Poikasen häkki?

Peippotyttö

Seeprapeipponi saa siis poikasia. Tarvitsevatko ne häkkiin luiskia ja tasoja vai onko tavallinen häkki ihan hyvä?

4

214

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • -M-

      Ehh, ei millään pahalla, mutta vähän nyt alkaa kyllä herätä epäilys onko lintukokemuksesi varmasti ihan sillä tasolla että pesitystä kannattaa alkaa harrastaa...

      Ei tarvita luiskia, ihan normaalit orret riittää, toki ne kannattaa pesityshäkkiin asetella sitä silmälläpitäen että ne ensilennot ja etenkään -laskeutumiset ei välttämättä kauhean hallittuja ole.

      Kai emot ovat riittävän vanhoja (vähintään lähemmäs vuoden vanhoja) eivätkä liian läheistä sukua toisilleen? Ja olet selvillä pesimäkauden ruokinnasta? Ja on jo valmis suunnitelma mihin mahdolliset poikaset sitten jatkossa majoittuvat (niiden saaminen kaupaksi ei välttämättä onnistu helposti ainakaan kovin nopeasti), onhan häkki niin iso että siinä koko perhe mahtuu tarvittaessa kunnolla elelemään pidempiäkin aikoja? Seeprapeippoja on monin paikoin ihan riesaksi asti tarjolla eikä niitä ole mittai "kun ne nyt rupes munimaan" jossei ole tarkoitus esim itse pitää poikasia parvenlisänä. Lemmikkilinnun ei ole mikään pakko rasittaa itseään pesinnällä vaikka ne siihen jopa rasittavan innokkaita välistä ovatkin vaan munat ja pesämateriaalit kannattaa kerätä pois jos pesitys ei ole ihan ennalta suunniteltua ja harkittua touhua.

    • Etsinn

      Missä olis seeprrapeippoja riesaksi asti? Olen etsinyt jo jonkin aikaa enkä ole netistä löytänyt. Kodinvaihtajat juuri kiinostaisivat.

    • Peippotyttö

      En mä niitä pesittäny, otin niiden kaikki pesäyritelmät pois ja silleen, ihan niinku kaikki neuvoi netissä kun ne alkoi rakentaa pesiään. Ne lopetti sen ja siitä oli nyt puoli vuotta kun ne oli lopettanu sen rakentelemisen ja kaikki semmoset ja nyt sinne oli tullu sitten muna yhtäkkiä. En kyllä aikonu niitä munittaa :(

    • h

      No eihän tämä nyt mitään tähtitiedettä ole=) Huolehdit vain nyt peippotyttö siitä että ruokit lintusi monipuoliesti ja ostat eläinkaupasta pesimiskaudelle tarkoitettua "voimaruokaa. Salaattia, kurkkua ,vesiheinää yms tarjoilet=) Muuta et juuri voi heidän hyväkseen tehdä.

      Meillä olisi luovutus ikäisiä neitokakadun poikasia..Ilmatila alkaa olla tiivis kun 5 lintua lentää jatkuvasti vapaana=) peipot päälle=)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Missä kokoomuksen naiset?

      Hähmäistä ukkotarinaa kuultu koko viikonloppu. Kukaan ei ole kokoomuksessa edes yrittänyt pitää naisten puolta. Jopa
      Maailman menoa
      85
      3598
    2. Finland is now Petter place

      Audin B-ryhmän ralliautolla saatiin kansa voimaan hyvin. Kiitos kokoomus huumoripläjäyksestä.
      Maailman menoa
      29
      2373
    3. Ilman Stadia Suomessa ei olisi kunnon lihajalosteita

      HK, Helsingin makkaratehdas, Votkin, mitä näitä nyt onkaan. Böndellä ei ole kunnollisia jalostajia.
      Maailman menoa
      141
      2018
    4. Toivon että kuulut elämääni

      Mutta aika näyttää miten läheisesti. Lupaan kertoa jossain sivulauseessa, kun muutan paikkaa.
      Ikävä
      34
      871
    5. Mikä on kaunein

      Ja hellyttävin hetki irl kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      44
      801
    6. En unohda sua

      En vaan unohda sua. Eikä se näköjään ole tarkoituskaan. Rakastan sua sitten omalla tavalla kauempaa kun mikään muu ei on
      Ikävä
      30
      790
    7. Mahdatko ymmärtää sitä

      Mä en selviä jollei me jutella kunnolla. Tarvitsen sua siihen. Etkä sä voi sitä tietää kun en ole ilmaissut mutta olen
      Ikävä
      60
      734
    8. Jorma Lind kuollut

      Ylen uutisankkurina 40 vuotta toiminut Jorma Lind on kuollut 85-vuotiaana. https://yle.fi/a/74-20230265 ARVl on näet
      Maailman menoa
      3
      726
    9. Kullan kemiallinen merkki on au

      Ei välttämättä. Mikä sun kullan merkki on?
      Ikävä
      40
      687
    10. Kyllä nainenkin voi ottaa yhteyttä

      Ja on ihan kiva jos ottaa yhteyttä mieheen. Minä ainakin olisin onnessani jos nainen ottaisi yhteyttä. mies
      Ikävä
      87
      676
    Aihe