Millaisella veneellä pärjää siellä teidän merellä, jos tuulennopeus on n. 7m/s ? Onko se oikeasti kova tuuli vai miten sitä kuvailisitte. Onko esim. liian kova pikkubusterilla uistatteluun, vai millainen patti pitäisi hankkia tuollaiseen keliin?
Kuinka 7m/s keikutta venettä?
12
719
Vastaukset
- Siitä vuon menemää
Hyvä järvikalamies ei tuuli keukuta jos sinulla minulta tilattu kirkkovene ja siihen soutajat ja sinä perässä niin ei tuuli heiluta tuossa kelissä.
Veneessä pitää silti olla ylimääräinen äyskärimies vettä mättämässä ja toinen apuva huutamassa. - kaikkki kelit nähnyt
pikku busterillakin pärjää tossa kelissä vielä ihan hyvin kunhan moottori on yli 7 heppanen,jos kymppi heppanen takana ei mitään hätää.Yli 13 ms vaatii jo koko luokkaa sun busterin jos meinaa koko päivän kalastella ja siirtyä paikasta toiseen.
- Kelilöissä käyny
Mie tiiän oon ollut busterilla Ålanin rannoilla ja kyllä oli hätä ettei jiäty sinne
nilviäisten syötiksi. Meilä oli 3 kymppinen kirnu peräs ja se ol mikä pelasti
meijät sillä kertoo. Ollaan kyllä nähty keliäkin mutta silloin on ollu kunnon puatti
eikä mittää pelti eli alukaukaloita. Mukavoo siellä silti oli ja piettiin hauskookin niihen ruotsalaisten maatuskoitten kaa siellä iltaisin, että rytinää riitti että kippeetä tekköö vieläkin.
- Annetaan Ruottiin
Ei ne kongolaiset lue suomeksi kirjoitettuja viestejä . TOSI ON!
- Ota neuvosta vaari
Hyvä järvikalastaja vieläkö olet elossa kun olet uskaltanu sillä pikkubusterillasi
kelilöihin, sanoisin neuvon sinulle pie se busterisi vain rannassa ei sillä kannata
lähtee vesille eikä ainakaan kelilöihin. Oikeastaan ne säilykepurkit on vain pikkulampiin sopivia, että ei kannata isommille vesille lähtee jos aikoo olla hukkumatta.- Matti, Pera ja muut
Tielä toinen joka kyssyy kestääkö mennä kovassa kelissä kumivenneellä tai muovia se on, kun olen harkinnu semmoista puhallettavaa ostaa?
Meitä olis semmonen 5 miestä jotka siihen sitten mentäis kun yhessä se ostetaankin ja kalastamaan mennään kaikki. Meillä on aikomus laittaa siihen
rutkutin perrään tai jotain kakskympistä ollaan jo ostamassa huomenna.
Onko kellään kokemuksia näistä puhallettavista ja kestääkö ne jos puukko lipsahtaa reunaan, kun Penakin on joukossa ja heiluu juovuksissa aina?
Ootamme vastauksia kokemattomilta joille veneet on tuottaneet harmia.
- Oli kelit liukkaat
Käytiin siellä Ålannin keleissä meitä oli viisi kalastuksesta höyrähtynyttä miestä.
Ensimmäisenä päivänä oltiin saunottu ja käyty uimassa niin oltiin valmiita illan viettoihin Maarianhaminassa. Ensimmäiseksi katsastettiin kylän naistarjonta ja olihan niitä vaaleita saariston kalastajien tyttäriä leveine pyllyineen ihan kiitettävästi tarjollaja. Pian ikänestorimme 83 v. eli alias Pertsa hän olikin jo viemässä saalistaan hotellihuoneeseen ja käsi mukavasti naisen uumilla. Pitkään mekään emme jääneet ihmettelemään vaan valitsimme mukavat vaaleat herkut kainaloihimme ja poistuimme Pertsan tapaan huoneisiimme tutkimaan saaliitamme. Seuraavana aamuna sitten vertailimme keskenämme kellä oli ollut paras ja suurin vehätys jonka oli saanut illalla sänkyynsä. Näin me kulutimme aikaamme harrastuksemme parissa ja pakkasimme kalastustarvikkeet seuraavaa kertaa varten huolellisesti . - Tulossa ollaan kohta
Mekin täällä Kemissä aatellaan matkustaa Ahvenanmaalle kalastelemaan.
Kysyisimme on siellä vapaita mökkejä meitä on 6 miestä ? Otamme oman veneen
ja kalastukseen tatrvittavat välineet itse mukaan. Kiinnostuimme edellisestä kirjoituksesta missä kalustuksesta kiinnostuneet miehet seikkailivat saarellanne pyydystäen vaaleita neitosia. Olemme kaikki jo yli 6 kymppisiä ja pidämme vaaleista saariston rehevistä tyttölöistä joissa on paikkoja mistä ottaa kiinni.
Olisimme kiitollisia jos joku antaisia nuovoja kyseisestä paikasta? - Liukkaille päästävä
Miksi kukaan ei ole kiinnostunut Ahvenanmaan matkailusta ja kalastuksesta kun emme ole mitään neuvoa saaneet keltään?
- Juuso Muhinoi
Oltiin siellä Ahvenanmaan kelilöissä ja kyllä oli mukavat kelit. Nättejä olivat ne Ålannin
tyttöset ja mukavaa oli meilläkin.
- Kale,Erkki,ja olle
Muuten te jotka olette sielä Ahvenanmaalla reissailleet miten on mitä kieltä
olette siellä käyttänyt, kun me olemme täällä Itäkihniöllä ja olisi aikomus lähteä
kalastelemaan. Meistä on Andreas joka osaa kielillä puhua ja ainakin se unissaan
on kova pulputtamaan naisista. Olisimme ikionnellisia jos joku antaisi pientä neuvvoa
Ahvenanmaan perintöhistoriasta että sitten osaisimme valita oikeat neitoset sieltä. - Hieno reissu oli
Tielä myö Kale, Erkki, Olle ja Andreas käytiin kalareissulla Ålannin keleissä.
Saalistakin suotiin, mutta Olle putos merreen kun se otti liikoo Absoludistia
sitä meillä ol matkassa monta kassia, kun ostettiin laivasta niin vain evästä.
Moni luuloo nyt, että Olle on tähtikaartissa tuolla ylhäällä, mutta eipä hälle
käyny niin hyvin myö nostettiin se venneeseen vaikka aika sininen se kyllä
jo alko olla. Nyt olle makkoo sairaalassa keuhkokuumeessa hourailoo ja
sannoo nähneensä ite Ahti merenneitosen siellä syvänteissä uijessaan?
Kerrottiin sille, että ei sielä mittää neitosia meressä ollu, mutta myö toiset
ukkelit löyvettiin sieltä Maarianhaminan ravintelista ihan oikeat pullanmussuttajat
että vieläkii polvissa heikottaa. Piettiin niitten neitosien kansa kunnolla yöt hauskoo
ja nyt ollaan täällä peräkihniöllä ja muistellaan hienoa kalastusreussua Ahvenanmaalle ja haetaan myö se Olle pois kunhan paranee.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille
Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.4453291SDP pelastaa uppoavan Suomen
2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis1012541Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti
Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj842102Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee
Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis1401876- 1441707
- 841448
Jääkiekon MM:t pitää siirtää MTV:ltä Ylelle
Persuille ikäviä uutisia taas. . Valtioneuvoston asetuksen mukaan MM-kisat kuuluvat kansallisesti merkittäviin tapahtumi261432Raiskaukset loppumaan?
Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön3141229Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!
Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li211191Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma
Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki1021069