Halvalla meni

Kai Kotilehto

Suomen ”tilanne”, on sen oman kansan kärsimyskäsityksen ulkopuolella. Historiastaan vieraantunut sukupolvi on työstänyt, ennen niin yhtenäisestä kansasta, Euroopan markkinatalouden orjakansan. Vain harva vaivautuu muistamaan maamme synnytystuskia ja uhria, minkä ”hän” on joutunut vapaudestaan maksamaan. Saamme kiittää menneitä sukupolvia siitä hyvinvoinnista ja rauhasta, mikä on vallinnut näihin päiviin asti. Nyt saamme puolestaan KIITTÄÄ niitä lyhytnäköisiä ja itsekkäitä poliitikkoja, jotka ovet myyneet Suomen omien tarkoitusperien saavuttamiseksi. Onko maamme muutaman euron taskurahan ja hetken julkisuuden arvoinen? Minkälainen selkäranka on ihmisellä, joka tietoisesti taikka tyhmyyttään murskaa isiensä maan, niin taloudellisesti, kuin moraalisesti.

1

89

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • anja koivistoinen

      Juuri näin, totta kirjoitat.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita

      Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko
      Maailman menoa
      274
      3497
    2. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      137
      1905
    3. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Luterilaisuus
      301
      1641
    4. 80
      1489
    5. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      87
      1483
    6. Odotettu tulos Taivalvaaran hiihtokeskuksen osalta

      "MCS Finland Oy on ilmoittanut Taivalkosken kunnalle 30.4.2026, että se irtisanoo Taivalkosken kunnan ja MCS Finland Oy:
      Taivalkoski
      53
      1186
    7. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      200
      1150
    8. Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?

      Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois
      Maailman menoa
      71
      1071
    9. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      63
      1031
    10. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      22
      1017
    Aihe