Kelalle velkaa - saanko tuet?

dbfo

Sain juuri kuulla että olen päässyt opiskelemaan varasijalta ammattikouluun. Olen kelalle velkaa vielä aikaisemman opiskelun jälkeen liikaa nostetuista tuista. En ole tehnyt vielä kelan kanssa maksu suunnitelmaa näistä koska se on vaan jotenki jäänyt kesän aikana ja kelaltakaan ei ole kuulunut mtn pitkiin aikoihin. Ajattelin varata kelalle keskustelu ajan tässä ensiviikolla mutta kyselisin alustavasti täälllä jos joku tietää jotain asiasta. Ei kai kela voi tehdä sellaista päätöstä etten saisi tukea ollenkaan? Voiko asian sopia sillain että tuistani vain vähennettäisi joka kuukausi vaikka pari kymppiä ja siten maksaisin velkaa pois? Tiedän että olisi jo pitänyt ajoissa tehdä maksu suunnitelma mutta en ole muistanut hoitaa asioita.

Kiitos etukäteen asiallisista kommenteista :)

1

452

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Maksusuunniteltu

      Aloitin opiskelut myös tänä syksynä, itselläni on Kelan kanssa maksusuunnitelma, turhaan nostamani asumistuen takia. Nykyisin asumistuestani vähennetään joka kuukausi 30e.
      Kelakin on inhimillinen näissä asioissa, joten tukia ei missään vaiheessa lopeteta kokonaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      110
      2311
    2. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      23
      1014
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      71
      912
    4. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      906
    5. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      583
      855
    6. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      845
    7. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      82
      738
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      670
    9. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      68
      641
    10. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      30
      627
    Aihe