Rantasipi Siuntio

Hukka86

Ollaan miettimässä josko syksyllä lähdettäisiin käymään kyseisessä kylpylässä/liikuntakeskuksessa. Onko kellään tuoreita kokemuksia paikasta? Itse olen käynyt siellä joskus 15 vuotta sitten uimassa sekä ulkoilemassa, mutta ainakin ulkoilumaastot taitavat olla siitä ajasta muuttuneet. Ainakin silloin myös ikäjakauma oli aika vanhaa, olemme 26 vuotiaita, joten tietenkin olisi plussaa jos emme tuntisi olevamme väärässä paikassa.

Emme etsi siis mitään altaassa lotuamispaikkaa, vaan olisi kiinnostavaa myös käydä rullaluistelemassa, pelaamassa frisbee-golfia ja muuten vain nauttimassa luonnosta ja ruskasta. Tietenkin sauna ja uima-allas on plussaa.

Entä mikä hintaluokka on hotellin ravintolassa?

Olisiko pääkaupunkiseudulla jotain toista kylpylää jota voisi suositella? Ei mitään Serenaa tai Flamingoa.

6

946

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Aqtivius

      Eipä tuo varsinainen kylpylä ole, vaan uima-altaat ja saunat. Toki hoivapuolta löytyy.
      Ulkoilma-aktiviteettaja on.
      Ikäjaukauma on peruja siitä, että se on yksi paikoista, jossa on kuntoutusta ja tyky-toimintaa.
      Hinnoista:
      http://www.rantasipi.fi/hotellit/siuntio/ravintola/fi_FI/ravintola/

      Muita kylpylöitä max 100 km pk:sta Aulanko ja Haikon Kartano

    • Ei enää

      Siuntion hyvinvointikeskus ei todellakaan ole kylpylä nykymerkityksessä. Siellä on totuttu palvelemaan eläkeläisiä yms. jotka ovat usein - anteeksi vaan - tyytyväisiä vähempäänkin palveluun. Omistajan muutos Rantasipiksi ei ole muuttanut muuta kuin ehkä sisustusta. Palvelu - tai sen vähäisyys - on samaa kuin ennenkin.

      Ravintolan ruoka on perusmättöä. Monta kertaa ruokaan pettyneinä päätimme kuitenkin testata pihviviikot. Luulisi, että silloin olisi lihaan satsattu, mutta ei. Tarjoilijan kiinnostus lopahti pääruoan tuomiseen. Olisimme ottaneet jälkiruokaakin, mutta tarjoilija ei jaksanut enää meitä huomata. Laskun sentään saimme.

      Paikka on keskellä ei mitään. Jos teille riittää iltaviihteeksi taustamusiikki nauhalta ja drinkki, kuten tarjoilija eräälle asiakkaalle totesi viihdettä kysyttäessä, niin sitten paikka on sopiva. Asiakkaat edelleen kypsempään ikään ehtineitä. Jos haluatte esim. tanssia, suosittelen Nokian Edeniä. Turun Caribia on myös enemmän kylpylämäinen kuin Siuntio.

      Siuntiolla on muuten ongelmia myös puhelimeen vastaamisen suhteen.

    • viihdettäkö

      Lisäilen tähän vanhaan ketjuun vähän tuoreempia kokemuksia.

      Siuntion kylpylä voisi olla hyvinkin miellyttävä paikka rentoutua, uida ja saunoa, mutta minkäänlaista hiljaisuutta ja rauhaa siellä ei tunnu löytyvän: radiota soitetaan isolla volalla ja Radio Aallon pakkokuuntelulta ei voi välttyä altailla, pesuhuoneessa, pukuhuoneessa ja saunassa, jopa höyrysaunassa kuului höyryjen sihinän taustallla jotain musamölinää. Oli semmoinen olo kuin viettäisi aikaa kerrostaloyksiössä jossa on pakko kuunnella naapurin biletystä. Ainoastaan ulkoaltaaseen radio kuului niin pienesti ettei häirinnyt.

      Jos pidätte rauhasta ja vain kohtuullisesta taustamelusta, niin suosittelen ottamaaan korvatulpat mukaan.

    • Harmillista

      En suosittele......se on ennemminkin uimahalli, höyrysauna toimii toisinaan, suihkuissa vain muutamassa hyvä paine, pesuhuoneen vessojen ovet mätiä alareunasta(koska ne EI ole märkätilan materiaalia), pukuhuoneessa on KYLMÄ, myös lattia!! Yläallas usein varattu vain ryhmiille, muut ajetaan pois. Ehkäpä ulkoilu onnistuu siellä toiveittenne mukaan.

      • Haikko

        Juu, en minäkään sitä kylpyläksi luokittele.
        Aloitus on jo vanha, mutta mainittujen lisäksi uudellamaalla ei niin kaukana stadista on näiden lisäksi Haikko, jota voi pitää kylpylänä, tosin pienehkö.


    • Elisabethuuu

      remontoitu siitä kun viimeksi käyty ,erinäisissä jutuissa,Tosi kiva paikka,Ikäjakaumaa on,eli kaikille kaikkee. Luonto ja liikunta likellä,ruoka puoli aivan loistavaa kehuja saa. Hoidot ja muu siis aivan huippua.Kun voiskin lomailla useammin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen

      Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot
      Maailman menoa
      68
      3584
    2. Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"

      Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe
      Maailman menoa
      32
      2969
    3. onko kaivattusi

      vaarallinen? :D
      Ikävä
      77
      2656
    4. Menen nyt koisimaan

      Ja en ehkä palaa tänne. Asia on nyt loppuunkäsitelty ja totuus tuli ilmi
      Ikävä
      28
      2634
    5. Haluaisin rakastaa sinua

      Ja olla sinulle se oikea... Rakastan sinua 💗💗💗
      Ikävä
      19
      2365
    6. Olisiko sinulla

      Jonossa vaihtoehtoja, ehkä
      Ikävä
      52
      2272
    7. Pieni galluppi

      Mitäs lahjaa odotat joulupukilta.
      Ikävä
      56
      1911
    8. Oletko uhriutuja?

      vaikka itse olet rääkännyt toista ja aiheuttanut ties mitä toiselle.
      Tunteet
      58
      1746
    9. KL: Mari Hynynen avoimena - Jouni-rakkaan ja Joel-pojan välit ovat nämä!

      Mari Hynynen (ent. Perankoski) on naimisissa Jouni Hynysen kanssa. Marilla on edellisestä liitosta yksi lapsi, Joel Vola
      Suomalaiset julkkikset
      11
      1643
    10. Mitä tuntemuksia

      Rakkaasi ääni herättää?
      Ikävä
      14
      1641
    Aihe