Terrierin turkki siis? Terrierit on minun juttu enkä muunlaista koiraa voi kuvitella ottavanikaan mutta se turkki... Rotuja on monia ja eri turkinlaaduilla mutta kaikki itseä kiinnostavat ovat juurikin näitä nypittäviä. Aloinkin siis kyselemään että onko se pakollinen vai vain näyttelyjuttu? Voiko turkki pysyä hyvänä ilman nyppimistäkin vai tuleeko koiralle tukalat oltavat nyppimättömän turkin kanssa?
Jos itselleni sellaisin terrin hankin niin opettelen kyllä ihan itse sen nyppimisen jos se on pakollinen juttu. Onko se kuinka haastavaa ja aikaa vievää? Entä kuinka helposti koira siihen oppii vai onko se koirallekin pakkopullaa? Jos joku osaisi vähän heittää infoa niin voisi alkaa sitten tarkemmin miettimään näitä juttuja..
Onko pakko nyppiä?
4
2666
Vastaukset
- russelinomistaja
Nyppiminen on tärkeää, koska kuollut karva alkaa kutittaa koiraa ja se ei lämmitä ollenkaan. Ja ulkomuodoltaan koirakin on paljon paljon kauniinpi! Mutta siis joo suosittelen lämpimästi vaikka ei näyttelyyn menisikään, koska jos nypittävää kuollutta karvaa on koiraan tullut jo aivan liikaa koiran turkki ns. tukkeutuu ja hilse määrät ovat järkyttäviä!!!
- terrinerri
Puhut nyt kuolleesta karvasta? Onko se kuollutta karvaa joka koirasta nypitään? Jotenkin olen aina käsittänyt sen niin että se on ihan koirassa kiinni olevaa karvaa jota nypitään irti! Voisiko joku infota tästä? Ei netistä oikein löydy mitään tietoa.. Enkä jaksaisi alkaa millekään sattuman varaiselle kasvattajallekaan laittamaan sähköpostia.
- foksitrulaa
Kyllähän se on omistajan oma valinta kummin tekee. Itse olen aikoinani omistanut kaksi kettuterrieriä.
Ekan turkin leikkasin(paikkakunnalla ei ollut trimmaustaitoista ja itse opettelin vain leikkaamaan turkin) ja silloin seuraus oli lievä kiharuus ja värien menettäminen. Iho ei kärsinyt lainkaan ja muuten ok. Koira tyytyväinen. Eli ei haittaa sinällään vaikka turkin leikkaakin.
Kakkoskoiran turkin nypin ja turkki niinkuin näyttelykoirilla ei kihara eikä menettänyt väriä. Mutta kakkosella oli pehmeä ja liian pitkä turkki joten aloin tekemään puolitrimmin eli nypin päälliosan ja leikkasin etuosan kaulan alta, peräpeilin ja jalat sekä parran. Näytti edelleen hyvältä. Mutta nypinnästä huolimatta ihoongelmia hieman.
Joskus on parempi leikata jos turkki liian pehmeä tai koiruus jo vanha ja ei pidä nypinnästä.
Kritisoisin näyttelykoirien turkin liiallista nyppimistä eli rullaamista. Ja silloinusein iho ärsyyntyy.
Turkki nypitään vain kun se helposti lähtee. - trimmataan
Minulla kymmenvuotias norwichinterrieri. En ole sitä nyppinyt vaan leikkaan turkin trimmerillä lyhyeksi ja sitten käytän sellaista aluskarvan harjaamiseen tarkoitettua furminator -harjaa. Se poistaa ylimääräisen "huonon" turkin , eikä turkki ole liian tiheä. Koiran iho on priimakunnossa ja usein jopa kuulen, että sillä on kaunis turkki :). Se on totta, että kiharuutta tulee eikä black and tan -värisen terrierin selkä ole enää niin musta kuin nuorena, mutta ehkä ikäkin on vaikuttanut asiaan.
Koiramme turkki on aina ollut niin pehmeä, ettei ilman tappelua nyppiminen koskaan olisi onnistunutkaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät
Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain677571Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava
valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak1242989- 1431813
Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous
saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha651679Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi
Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim1221512Miten voit olla niin tyhmä
että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle1711461- 1321192
- 78879
Kyriake=Kirkko
Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko47812- 53774