lähtöselvitys, minne ja milloin?

2+2 reissaa

Ollaan lähdössä Floridaan talvella ja kyseessä on yksi lentolippu, jossa kaksi lentoa eli Helsinki-Manchester -> Man-Orlando. Sopasta tekee hauskan se, että 1. lento on British Airwaysin, mutta operoi Finnair ja jatkolento on Virgin Atlanticin. Kun olen selvitellyt asiaa, niin kaikki lennot ovat Virginin nimissä eli tuon jatkolentoyhtiön mukaan.

Kysymys on se, että voiko netissä tehdä tuon lähtöselvityksen (siis Virginin sivuilla) etukäteen, vaikka kyseessä on siis jatkolennollinen reissu? Heidän mukaan ehkä voi, mutta Finnairin mukaan lähtöselvitys pitäisi tehdä automaatilla tai tiskillä. No sitten taas Finnairin sivujen mukaan VA ei kuulu porukkaan, joiden lentoja voi lähtöselvittää automaatilla. Ja kun kyseessä on siis VA:n lippu kokonaisuudessaan, niin pää menee jo sekaisin.

Normaalisti asialla ei olisi niin väliä ja tekisin lähtöselvityksen perinteisesti jonottaen tiskillä, mutta reissussa on myös lapsia muuta porukkaa ja halutaan kuitenkin istua vierekkäin/lähekkäin. Siksi haluaisin tehdä lähtöselvityksen hyvissä ajoin, jotta voisin hieman vaikuttaa istumapaikkoihin.

Onko siis kokemusta lasten kanssa reissaamisesta Virginin lennoilla Floridaan tai edes johonkin päin jenkkilää ja lähtöselvitysprosessista?

4

548

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • matkaaja

      Yleensä paikat on jo määrätty ennen lähtöselvitystä, eli siinä kohtaan et enää voi paikkoihinne vaikuttaa. Lisämaksusta voit yleensä varailla paikkoja koneeseen lentoyhtiön sivuilla.

      Virginistä minulla ei ole mitään kokemusta, mutta yleensä Yhdysvaltoihin menevät, ei suorat lennot, vaativat lähtöselvityksen tiskillä. Itse olen automaatilla saanut tehtyä selvityksen vain ensimmäiseen euroopan välilaskupaikkaan. Esim. viime matkalla jouduin automaatin jälkeen vielä tiskille, koska ilman maihinnousukorttia en olisi päässyt Pariisissa turvatarkastuksesta läpi. Lentoni oli siis Hki-Pariisi-Atlanta.

      Myöskään Yhdysvalloista Suomeen päin ei lähtöselvitys onnistu netin kautta, koska virkailijan täytyy "kuitata" passisi.

    • toivottavasti apua

      Meillä oli samanlainen setti samoilla lentoyhtiöillä, mutta Heathrown kautta New Yorkiin. Mennessä tein lähtöselvitykset molemmille lennoille netissä ennen lähtöä ja tulostin maihinnousukortit. Sitten kentällä tarvitsi vain heittää laukut sinne tiskille. Meillä oli tiukka vaihto New Yorkista vielä eteenpäin eri lentoyhtiöllä, niin sain senkin lähtöselvityksen tehtyä jo kotona.

      Joskus hyvissä ajoin ennen olin laittanut turvatiedot molempien lentoyhtiöiden sivuilla ja varannut istumapaikat. Oli aika vähän paikkoja jäljellä, vaikka se taisi olla viikkoja ennen matkaa :O

      Heathrowlla meidän piti jostain syystä mennä Virginin tiskille, josta saatiin passeihin jotkut läpyskät. Takaisin tullessa ei muistaakseni tarvinut mennä British Airwaysin tiskille.

      Takaisin päin tullessa tehtiin check-in ihan perinteisesti tiskillä, koska hotellissamme ei ollut tulostusmahdollisuutta. Siellä ei ollut jonoa ollenkaan, joten siitäkään ei ollut mitään vaivaa.

    • 2+2 reissaa

      Taidanpa sitten, kun lähtöselvitys on ajankohtainen, kokeilla sitä eka netin kautta. Jos lähtöselvitys ei onnistu, niin sitten vaan menen mukisematta kukonlaulun aikaan kentälle perinteiseen tiskiselvitykseen.

      Kiitos kommenteista.

    • Yuukkis

      Tee niinku mieki (Kun olin matkalla Kanadaan, Frederictoniin)
      Että aamulla meet 1,5h ennen lentoa Hki-Vantaa kentälle (olettaisin sen olevan tuo) ja meet iha Finnairin tiskille kyselemään. JOS he ohjaavat sut automaatille nii naputtelet automaatilla sun tulostetulla lipukkeella olevan numeroyhdistelmän (olikohan nimeltään varausnumero) ja TA-DAA. Saat kaikkien yhteyksien boarding passit. Ite ainaki oon aina kaikilla pohjois-amerikanreissuillani kaikki kolme boarding passia kerralla, kummassakin päässä. Niin mennessä kuin tullessa. Tosin viimekerralla paluulentoni olikin Islannin kautta eikä keski-euroopan. Tällöin reittini oli Fredericton-Toronto-Reykjavik-Helsinki, mutta Frederictonissa virkailija sanoi ettei löydä muuta kuin Fredericton-Toronto yhteyden. neuvoi menemään TO: ssa Icelandairin tiskille. Sieltä sitten sainkin kaksi puuttuvaa boarding passiani.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Häiriköinti

      Sinä joka rälläsit viime yönä aamuun klo. 00 :04 koulun pihassa ja pitkin kyliä. Rekkari ylhäällä. Terv. Kerrostalon as
      Ähtäri
      44
      3018
    2. Askanmäessä Huippu esitys

      Kävimme Ystävien kanssa Askanmäen kesäteatterissa. Kaikki tykättiin esityksestä aivan valtavasti. En varmaan koko vuonna
      Puolanka
      23
      2894
    3. rakastan sinua!

      Tule ja ota, kasvetaan yhdessä paremmiksi ❤️❤️❤️❤️ kaikki anteeksi ❤️❤️❤️
      Ikävä
      46
      2747
    4. Näin lähellä

      Se on näin 🤏 lähellä että heitän hanskat tiskiin sun kanssasi.
      Ikävä
      56
      2598
    5. Mä sanon tän suoraan.

      Se on sun käytös mikä ajaa pois. Et välitä muitten tunteista kun omistasi.
      Ikävä
      58
      2498
    6. Kerro jotakin hauskaa. :)

      Kirjoita jotakin mukavaa vaikka kaivatustasi. :) Ei törkytekstejä kiitos. :)
      Ikävä
      48
      2480
    7. On olemassa tiettyjä sääntöjä!

      Ja jos aiot pärjätä mun kanssa niin teet vain niinkuin mä sanon. Mieheltä Naiselle
      Ikävä
      53
      2251
    8. Pohdinttavaksi

      No siis, saiko yrityksen toimitusjohtaja potkut vaiko älysi ihan itse jättää nimellisen tittelin ettei maine enää enempä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      78
      2158
    9. Mulla ei oo anteeksi pyydettävää

      Muista se! Mieheltä yhdelle naisellE
      Ikävä
      69
      2058
    10. Siis hetkonen

      Rakastetaankohan me kummatkin toisiamme, ja aletaan tajuamaan se pikkuhiljaa 🤯
      Ikävä
      45
      2052
    Aihe