Matkavakuutuksista

<<**>>

Ihan mielenkiinnosta kysyn, että minkälaisia matkavakuutuksia otatte ulkomaan matkoille? Siis kuinka kattavia ja onko henkilö- ja tavaravakuutus?

4

218

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vakuutettu...

      Jatkuva matkavakuutus on ollut ties kuinka kauan. Samassa paketissa kuin talouden muutkin vakuutukset eli koti- vapaa-ajankoti, auto ym.
      Kun matkustaa paljon on viisasta olla jatkuva vakuutus. Työantajan vakuutus korvaa työmatkat.

    • matkaava akka

      Kattava matkavakuutus. Ja on jatkuva. Ja edullinen, kun on samasta yhtiöstä mistä meidän perheen kaikki muutkin vakuutukset.
      Matkustamme paljon. Siksi tuo on järkevin ja edulisin.

      • 31

        Matkatavaravakuutus on kotivakuutukseen kytketty eli aina voimassa, Erikseen reissuille otan sitten eurooppalaisen, joka siis kattaa sairastumiset ja lennätykset kotimaahan, jos jotakin sattuu.


      • Voitsie
        31 kirjoitti:

        Matkatavaravakuutus on kotivakuutukseen kytketty eli aina voimassa, Erikseen reissuille otan sitten eurooppalaisen, joka siis kattaa sairastumiset ja lennätykset kotimaahan, jos jotakin sattuu.

        Kannattaa tarkistaa, ettei maksa turhaan erillisestä matkavakuutuksesta. Mm. monen ammattiliiton jäsenyyteen kuuluu kattava matkavakuutus. Minulla ja vaimollani on MasterCard(cold) -luottokortit, johon kuuluu toimivaksi todettu matkavakuutus (tuli testattua Kreikassa tositilanteessa (sairastumistapaus)).


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      83
      5979
    2. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      47
      3995
    3. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      131
      3993
    4. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      69
      3733
    5. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      26
      2958
    6. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      7
      2527
    7. 33
      2249
    8. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      27
      2234
    9. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      204
      2131
    10. Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut

      Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh
      NATO
      447
      1838
    Aihe