Heips! Hoidanpa tässä kahta vanhusta ja molemmilla on alzheimer. Mä saan toisesta omaishoidontukea ja nyt pitäis toisestakin hakea sitä. mahtaakohan saada? Tää on vähän hankala tilanne ja välillä tuntuu kyllä, ettei jaksa. Vaan taas huomaan porhaltavani eteenpäin ihan kiitollisella mielellä. Olen varmaan oppinut elämään hetken kerrallaan ja ottamaan asiat huumorilla.
omaishoidontuki kahdesta?
4
171
Vastaukset
- 1 + 6
Huh-huh, eipä käy kateeksi. Yhdessäki alzheimerpotilaassa kun on riittämiin vahtimista, hoitamista ja kestämistä. Tottakai sinun kuuluu ja täytyy saada omaishoidontuki kummastakin hoidettavastasi, miksi et saisi?
Sinuna tosin miettisin tarkoin kahden alzheimersairaan omaishoitajaksi ryhtymistä, kun jo nyt tunnet olevasi ajoittain jaksamisesi rajoilla. Itse en uskaltaisi moista edes ajatella.
Pidä huoli sinulle kuuluvista oikeuksista ja vapaapäivistäsi, että jaksat. Muuten itse uuvut ja palat loppuun alta aikayksikön. Siitä ei hyödy kukaan, kaikkein vähiten sinä itse.
Itse olen alzheimeräidin tytär ja sain äitini juuri onnellisesti hoivakotiin. '
Voimia ja jaksamista sinulle! - yksikin paljon.
Näin on, jos ajoittain on jo jaksamisensa rajoilla, ei olo siitä ainakaan parane, eikä tauti parane.
Tietenkin olet oikeutettu saamaan molemmista omaishoidontuen, raha ei kuitenkaan auta jos ei jaksa.
Korvaus on vaivannäköön suhteutettuna olematon. - ristiina ja tytär
Samaa mieltä,yhessä tarpeeksi,ei kannata kahta alzheimersairasta hoitaa,miulla piisaa se yksi ja sekin jo liikaa,varsinkin kun nämä käytösoireet rajuimmillaan!Muutakin elämää on!
- jk
niinkö
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä
SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,1825067Eikö tunnukin kamalalta, kun en
anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut813636SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt502661SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta
"Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun162378SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het412296Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu
Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä1012222Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?292097Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"
Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan732084Mitä saa sanoa?
Palstalla tänään sanottua: ” Kaikki riippuu siitä, miten asian esittää,” Onko siis niin, että saa muita pomottaa ja912045Onko olemassa miehiä, jotka haluavat yhteydenpitoa?
Silloin tällöin viestiä, puntarointeja arkielämästä, ikäänkuin pientä viihdettä ilman sen kummallisempaa. Tällaista miet211566