Poikasen häkki?

Peippotyttö

Seeprapeipponi saa siis poikasia. Tarvitsevatko ne häkkiin luiskia ja tasoja vai onko tavallinen häkki ihan hyvä?

4

218

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • -M-

      Ehh, ei millään pahalla, mutta vähän nyt alkaa kyllä herätä epäilys onko lintukokemuksesi varmasti ihan sillä tasolla että pesitystä kannattaa alkaa harrastaa...

      Ei tarvita luiskia, ihan normaalit orret riittää, toki ne kannattaa pesityshäkkiin asetella sitä silmälläpitäen että ne ensilennot ja etenkään -laskeutumiset ei välttämättä kauhean hallittuja ole.

      Kai emot ovat riittävän vanhoja (vähintään lähemmäs vuoden vanhoja) eivätkä liian läheistä sukua toisilleen? Ja olet selvillä pesimäkauden ruokinnasta? Ja on jo valmis suunnitelma mihin mahdolliset poikaset sitten jatkossa majoittuvat (niiden saaminen kaupaksi ei välttämättä onnistu helposti ainakaan kovin nopeasti), onhan häkki niin iso että siinä koko perhe mahtuu tarvittaessa kunnolla elelemään pidempiäkin aikoja? Seeprapeippoja on monin paikoin ihan riesaksi asti tarjolla eikä niitä ole mittai "kun ne nyt rupes munimaan" jossei ole tarkoitus esim itse pitää poikasia parvenlisänä. Lemmikkilinnun ei ole mikään pakko rasittaa itseään pesinnällä vaikka ne siihen jopa rasittavan innokkaita välistä ovatkin vaan munat ja pesämateriaalit kannattaa kerätä pois jos pesitys ei ole ihan ennalta suunniteltua ja harkittua touhua.

    • Etsinn

      Missä olis seeprrapeippoja riesaksi asti? Olen etsinyt jo jonkin aikaa enkä ole netistä löytänyt. Kodinvaihtajat juuri kiinostaisivat.

    • Peippotyttö

      En mä niitä pesittäny, otin niiden kaikki pesäyritelmät pois ja silleen, ihan niinku kaikki neuvoi netissä kun ne alkoi rakentaa pesiään. Ne lopetti sen ja siitä oli nyt puoli vuotta kun ne oli lopettanu sen rakentelemisen ja kaikki semmoset ja nyt sinne oli tullu sitten muna yhtäkkiä. En kyllä aikonu niitä munittaa :(

    • h

      No eihän tämä nyt mitään tähtitiedettä ole=) Huolehdit vain nyt peippotyttö siitä että ruokit lintusi monipuoliesti ja ostat eläinkaupasta pesimiskaudelle tarkoitettua "voimaruokaa. Salaattia, kurkkua ,vesiheinää yms tarjoilet=) Muuta et juuri voi heidän hyväkseen tehdä.

      Meillä olisi luovutus ikäisiä neitokakadun poikasia..Ilmatila alkaa olla tiivis kun 5 lintua lentää jatkuvasti vapaana=) peipot päälle=)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jos SDP ei voita reilusti, persut kumoavat demokratian Suomesta

      Näin tekisi ainakin Rydman seuratessaan idolinsa Trumpin mallia https://www.is.fi/politiikka/art-2000012187244.html
      Maailman menoa
      616
      1615
    2. Anteeksi arkuuteni

      Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän
      Ikävä
      44
      867
    3. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

      https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
      Maailman menoa
      485
      739
    4. Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?

      Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll
      Iisalmi
      12
      721
    5. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      45
      662
    6. Mikä on ollut

      Söpöintä välillämme?
      Ikävä
      41
      614
    7. Tykkäätköhän vielä minusta?

      Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin
      Ikävä
      30
      556
    8. Hyvännäköinen pakkaus

      Olet hyvännäköinen pakkaus nainen.
      Ikävä
      32
      533
    9. Olet ihana

      Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩‍❤️‍👩❤️😼😘
      Ikävä
      37
      510
    10. Vihervasemmistofeministinaisasianaiset

      Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE
      Sinkut
      160
      494
    Aihe