvää palvelua, mutta viime kerran jälkeen en ole enää ajatellut Finnmatkoja käyttää. Lähtöselvityksessä vain yksi tiski auki, joten jonotus kesti toista tuntia ja sai lähes juosta kentän toiseen päähän passintarkastuksen kautta. Kone lainassa kaukomatkoilta, joten kaikki vessaa lukuunottamatta lisämaksullista (radion kuuntelu, videot jne. ajanviete ym). Kohteessa ei opasta mukana bussissa eikä alkuinfoon ollut lainkaan kuljetusta. Hotellin huoneeseen oli ilmestynyt kaupungilla käydessä norjalainen mies, jonka yhtiön sisarfirma oli jostain syystä buukannut samaan huoneeseen, asia selviteltiin toista päivää viikon lomasta (tuntematon henkilö siis yöpyi samassa huoneessa). Hotellin huoneesta hajosi suihku (vettä ei tullut, kuului vain kolinaa) loman puolivälissä, oppaasta ei asian suhteen mitään hyötyä, suihku korjattiin lähtöpäivänä kello 11, huone piti luovuttaa kello 12. En maksanut hotellin vaatimaa korjauslaskua. Kentällä Suomeen palaajia kahden koneellisen verran, puolet pääsi lähtemään normaalisti, mutta toinen puoli joutui odottamaan toista konetta yli viisi tuntia odotustilassa, jossa ei mitään palveluja. Olin viimein aamukolmelta Suomessa ja töihin piti päästä aamusta.Mihinkään näistä ei mitään selityksiä, pahoitteleluja korvauksista nyt puhuttamattakaan.

      Matkoilla aina sattuu ja tapahtuu ja itselläni kielitaito ei asettanut rajoituksia, mutta silti jatkossa maksan mieluummin vähän extraa ja rentoudun lomalla jonkun toisen matkanjärjestäjän matkalla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Häiriköinti

      Sinä joka rälläsit viime yönä aamuun klo. 00 :04 koulun pihassa ja pitkin kyliä. Rekkari ylhäällä. Terv. Kerrostalon as
      Ähtäri
      44
      3028
    2. Askanmäessä Huippu esitys

      Kävimme Ystävien kanssa Askanmäen kesäteatterissa. Kaikki tykättiin esityksestä aivan valtavasti. En varmaan koko vuonna
      Puolanka
      23
      2894
    3. rakastan sinua!

      Tule ja ota, kasvetaan yhdessä paremmiksi ❤️❤️❤️❤️ kaikki anteeksi ❤️❤️❤️
      Ikävä
      46
      2747
    4. Näin lähellä

      Se on näin 🤏 lähellä että heitän hanskat tiskiin sun kanssasi.
      Ikävä
      56
      2598
    5. Mä sanon tän suoraan.

      Se on sun käytös mikä ajaa pois. Et välitä muitten tunteista kun omistasi.
      Ikävä
      58
      2498
    6. Kerro jotakin hauskaa. :)

      Kirjoita jotakin mukavaa vaikka kaivatustasi. :) Ei törkytekstejä kiitos. :)
      Ikävä
      48
      2480
    7. On olemassa tiettyjä sääntöjä!

      Ja jos aiot pärjätä mun kanssa niin teet vain niinkuin mä sanon. Mieheltä Naiselle
      Ikävä
      53
      2261
    8. Pohdinttavaksi

      No siis, saiko yrityksen toimitusjohtaja potkut vaiko älysi ihan itse jättää nimellisen tittelin ettei maine enää enempä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      78
      2158
    9. Mulla ei oo anteeksi pyydettävää

      Muista se! Mieheltä yhdelle naisellE
      Ikävä
      69
      2058
    10. Siis hetkonen

      Rakastetaankohan me kummatkin toisiamme, ja aletaan tajuamaan se pikkuhiljaa 🤯
      Ikävä
      45
      2052
    Aihe