Seeprapeippojeni häkkiin on ilmestynyt muna. Seeprapeipposivuilla sanotaan, että ne munisivat kerralla yleensä 4-6 munaa, mutta häkissä on vain yksi. Onko se normaalia?
Seeprapeipon muna?
1
424
Vastaukset
- -M-
Juu, ei niitä munia yhdeltä istumalta munita vaan noin tahdilla muna per päivä kunnes se pesue on täynnä. Jos varsinaista pesää ei ole ja munat kerätään pois sitä mukaa kun niitä tulee voi muninta jatkua ja jatkua kunnes naaraalta pettää terveys. Jos munita ei ala loppua itsestään viimeistään parinkymmenen munan jälkeen kannattaa yrittää katkaista kierre tavalla tai toisella. Keinoja on esim jättää joksikin aikaa tuoreruoka ja kylvetykset kokonaan pois, päivänpituutta voi kokeilla veivata pidemmäksi tai lyhyemmäksi. Naaraalle voi antaa hetken hengähdystauon muninnasta antamalla munien kertyä ja antaa sen hautoa, mutta vaihtaa munat tekomuniin ettei tule ei-toivottuja poikasia.
Joka tapuksessa muninnan aikana tulee huolehtia siitä että linnut saavat riittävästi kalkkia ja vitamiineja. voimaruoka/kananmuna on tässä tilanteessa vähän kaksipiippuinen asia, toisaalta emo tarvitsee ravinteikasta ruokaa pysyäkseen kunnossa muninnan aikana, toisaalta runsas proteiini taas lisää pesimäviettiä. Ehkä nyt joksikin aikaa kannattaa olla antamatta voimaruokaa ollenkaan ja palauttaa se säännösteltynä vasta kun muninta lakkaa tai alkaa pitkittyä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad671232- 42901
Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että335685- 51661
- 51638
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän116636- 101625
Naiselle Kuuleppa Tämä
Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä38605- 76592
- 56574