Suomalaiset jännityskirjat

++++++++++++++

Kuka jaksaa lukea noita kauniitten ihmisten tiimeistä kertovia jännitys juttuja kun samaa tulee telkkarista uusintoina joka ilta monelta kanavalta.
Mikä siinä on kun ruotsalainen, norjalainen, tanskalainen tai islantilainen laittaa dekkarin tapahtumat pikkukaupunkiin tai johonkin tuppukylään niin siitä tulee kansainvälinen menestys.
Suomalainen laittaa dekkarin tapahtumat johonkin suurkaupunkiin tai kansainväliseen ympäristöön ja se on sellaista että sitä ei toinen suomalainen voi häpeämättä lukea.

3

441

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ++++++++++++++

      Sitten on vielä nämä väkivaltajutut suomalaisissa dekkareissa.
      Sadistista väkivaltaa kuvataan ilman, että ymmärretään ollenkaan väkivallan kohteen tuskaa. Hänkin on elävä olento ja ansaitsisi parempaa vaikka usein onkin huora tai sellainen joka on otettu kirjaan alunperinkin kidutettavaksi ja tapettavaksi ihan ilman muuta merkitystä.
      Joskus alkaa oikein naurattamaan kun kirjailija kuvaa verta ja suolenpätkiä ja yrittää saada kauhua aikaiseksi lukijassa, mutta kuvaus on niin ulkokohtaista että lukija tajuaa heti, että kirjailija siin vaan yrittää epätoivoisesti shokeerata kun ei parempaan pysty.

      Usein myös kirjailija lässyttää samoja asioita monen ihmisen näkökulmasta satoja sivuja ja sitten tulee se paljon odotettu loppuhuipennus, jossa vähän ammutaan.

      • taotao.

        En ole kyllä lukenut yhtäkään kuvailemaasi kotimaista dekkaria.


    • Ehkä juuri siksi

      Jos tähtää kansainvälisille markkinoille, ei ainakaan kannata sijoittaa tapahtumia ympäristöön, jota ulkopuolisen on vaikea hahmottaa. Pikkukaupunki toimii ehkä siksi, että vaikka kirjassa muutamista kaduista ja rakennuksista puhuttaisiinkin, lukija voi mielessään kuvitella miljöön, koska se on niin suppea. Tosi on, että suomalaisdekkaristien tarkat ja jopa alleviivavat Helsinki-, Tampere- ja Turku-kuvaukset lähiöineen ärsyttävät suomalaistakin lukijaa, jos ei kaupunkia henkilökohtaisesti juurikaan tunne.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      32
      2088
    2. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      46
      1705
    3. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      112
      1476
    4. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      104
      1216
    5. Ootko A-nainen vielä vihainen?

      Siitä että en uskaltanut kohdata itseäni silloin kun olit kukassa? Olen tajunnut että tein tosi tökerösti sua kohtaan ja
      Ikävä
      104
      1024
    6. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      76
      968
    7. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      59
      855
    8. Teit yllättävän siirron

      Olet tähän saakka ollut tietyllä tapaa varovainen. Voi kai sanoa, että olemme kunnioittaneet toistemme rajoja. Tiedän,
      Ikävä
      31
      792
    9. Laita nyt se viesti

      Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗
      Ikävä
      52
      779
    10. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      100
      727
    Aihe