Onko palstalaisilla kokemuksia tai tietoa mikä voisi olla syynä kun 3g ei pysy päällä,vastapuoli ei kuule uhetta ja puhelut katkeilee? Toimii ehkä hiukan paremmin gsm verkossa. Laite on ollut marraskuussa samasta viasta jo keskushuollossa ja silloin vaihdettiin sisukset, vrm on sama edessä nytkin. Softapuoli pelittää niin hyvin kun belle vaan voi enkä haluaisi mitään muuta markkinoilla olevaa luuriakaan, harmi kun mekaaninen laatu on kohdallaan mut elektroniikka pettää, myös näytön tunnistimen kanssa on ollut ongelmia...varmaan tuttua kaikille. Kännyllä on ikää vuoden verran jtn takuuseen menee eli ei hätää mut on kyl merkillistä jos ei n8 kestä käytössä. Kohtelen sitä hyvin mutta käytän sitä kaikessa mihin se pystyy eli esim vaik netti,sports tracker, meilit, musakuuntelu, valokuvaus ja videointi, paljon tekstareita, työpuheluita ja meilien lähetystä. Siitäkö se on kiinni ettei nkasi puhelinta saa käyttää jos haluaa sen säilyvän ehjänä? Valmistajahan teki nimenomaan päädyt muovista sen takia,ettei olisi kuuluvuusongelmia!
N 8 kuuluvuus ongelma
qwertyuiopåasd
9120
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Itselläni Nokia N8 on toiminut mainiosti. Siinä ei ole ollut koskaan kuuluvuus ongelmia. Vika voi olla puhelimessa.
Matkapuhelinverkossa voi olla myös vikoja. Jokunen viikko takaperin E7 putosi kokonaan verkosta muutaman kerran parin viikon aikana. Palkit katosivat ja näyttöön jäi vain 3G symboli. Soittaminen eikä mikään muukaan yhteys toiminut eikä puhelin löytänyt verkkoa uudelleen muuten kuin boottaamalla. Olin jo viemässä laitetta huoltoon kun selvisi ettei vika ei ollutkaan siinä, vaan ukkosen hajottamissa tukiasemissa. Vialliset tukiasemat häiriköivät koko Saunalahden verkkoa.
joo ei puh vikoja
Jep, olen selvittänyt verkko-ongelmiakin mutta ei pitäs johtua niistä. Mulla on ainacomin liittymä joka käyttää soneran verkkoa ja sekä Soneran et ainan mukaan ei ole ongelmia, ja siis omat liikkumiset tapahtuu Helsingin alueella pääsääntöisesti. Tilasin uuden simminkin mutta ei auttanut. Vaihtaisin kyllä operaattoria mutta se on firman littymä,joten en pysty...tosin kuten sanottua tää ei johdu operaattorista, muilla luureilla,esim Nokia c5-03 kaikki ok!
Ostappa i phone, sitten vasta yhteysongelmat alkaa
Pohdin jo tolle vaihtoehtoa jos ongelmat jatkuu eikä samanlaista saa Noksulta tilalle, pomo sano et mun on otettava joku Lumia tilalle, hän tietää etten pidä Applen tuotteista yhtään,onneksi tajuaa olla tyrkyttämättä. Nyt kun olen lukenut noita lumia kirjotuksia niin ei näytä yhtään hyvälle. Vaadin ainakin muistikorttipaikkaa,yhtä hyvää kameraa, hdmi-liitäntää,alumiinikuoria sekä mahdollisuutta esim valita meilien hakemisajat itse. Onko todella niin,ettei yksikään lumia pysty tarjoamaan kaikkea kerralla,näin olen ymmärtänyt? Jos on niin niin ehkäpä 808 symbianilla vois olla se vaihtoehto. No uskon ja toivon kuitenkin,että saavat koneen vielä kuosiin
Tämän hetken Lumia malleissa ei ole musitikortti paikkaa vaan se tulee seuraavissa WP8 malleissa. Oletko harkinnut Android malleja?
Olen mä niitä jonkun verran miettinyt. Mikä olis vastaava android tolle,saako suunnilleen samaan hintaan? Ai niin myös navigointi pitää onnistua ilman maksullista softaa!
Google julkaisi juuri oman ilmaisen navigoinninsa suomessa ja se toimii kaikissa Android malleissa ( Tosin ainakaan toistaiseksi siinä ei ole offline navigointi mahdollisuutta).
Mutta tuohon 400-600 euron hintaluokkaan löytyy monia hyviä Android malleja:
http://www.gigantti.fi/product/puhelimet-ja-gps/matkapuhelimet/I9300BLUE/samsung-galaxy-s3-i9300-alypuhelin-sininen
http://www.gigantti.fi/product/puhelimet-ja-gps/matkapuhelimet/HTCONESGR/htc-one-s-alypuhelin-harmaa
http://www.gigantti.fi/product/puhelimet-ja-gps/matkapuhelimet/LGP880WHITE/lg-optimus-4x-hd-p880-alypuhelin-valkoinen
Noista kaikista puuttuu tosin HDMI liitintä. Itse omistan SGS3 mallin ja olen ollut ihan tyytyväinen. Joidenkin mielestä sen "muovinen" rakenne on aika huono mutta ei minun.