Näyttäisi olevan niin että tampereella asuntojen hintakehitys on laskevaa kuin lehmän häntä, huh huh:
http://www.iltalehti.fi/viihde/2012082615998436_vi.shtml
Mahtaa siellä olla Harri hyvillä mielin, piukkapeppu-jutta tahtoi unelmatalon ja jo parin vuoden päästä eron kun ei ollutkaan kivaa:
"Jutan ja Harrin unelmatalo valmistui vuonna 2008 ja Jutta ehti itse asua talossa vain pari vuotta ennen parin eroa ja talon myyntiin laittoa"
Paljonkohan on sellaisia pariskuntia joilla ei ole enää kivaa mutta olosuhteet pitää yhdessä kun ei ole varaa erota, taitaa olla nimittäin arvokasta puuhaa tuollainen eetä ensin rakennetaan ja kohta jo myydään miljoonapytinkiä, tulee siinä piukalle hintaa.
http://www.iltalehti.fi/viihde/2012082615998436_vi.shtml
Mahtaa siellä olla Harri hyvillä mielin, piukkapeppu-jutta tahtoi unelmatalon ja jo parin vuoden päästä eron kun ei ollutkaan kivaa:
"Jutan ja Harrin unelmatalo valmistui vuonna 2008 ja Jutta ehti itse asua talossa vain pari vuotta ennen parin eroa ja talon myyntiin laittoa"
Paljonkohan on sellaisia pariskuntia joilla ei ole enää kivaa mutta olosuhteet pitää yhdessä kun ei ole varaa erota, taitaa olla nimittäin arvokasta puuhaa tuollainen eetä ensin rakennetaan ja kohta jo myydään miljoonapytinkiä, tulee siinä piukalle hintaa.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Niin, tuhnuthan eivät tunnetusti koskaan eroa eikä heidän tavaroitaan heitetä kuukauden viimeisenä päivänä lumihankeen.
Tiedän useita pareja joilla on tiet eronneet,monilla vanhempi talo ja sitä remontoitu,joissakin perheissä kun kiertelin koko suomen kesällä oli emäntä muuttanut vuokralle kymmenien kilometrien päähän ja isäntä epätoivoisena yksin möllötti talossa ja yritti myydä,no kun ei kauppaa synny niin pakko laittaa remontoitu kohde vuokralle.
Nytkin eräs talo remontoitiin 2008 vuonna 2km suuren kaupungin torilta ,no velkaa niin paljon kun sai siis tappiin,kävin emäntäni kanssa lohduttelemassa muulipapan emäntää,todella saatu siistiksi ja kaupunki paratiisiksi piha,sääli on suuri kun sellaisen menettää,myynnissä jätti hinnalla,tässäkin tapauksessa tämä kohde on myymättä ja toinen osapuoli on jo ostanut uuden talon siis vanhan jossa mittava remontti aloittettu.
Tapauksia olisi paljon menisi viikko kirjoittamiseen,tein koko suomen alueella puolueettoman katselmuksen myytävistä ok-taloista kehä 3 ulkopuolelta lähtien lappiin asti jossa jouduin viettämään reilun kaksi viikkoa.
Kohteet olivat yksityismyyjien kohteita ei välittäjien matkaa kertyi yli 8000km suomen kamaralla asuntoauton kera,yksi asunto jäi haaviin tällä retkellä mukavaahan se oli lyödä asuntoauto parkkiin asunnon pihaan ja yöpyä kun kaupat oli sovittu.Ostin käteisellä.
Aika provokatiivista väittää yhden Iltalehden viihdeuutisten jutun perusteella että hinnat olisivat pudonneet 15 %. Tuollaisella luksustalolle ei edes löydy mitään hinnastohintaa, vaan sitä nyt on kokeiltu myydä ensin jollain hinnalla.
Hahhahhahhaalla on lisäksi huono lukutaito ja maantiedon tuntemus, sillä ko. talohan sijaitsee Pirkkalassa eikä Tampereella.
Piukkaan peppuun ja sen seurannaisiin en ota kantaa koska tämähän on asuntojen hintapalsta.
Joo, en tuota hoksannut kun en niin tarkkaan lukenut eikä hirveästi kiinnosta tietää missä tarkaalleen asuu jotkut turha-julkkikset. Kuvittelin että se pytinki on Tampereella varmaan tuon maininnan vuoksi "Jutan mukaan he eivät ole ainoita tamperelaisia, joilla on vaikeuksia saada miljoonatalo myydyksi" , no oli missä, oli, onhan se Tamperetta pirkkalakin meille muualla asuville.
Jos on ihan välittäjä sanonut etteivät ole ainoita joilla vaikeuksia niin niitä täytyy olla sitten paljon, voi olla että todellisuus onkin kohta se -30% ainakin noissa unelmalinnoissa.
Välittäjien jututhan kuuluvat automaattisesti viihdepalstoille. Heille on tärkeää vain, että asunto myydään nopeasti ja ilman ponnisteluja. Tähän päästään kun pudotetaan hintaa.
Ja kuten sanottu, luksusasuntojen hinnat eivät seuraa mitään hinnastoa, vaan niiden hinnoittelu perustuu ihan johonkin muuhun.
"luksustalo" vai pytinki ? mina sanoisin että korttitalo.
Taisi alkaa LÄMMITYSsähkölaskut paukkumaan sillä tavalla, että gustafssoneilta loppu raha.
""Tällä hetkellä Jutta ja Harri pyytävät näyttävästä pytingistään 890 000 euroa. Talon lähtöhinta viime vuoden marraskuussa oli reilut miljoona euroa."""
Mutta hintapudotus on aivan samaa luokkaa kuin vanhasen hometalossa aikanaan:
http://keskustelu.suomi24.fi/node/9294885
"Edellisen kerran talon hintaa pudotettiin toukokuussa 70 000 eurolla ja nyt hintaa on pudotettu taas 100 000 eurolla. Tällä hetkellä Jutta ja Harri pyytävät näyttävästä pytingistään 890 000 euroa"
Mikä on sinun ostokynnys? 89.000€ taitaa olla vielä rutkasti liikaa sinulle?
Jutta on kuvillut että joku voisi maksaa siitä että pääsee asumaan jonku turhan julkkiksen entiseen kotiin, mutta ne ihmiset on tyhjätarkuja joille sillä olisi jotain arvoa.
Oikea pyyntihnta olisi ollut 699.000€, sillä se olisi jo mennyt.
Faktaa hintojen "putoamisesta"
http://www.tamperelainen.fi/artikkeli/127260-tamperelainen-selvitti-taalla-asuntojen-hinnat-ovat-nousseet-–-katso-oma-kaupungino#comment-90315
Niiinnn....
Asuntojen hinnat Tampereella viimeisen 1 kk aikana keskimäärin +0,63 %
Asuntojen hinnat Tampereella viimeisen 12 kk aikana keskimäärin +5,09 %
http://kuluttaja.etuovi.com/crometapp/product/realties/common/public/housingmarket/barometer/hm_marketing_barometer.jsp?town=Tampere&portal=eo#kehitys