Apuva!

Datanomi.

Minulla ei yhä hajuakaan mitä pitäisi tehdä opinnäyttö?Siis lopputyö ja pitää aiheen keksiä siihen juttuun.Tarvitsen vinkkejä tai edes jotain.Minulla jo alkaa maanantaina joten piakkoin jo.Opiskelen datanomiksi eli tietokäsittelyn perustutkintoon.Mitä lopputyö on eli pitäisikö kirjoittaa mitä tehnyt tai tekemättä?Ymmärsin niin,että maanantaina on esittely..Kääk

3

200

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • battalion xxx

      En tiedä millaisia datanomien opinnäytetyöt ovat, mutta yleensä lopputyön aiheeksi missä tahansa koulussa kannattaa valita sellainen asia joka itseä kiinnostaa; josta haluaa saada lisää tietoa, oppia lisää ja/tai saada ajatuksensa paketoitua.

      Viimeisellä kohdalla tarkoitan sitä, että monesti luulee tietävänsä paljon jostain asiasta, mutta samaan aikaan mielessä on paljon epävarmuutta ja aukkokohtia, yhtäältä/toisaalta -tyyppisiä ajatuksia ja mitä enemmän asiaa miettii, sitä enemmän se muistuttaa alati laajenevaa pullataikinaa, jossa kaikki liittyy kaikkeen. Opinnäytetyö tarjoaa mahdollisuuden jäsentää ja niputtaa ajatukset kokonaisuudeksi. Yleensä opinnäytetyöstä ainakin osa on kirjallista ja tekemällä/kirjoittamalla oppii parhaiten.

      Kannattaa varmaan googlailla "dataonomin opinnäytetyö", sillä netissä on varmasti käsitelty aihetta ennenkin. Tietenkin paras ja ensisijainen lähde sille, mitä opinnäytetyössä tehdään ja vaaditaan on kysyä omalta ohjaajalta/opettajalta. Varmaan koulussasi on saatavana malliksi myös aikaisempia opinnäytetöitä?

      Jos kurssi alkaa vasta nyt, niin tuskin ensimmäisellä luennolla kovin syvällisesti tarvitsee mitään kertoa. Jotain yleispätevää tyyliin... minua kiinnostaa vertailla X ja Y.tä, koska olen huomannut, että.... tai.... minua kiinnostaa tarkastella, miten X kokee Y:n merkityksen nykyisessä tietoyhteiskunnassa.... tai.... olen kiinnostunut tietämään, miten X saadaan toimimaan tehokkaasti Y:n kanssa.... jne. X ja Y voivat olla ihmisiä, yrityksiä, asioita, teknologioita, tms.

      Aloita pohtimalla sitä mikä sinua kiinnostaisi; vaikkapa miten verkossa pelattavat tietokonepelit kehittävät nuorten kykyä omaksua tietotekniikkaa, tai miten opiskelijoiden osallistuminen sosiaalisen median verkkopalveluihin (kuten Facebook) auttaa rakentamaan työelämässä tarvittavia yhteistyöverkostoja, tai millaisia tietotekniikkapalveluita vanhukset haluaisivat voidakseen asua pidempään itsenäisesti kotona, tai vertaile avoimen ja suljetun koodin tietokantajärjestelmien hyödyntämistä pienyrityksissä, tms.

      Pohdi ennen maanantaita lyhyt, muutaman lauseen selotustus siitä mikä sinua kiinnostaisi aihealueena (esim. sosiaalinen media) ja pohdi mikä siinä erityisesti. Selosta myös miksi. Kysy luennolla avoimesti vinkkejä siitä, mikä ongelma voisi tarkalleen ottaen olla ja miten ongelmaa voisi lähestyä. Työllistä muut ajattelemaan ja auttamaan sinua.

      Jos pelottaa, niin valitse luokassa sijainti keskeltä, jolloin saat luultavasti lisäaikaa (jos edetään järjestyksessä) ja kuulet miten joku toinen esittää oman aihealuesuunnitelmansa. Sitten vain esität oman aiheesi samalla tavalla.

    • Datanomi.

      Kiitokset :) näköjään siihen suuntaan jotain tavalla.

    • musclesss

      Kannattaa myös käydä katsomassa theseus.fi, jossa on ammattikorkeiden opinnäytetöitä. Voit selata esim. jonkun AMK:n opinnäytetöitä koulutusohjelman perusteella. Saat vähän vinkkiä ainakin että millaisia opinnäytetöitä on ylipäätään kirjoitettu. Lisäksi oppareissa on lähdeluettelot, joista voi saada hyvää matskua omaan oppariisi :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      151
      10934
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      52
      5220
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      45
      2433
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      30
      2133
    5. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1701
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      42
      1544
    7. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      30
      1241
    8. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      35
      1166
    9. Daniel Nummelan linjapuhe 2025

      Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo
      Luterilaisuus
      92
      935
    10. TÄSTÄ TAITAA TULLA SUOMEN HISTORIAN SUURIN USKONNONVAPAUDEN OIKEUDENKÄYNTI.

      Sinun täytyy hyväksyä se että jos sinä vetoat uskonnonvapauteen, silloin sinun tulee antaa myös muille vastaava vapaus o
      Hindulaisuus
      317
      892
    Aihe