Kuka jaksaa lukea noita kauniitten ihmisten tiimeistä kertovia jännitys juttuja kun samaa tulee telkkarista uusintoina joka ilta monelta kanavalta.
Mikä siinä on kun ruotsalainen, norjalainen, tanskalainen tai islantilainen laittaa dekkarin tapahtumat pikkukaupunkiin tai johonkin tuppukylään niin siitä tulee kansainvälinen menestys.
Suomalainen laittaa dekkarin tapahtumat johonkin suurkaupunkiin tai kansainväliseen ympäristöön ja se on sellaista että sitä ei toinen suomalainen voi häpeämättä lukea.
Suomalaiset jännityskirjat
3
373
Vastaukset
- ++++++++++++++
Sitten on vielä nämä väkivaltajutut suomalaisissa dekkareissa.
Sadistista väkivaltaa kuvataan ilman, että ymmärretään ollenkaan väkivallan kohteen tuskaa. Hänkin on elävä olento ja ansaitsisi parempaa vaikka usein onkin huora tai sellainen joka on otettu kirjaan alunperinkin kidutettavaksi ja tapettavaksi ihan ilman muuta merkitystä.
Joskus alkaa oikein naurattamaan kun kirjailija kuvaa verta ja suolenpätkiä ja yrittää saada kauhua aikaiseksi lukijassa, mutta kuvaus on niin ulkokohtaista että lukija tajuaa heti, että kirjailija siin vaan yrittää epätoivoisesti shokeerata kun ei parempaan pysty.
Usein myös kirjailija lässyttää samoja asioita monen ihmisen näkökulmasta satoja sivuja ja sitten tulee se paljon odotettu loppuhuipennus, jossa vähän ammutaan.- taotao.
En ole kyllä lukenut yhtäkään kuvailemaasi kotimaista dekkaria.
- Ehkä juuri siksi
Jos tähtää kansainvälisille markkinoille, ei ainakaan kannata sijoittaa tapahtumia ympäristöön, jota ulkopuolisen on vaikea hahmottaa. Pikkukaupunki toimii ehkä siksi, että vaikka kirjassa muutamista kaduista ja rakennuksista puhuttaisiinkin, lukija voi mielessään kuvitella miljöön, koska se on niin suppea. Tosi on, että suomalaisdekkaristien tarkat ja jopa alleviivavat Helsinki-, Tampere- ja Turku-kuvaukset lähiöineen ärsyttävät suomalaistakin lukijaa, jos ei kaupunkia henkilökohtaisesti juurikaan tunne.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.774482Kesä, kesä!
Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k112443- 1721615
Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.
Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes2431486- 1241380
- 1211285
Miksi nuori ottaa hatkat? Rajut seuraukset: seksuaalinen hyväksikäyttö, väkivalta, huumeet...
Lastensuojelu on kriisissä ja nuorten ongelmat kasvussa Suomessa. Hatkaaminen tarkoittaa nuoren luvatta poistumista omil721209Shokki! Suuri seikkailu -kisassa todellinen jättiyllätys - Tämä muutos järkyttää varmasti monia!
No nyt on kyllä aikamoinen ylläri, peli todellakin kovenee…! Lue lisää: https://www.suomi24.fi/viihde/shokki-suuri-seik81186- 661115
- 35966