mikä hotelli

poppana

Mitä hotellia suosittelette Mombasassa?
Diandi beach vai mombasan ranta?
Kannattaako ottaa all inclusive tai puolihoito?
Riittääkö 2 päivän safari? Ehtiikö siinä nähdä kaiken oleellisen?

2

395

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mimi na wewe

      Oon ollu muutaman kerran Mombasassa, melkein aina Bamburi beachilla. Oon tykänny siitä rannasta, mutta niinku melkein joka rannalla, sielläkin beach boyseja joten rauhallisesta rantakävelystä saa haaveilla. All inclusive kannattaa ottaa jos ei halua muualla käydä syömässä. Huomiona se, että jos on all inclusive, se sisältää yleensä myös juomaveden, jolloin sitä ei tarvi raahailla mistään kauempaa. Vettä tulee (toivottavast) juotua paljon, niin vedenhakureissut supermarkettiin kuumana päivänä ei välttämättä oo se mitä lomallaan haluaa tehä. Tosin ite oon sitä yleensä harrastanu, ekaa kertaa lukuun ottamatta, mutta kuitenki :). Itse olin kolmen päivän safarilla Masai maralla ja oli kyllä ihan mahtavaa! Olisin voinut jäädä pidemmäksikin aikaa, mutta tosi paljon eläimiä ehdittiin nähdäkin. Big fivesta jäi vain leopardi näkemättä. Milloin oot reissuun lähdössä?

    • Maikken

      Itse oli 03/2012 viikon safarilla, jonka jälkeen viikon Mombasan rannikolla, Nyali beachilla Voyager hotellissa. Ei kyllä voi kuin kehua matkaa. Hotelli oli myös loistava. Toinen hotelli mitä ihmiset paljon kehui oli Sarova White sands.
      Itse suosittelen, että otat mahdollisimman pitkän safarin, koska se oli parasta antia matkalla. eläimiä tietty näkee joka tapauksessa, mutta jos kerran tuonne asti lähetee niin kannattaa maksimoida kokemukset. Meidän safari kiersi itä- ja länsi-Tsavon sekä Amboselissä. Parasta oli mm. telttamajoitus eräässä safarikohteessa.
      Myös kannatan all inclusivea, koska ainakaan tuolla rannalla ei ravintoloita oikein ollut. Muutama matkaaja harmittelekin, että olivat vain puolihoidon ottaneet. Ainakin nuo hotellit jakautui vähän niin, että AI paikat oli tasokkaan näköisiä ja nuo muut vähän sinne tänne. Illalla ei suositeltu poistumista hotellialueelta niin ruokapaikan valinta voi olla ongelma, jos illallinen ei kuulu hintaan.
      Mombasan rannikko oli siinä mielessä kiva, että oli lyhyt matka Mombasan keskustaan. Sinne kannattaa tehdä päiväretki. Itse otimme taksin hotellillta ja taksikuski kierrätti eri nähtävyydet. Lisäksi ihan Mombasan keskustassa otimme vielä paikallisoppaan, joka kierrätti keskustassa.
      Netissä saa paljon lukea siitä, että ihmiset valittaa rantapojista. Itse en kokenut tätä ongelmaksi. Tietysti ainakun meni uimaan tai kävelylle niin joku tuli juttusille. Itse ainakin sanoin muutamalle kauniisti, että haluan mennä yksin enkä osta nyt mitään niin sain ihan rauhassa kulkea. Kävin paljon meressä uimassa niin pojatkin oppi ettei joka kerta tarvitse kaikkea kaupata kun en mitään osta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      60
      5600
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      212
      3711
    3. Huono päivä

      Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
      Ikävä
      18
      2478
    4. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      22
      2395
    5. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      9
      1318
    6. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      67
      1094
    7. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      91
      1086
    8. Huonosti.

      Oletko kohdellut kaivattuasi huonosti? Miksi?
      Ikävä
      102
      1069
    9. Rötösherra käräjillä

      Ähtäriläisyrityksen epärehellisyys oli niin suurta, että mies yhtiön takaa oli lähellä saada ehdotonta vankeutta. Vaikeu
      Ähtäri
      18
      1042
    10. Häneen rakastuminen oli sellaista

      että aina uskoi ja luotti että kyllä tästä vielä edetään jotenkin. Se olikin vain rakastuneen toiveajattelua kaikki. Ta
      Ikävä
      79
      985
    Aihe