mikä hotelli

poppana

Mitä hotellia suosittelette Mombasassa?
Diandi beach vai mombasan ranta?
Kannattaako ottaa all inclusive tai puolihoito?
Riittääkö 2 päivän safari? Ehtiikö siinä nähdä kaiken oleellisen?

2

318

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mimi na wewe

      Oon ollu muutaman kerran Mombasassa, melkein aina Bamburi beachilla. Oon tykänny siitä rannasta, mutta niinku melkein joka rannalla, sielläkin beach boyseja joten rauhallisesta rantakävelystä saa haaveilla. All inclusive kannattaa ottaa jos ei halua muualla käydä syömässä. Huomiona se, että jos on all inclusive, se sisältää yleensä myös juomaveden, jolloin sitä ei tarvi raahailla mistään kauempaa. Vettä tulee (toivottavast) juotua paljon, niin vedenhakureissut supermarkettiin kuumana päivänä ei välttämättä oo se mitä lomallaan haluaa tehä. Tosin ite oon sitä yleensä harrastanu, ekaa kertaa lukuun ottamatta, mutta kuitenki :). Itse olin kolmen päivän safarilla Masai maralla ja oli kyllä ihan mahtavaa! Olisin voinut jäädä pidemmäksikin aikaa, mutta tosi paljon eläimiä ehdittiin nähdäkin. Big fivesta jäi vain leopardi näkemättä. Milloin oot reissuun lähdössä?

    • Maikken

      Itse oli 03/2012 viikon safarilla, jonka jälkeen viikon Mombasan rannikolla, Nyali beachilla Voyager hotellissa. Ei kyllä voi kuin kehua matkaa. Hotelli oli myös loistava. Toinen hotelli mitä ihmiset paljon kehui oli Sarova White sands.
      Itse suosittelen, että otat mahdollisimman pitkän safarin, koska se oli parasta antia matkalla. eläimiä tietty näkee joka tapauksessa, mutta jos kerran tuonne asti lähetee niin kannattaa maksimoida kokemukset. Meidän safari kiersi itä- ja länsi-Tsavon sekä Amboselissä. Parasta oli mm. telttamajoitus eräässä safarikohteessa.
      Myös kannatan all inclusivea, koska ainakaan tuolla rannalla ei ravintoloita oikein ollut. Muutama matkaaja harmittelekin, että olivat vain puolihoidon ottaneet. Ainakin nuo hotellit jakautui vähän niin, että AI paikat oli tasokkaan näköisiä ja nuo muut vähän sinne tänne. Illalla ei suositeltu poistumista hotellialueelta niin ruokapaikan valinta voi olla ongelma, jos illallinen ei kuulu hintaan.
      Mombasan rannikko oli siinä mielessä kiva, että oli lyhyt matka Mombasan keskustaan. Sinne kannattaa tehdä päiväretki. Itse otimme taksin hotellillta ja taksikuski kierrätti eri nähtävyydet. Lisäksi ihan Mombasan keskustassa otimme vielä paikallisoppaan, joka kierrätti keskustassa.
      Netissä saa paljon lukea siitä, että ihmiset valittaa rantapojista. Itse en kokenut tätä ongelmaksi. Tietysti ainakun meni uimaan tai kävelylle niin joku tuli juttusille. Itse ainakin sanoin muutamalle kauniisti, että haluan mennä yksin enkä osta nyt mitään niin sain ihan rauhassa kulkea. Kävin paljon meressä uimassa niin pojatkin oppi ettei joka kerta tarvitse kaikkea kaupata kun en mitään osta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP jo 100 % suositumpi kuin persut

      Kertoo Hesarin uusin kannatuskysely. Demareiden kannatus on miltei tuplat verrattuna persuihinl. Suomen kansa ei selväst
      Maailman menoa
      188
      11113
    2. Ikävä sinua mies

      Vuosia kuluu, mutta tunteet ei ole hävinnyt. Tasoittuneet toki, kun ei olla nähty. Järki palannut päähän kuitenkin. Se i
      Ikävä
      48
      4522
    3. Mikä tämä henkilö mahtaa touhuta Parkanossa

      Kamalaa https://www.ylasatakunta.fi/teksti/pirkanmaan-karajaoikeus-vangitsi-koiran-tappamisesta-epaillyn-6.68.127794.b58
      Parkano
      69
      4208
    4. Orpo: Velkajarrua vastustavaa puoluetta vaikea ajatella hallitukseen

      No Minja Koskelan kommunistipuolue jäi ulos tuosta. Kaikki eduskuntapuolueet vasemmistoliittoa lukuun ottamatta sopivat
      Maailman menoa
      199
      3688
    5. PS ylivoimainen nousija myös HS:n gallupissa, SDP laskee taas

      https://www.verkkouutiset.fi/a/hs-gallup-sdpn-suosio-laskee-ps-nousussa/#0a7d2507 Ylivoimainen viime kuukausien nousija
      Maailman menoa
      102
      3504
    6. Valtavasti suomalaisia asunnottomina, mutta ei yhtään somalia

      tai muuta kehitysmaalaista. Mites tässä näin kävi? Tiedän hyvin, että esim. somaleita lentää ulos mm. Hekan asunnoista,
      Maailman menoa
      100
      3363
    7. Hienoa! Eduskunta luopui käteisen käytöstä

      Nyt tuo sama muutos pitää saada myös muuhun yhteiskuntaan. Käteistähän ei tarvitse tänä päivänä enää kuin rikolliset.
      Maailman menoa
      73
      2000
    8. Maajussi-Ville herättää kysymyksiä - Etsiikö oikeasti rakkautta vai mainostaako oliiviöljyä?

      Mitä mieltä olet: etsiikö Ville rakkautta vai mainostaako oliiviöljyään? Maajussille morsian -ohjelmassa yksi maajusseis
      Maajussille morsian
      16
      1345
    9. Kovia syytöksiä Stefan Thermaninsta.

      Jättänyt taas maksamatta kohuliikemies, hupparit ja muita ostamiaan tavaroita. On soiteltu liikkeestä ja Stefan iskenyt
      Kotimaiset julkkisjuorut
      156
      1050
    10. Totuuspuolueen johtaja Jaana "prinsessa Leia" Kavonius on vangittu

      Kavonius määrättiin jo keväällä 2024 poissaolevana vangittavaksi todennäköisin syin epäiltynä 13 vainoamisesta ja 24 kun
      Maailman menoa
      278
      1005
    Aihe