Kuukauden päästä lähtö Floridaan. kysymyksiä :)

taittus

Varasin muutama päivä sitten lennot Miamiin mieheni kanssa, lähdemme ensimmäistä kertaa yhdysvaltoihin. Alkaa jännittämään. Majoituksesta ei tarvitse tietoa, koska meillä on tutun asunto West Palm Beachillä, ensimmäiseksi yöksi ajattelimme jäädä Miamiin, pitkän lennon jälkeen.

Meillä on vaihto Lontoon Heathrowissa, aikaa 2h 15 min ( kaikki lennot ovat British Airways ), mahtaakohan aika riittää? Millaisia lentokoneet ovat ( tekemistä esimerkiksi, oma näyttö? )


Kannattaako auton vuokrata eautovuokraamosta?
Millainen sää on yleensä lokakuussa? Olen itse yrittänyt mahdollisimman paljon etsiä tietoa paikasta :)

3

429

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • shalaaam bimsalaam

      Lontoon Heathrow on todella iso ja vilkkaasti liikennöity kenttä ja joudutte luultavasti vaihtamaan terminaalia jatkolentoa varten. Se tapahtuu käytännössä lentokenttäbusseilla. Tuo 2h 15 min on erittäin tiukka vaihtoaika, koska tyypillisesti kone laskeutuu Heathrowlle 0,5 -- 1 h myöhässä.

      Älkää missään nimessä jääkö ihmettelemään lukuisia kauppoja ja ravintoloita Heathrowlle laskeuduttuanne, ennenkuin olette oikeassa terminaalissa ja lähellä lähtöporttia. Itse olen joutunut lukuisat kerrat lähes juoksemaan tuon vaihdon. Kaikki riippuu siitä kuinka paljon myöhässä laskeudutte Heathrowlle.

      Lentokone Helsingistä Heathrowlle on varsin tavanomainen, yleensä 3 3 istuinta. Ottakaa mukaan jotain lukemista. Koneessa tarjoillaan kevyt aamiainen tai välipala, riippuen kellonajasta. Atlantin ylittävä kone on iso, yleensä 3 4 3 tai vastaava ja jokaisella matkutajalla on oma näyttö. Elokuvavalikoima on hyvä. Samoin voi pelailla yms. joten aika kuluu rattoisasti.

    • floridassa talvehtij

      Lokakuussa on yleensä lämmintä. Hurrikaanikauttahan se vielä on, mutta ei sitä pelätä tarvitse, varoittavat kyllä jos tulee ja sitten siirrytään turvalliseen paikkaan.

      Merivesikin on ihanan lämmintä (koko talvenkin, mutta erityisesti syksyllä).

      Olen sitä mieltä, että tuo vaihtoaika riittää vallan hyvin jos tosiaan menee suoraan eikä jää haahuilemaan mihinkään kauppoihin. Turvatarkastuksia on välillä ja niissä kuluu aikaa.

    • Estaasi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onhan tää tyhmää ajatella sua kun tuskin ees muistat mua

      Hyvää yötä sinne jonnekin. 💔
      Ikävä
      26
      2534
    2. Ikuiset kaipaajat

      Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo
      Ikävä
      77
      2326
    3. Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää

      Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv
      Maailman menoa
      66
      2313
    4. Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle

      Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m
      Maailman menoa
      21
      2016
    5. Kerro kaivattusi etunimi

      Naisille
      Ikävä
      84
      1759
    6. En tiedä ymmärrätkö

      Kuinka paljon merkitset mulle. Näet minut minuna etkä silti käännä selkääsi. Tökit jatkuvasti kepillä jäätä ja menit ehk
      Ikävä
      7
      1539
    7. Kun ei numeroa

      niin en edes voi viestittää, et suunnitelmiin tuli muutos. Ikävä on, ja kasvaa vaan🤍
      Ikävä
      30
      1378
    8. Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla

      Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä
      Yrittäjyys
      16
      1261
    9. Kenenkä halli se on tulessa nelostiellä

      11 yksikköä paikalla
      Pyhäjärvi
      4
      1103
    10. Se on siinä

      Jami kun vielä loppuu niin Lappajärvellä ei oo yhtään mitään toimintaa.Purkamista piisaa kymmenen vuoden ajalle.Maakunna
      Lappajärvi
      32
      947
    Aihe