Sanonko vastaan? he eivät jätä rauhaan!

ne pilasivat kaiken!

Oon 12 vuotias tyttö, ja ei mua silleen kiusata mut vittuilaan.. Oon meiän luokan yks pahimmista vittuilijoista, mut mua ' dissataan ' koska nää meiän luokan rumat "jumalattaret" leikkivät niin kovia.. ( ei siis pahalla! nuo tytöt ei oo mun makuun!) 2 niistä on tullut meiän luokalle viime vuonna, jja leikkii että on niin mahtavia.. se yks niistä, se johon kaikki ihastuu.. oli lähtenyt facebookissa kommentoinut mun statukseen, että " ei kannata tehdä itseään noloks jos on jo! " mitä noloa mä oon nyt tehnyt ? se itse kerjää huomiota, ku huomiohuora.. heti kun ne tuli meiän luokalla, niin tuli uudet 'jengit' enään mä en ollut niitten suosikkeiden kanssa. mut se yks niistä on ihan mukava... sitten ne oli haukkunut mun hiuksia "hassuiks & rumiks" sillä on itse 5 kertaa rasvasemmat.. mitä mä sille voin jos omistan scene-hiukset ? jokasella on oma maku! siihen ne lissut ei vaikuta. olin myös laittanut uuden kuvan facebookiin, niin yksi hekilö oli kehunut sitä TOOOOOSI kauniiksi, sanoin " en mää oo. c: " niin se lähti kirjottelemaan " heidi, miks laitat faceen kuvii jos oot nii ruma? " kuka sanoi, et oon ruma ? jos sanon, että en ole TOSI kaunis, niin ei se tarkota sitä että olisin ruma.. he leikkivät kovaa facebookissa, mutta kun näkee mut niin on hiljaa.. sitten se joka haukkui noloks oli laittanut mulle " miks esität kovaa fb? " en esitä 'kovaa' en voi luonteelleni mitään! Sanonko näille vastaan & mitä ? :( en kestä tällästä!

5

180

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ei

      tollasista kannata välittää. Tuskin ne tolla ees mitään tarkottaa. Tollanen typerä vittuilu ja dissaaminen taitaa ikävä kyllä vähän kuulua tuohon ikään nykyään. Mutta jos tuo tuntuu tosi pahalta niin juttele vaikka jonkun luotettavan tutun kanssa.

      • Ei

        Ja ettet ymmärrä väärin, niin en yhtään vähättele sitä jos tuo susta tuntuu pahalta. Tuntus varmaan mustakin ja ymmärrän oikein hyvin, mutta sanoin vain että tollaisesta tyhmästä vittuilusta ei vain kannata välittää, sillä niiden esittäjät ovat yleensä melko tyhmiä.


    • tsemiä sulle!

      vittuilukin on kiusaamista, ja henkistä sellaista ja henkinen jättää syvemmät arvet kuin fyysinen, koska niitä e ivoi vain laastaroida kiinni, vaan ottaa aikaa niitä parannellessa.

      itse en edes hyväksy fbssä sellaisia listoilleni joiden olen huomannut kiusaavan jotakuta tai itseäni tai poistan ne.

      Kaunis olet ja Kauniimpi kuin kiusaajas, koska kenelläkään sisäisesti kauniilla ei ole tarvetta kiusata ketään, mutta ...älä anna kenenkään kiusata itseäsi. Tuostakin voi jollekin luotettavalle kertoa, oli se sitten kuka vaan kunhan on luotettava ja kiusaajalle voit sanoa asiallisesti, että hei, mun mielestä sun käytös mua kohtaan on asiatonta.

    • Moikka,

      Kirjoitit, että oot luokkanne pahimmista vittuilijoista. Voiko olla kyse siitä, että puolin ja toisin heitetyt kommentit ovat lähteneet käsistä? Dissaus on yhtälailla kiusaamista tapahtui se sitten koulussa tai Facebookissa.

      En tiedä onko varsinaisesta vastaan sanomisesta apua vai jatkuuko dissaus edelleen. Mitä jos toteaisitkin heille, ettei sinun ole tarkoitus ärsyttää heitä ja toivoisit etteivät he kommentoisi sun ulkonäköä. Tai jotenkin yrittäisit enemmänkin ystävällisyyden kautta, kuin dissaamalla takaisin. Ei sun tarvi niiden kaveriksi tai ovimatoksi ruveta, mutta jos saisitte "rauhan" aikaiseksi. Antaisitte toistenne olla rauhassa jos ette tule toimeen keskenänne. Jos, ette saa asiaa keskenänne hoidettua niin pyytäkää joku ulkopuolinen (esim. kuraattori) auttamaan teitä.

      Toivottavasti tilanne helpottaisi!

      terveisin,
      Meri
      erityisnuorisotyönohjaaja
      NettiSaapas

    • ne pilasivat kaiken!

      Kiitos kaikille! Kommenttinne auttoivat minua! :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin vetänyt leukoja 11 kertaa

      Tästähän oli joskus polemiikkia, kun muistaakseni lupasi kymmenen tai jotain vedellä. No nyt niin on, ainakin omien san
      Maailman menoa
      77
      5685
    2. Kirjoita

      … jotakin minkä vain kaivattusi tietää
      Ikävä
      118
      2056
    3. Farmi Suomi: Kokeeko Frederik, 81, saman kohtalon kuin ikämies Danny?

      Danny, musiikkineuvos Ilkka Lipsanen, nähtiin mukana Farmi Suomi -realityssä v. 2024. Danny teki yllätysratkaisun ja tuo
      Tv-sarjat
      24
      1950
    4. Tyhmä persuväite = köyhä argumentti

      Väite, että vasemmistopuolueita äänestäisivät vain “köyhät, tapatyöttömät tai heikoilla lahjoilla varustetut”, kertoo en
      Maailman menoa
      30
      1908
    5. Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa

      Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri
      Maailman menoa
      57
      1887
    6. Tiesitkö? Andy McCoy ja Pelle Miljoona saavat taiteilijaeläkettä - Tämän suuruinen eläke on

      Ylimääräiset taiteilijaeläkkeet on jaettu ja 59 taiteilijaa sai sen. Taiteilijoiden keskimääräinen eläketulo jää hyvin a
      Maailman menoa
      64
      1334
    7. Oliko se peppu

      Vai älykkyys mikä enemmän viehätti?
      Ikävä
      73
      1256
    8. Haluan sut

      Voitaisiinko tutustua paremmin toisiimme? Ovi on aina auki sinulle. Lähelle.
      Ikävä
      39
      1065
    9. Kunnanvaltuusto koolle heti

      Tämä on erittäin vakava tilanne 17 hakkiita oli hyrylle mutta Kas kummaa kaksi hakkiota loppusuora oli Kainuusta ja Brys
      Hyrynsalmi
      29
      1039
    10. Sähköautoa vaikea hankkia koska latauspisteet puuttuu

      Suurimmassa osassa taloyhtiöitä joiden talot rakennettu 2018 tai aiemmin ei latauspisteet ole sellaisia että sähköautoa
      Maailman menoa
      60
      1038
    Aihe