Seeprapeipon muna?

Peippotyttö

Seeprapeippojeni häkkiin on ilmestynyt muna. Seeprapeipposivuilla sanotaan, että ne munisivat kerralla yleensä 4-6 munaa, mutta häkissä on vain yksi. Onko se normaalia?

1

264

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • -M-

      Juu, ei niitä munia yhdeltä istumalta munita vaan noin tahdilla muna per päivä kunnes se pesue on täynnä. Jos varsinaista pesää ei ole ja munat kerätään pois sitä mukaa kun niitä tulee voi muninta jatkua ja jatkua kunnes naaraalta pettää terveys. Jos munita ei ala loppua itsestään viimeistään parinkymmenen munan jälkeen kannattaa yrittää katkaista kierre tavalla tai toisella. Keinoja on esim jättää joksikin aikaa tuoreruoka ja kylvetykset kokonaan pois, päivänpituutta voi kokeilla veivata pidemmäksi tai lyhyemmäksi. Naaraalle voi antaa hetken hengähdystauon muninnasta antamalla munien kertyä ja antaa sen hautoa, mutta vaihtaa munat tekomuniin ettei tule ei-toivottuja poikasia.
      Joka tapuksessa muninnan aikana tulee huolehtia siitä että linnut saavat riittävästi kalkkia ja vitamiineja. voimaruoka/kananmuna on tässä tilanteessa vähän kaksipiippuinen asia, toisaalta emo tarvitsee ravinteikasta ruokaa pysyäkseen kunnossa muninnan aikana, toisaalta runsas proteiini taas lisää pesimäviettiä. Ehkä nyt joksikin aikaa kannattaa olla antamatta voimaruokaa ollenkaan ja palauttaa se säännösteltynä vasta kun muninta lakkaa tai alkaa pitkittyä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      42
      2532
    2. Mansikkatiloilla hyväksikäytetään ukrainalaisia

      Työolot ovat surkeita ja palkka kelvoton. https://yle.fi/a/74-20172942
      Maailman menoa
      302
      2162
    3. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      24
      1920
    4. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      24
      1635
    5. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      47
      1546
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      25
      1499
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      44
      1386
    8. Sokea "ystävälle"

      Oletko oikeasti noin sokea?
      Ikävä
      100
      1359
    9. En ymmärrä käytöstäsi

      Se on ollut eräänlaista hyväksikäyttöä. Että seura kyllä kelpaa palstan välityksellä silloin kun ei ole parempaakaan tek
      Ikävä
      139
      1315
    10. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      36
      1096
    Aihe