Collielle herraseuraa

Muorinmurunen

Hei!
4-vuotias blue merle collie-tyttömme olisi innokas saamaan herraseuraa samanlaisesta uroksesta. Haluaisimme teettää koiralla yhdet pennut. Emme kulje näyttelyissä jne., vaan koiramme on rakas kaveri lapselleja lastenlapsille sekä kissamme paras leikkikaveri. Tyttömme on kiltti ja erittäin ihmisrakas.
Löytyisikö Oulun alueelta "kääpiötä" Lumikille.

6

165

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Onko rekisteröity?

      Tiesithän että kahta blue merlen väristä koiraa ei saa astuttaa keskenään.

    • pöää

      Eikä myöskään soopelia ja blue merleä

    • Muorinmurunen

      On rekisteröity ja madotettu, mutta eläinlääkärillä ei olla ravattu, emme kulje kuin tutussa mökkimaisemassa ja kotona joten turhat rokotukset on jätetty pois. Koira on terve ja vahva, turkki ihanan silkkinen ja todella tuuhea, valkoinen kaulus on pöyheä ja komea.

    • 3+9

      Jos aijot yhdistää kaksi bluemerleä tai BM:n ja soopelin niin varaudu siihen että pennut eivät ole elinkelpoisia .

      Rokotukset eivät ole turhia esim Rabieksen saa varmimmin sieltä mökiltä kun sitä oon viimeksi tavattu lepakoissa suomessa . Kuulostat todella vastuuntunoiselta koiranomistajalta .

      KUvauta koirasi lonkat ensin ja peilauta silmät jos tulokset ok saat pennut rekisteriin jos ei niin sairaita pentuja ei kannta edes teettää .

      • Vastuutonta!

        Lisäyksenä vielä edelliseen: hoida ne rokotukset ajantasalle! Emon rokotukset suojaavat pentuja ensimmäiseen rokotuskäyntiin saakka eli viikolle 12.


    • Muorinmurunen

      Eikös trikin ja bluemerlen saa astuttaa, näin olen asian ymmärtänyt.
      Ja mitäs vastuutonta siinä on jos jättää koiran rokottamatta, hyvin ovat pärjänneet meillä koirat jo 25 vuotta. Vastuutonta on jos jättää lapset rokottamatta kuten nykyään kuuluun vanhemmat tekevän ja koira on kuitenkin vain koira, vaikka rakas kaveri onkin. Eläinlääk. on käytetty jos ovat jostain syystä loukkaantuneet. Miksi koirat pitäisi kuvauttaa jne. eihän naisetkaan mene ensin rgt kuvauttamaan lonkkiaan->synnytyskanavaa kun alkavat suunnitella lapsen tekoa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin

      Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee
      Maailman menoa
      63
      2132
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      5
      1795
    3. Miten kestätte tyhmiä?

      Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa
      Sinkut
      236
      1288
    4. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      950
    5. Lahkojen uudestikasteille ei pitä mennä

      Sananl. 22:3 Mielevä näkee vaaran ja kätkeytyy, mutta yksinkertaiset käyvät kohti ja saavat vahingon.
      Kaste
      87
      935
    6. Minkä arvosanan 4-10 annat Susanna Laineelle Farmi-juontajana?

      Susanna Laine vetää Farmi Suomi -realityä. Minkä arvosanan 4-10 annat Suskille juontohommista? Suosikkijuontaja teki
      Tv-sarjat
      21
      855
    7. Miksi naisen pitäisi maksaa 50/50

      Vuokrasta miehelle? Eikö se ole miehelle lahja, ja aarre, jos nainen suostuu muuttamaan kanssasi asumaan?
      Ikävä
      112
      762
    8. Onko se liikaa pyydetty

      Voisitko sinä mies kerätä rohkeutta ja ottaa yhteyttä? Minä en jaksa tätä enää. On niin ikävä sinua. Minä niin haluaisin
      Ikävä
      38
      719
    9. Kaatopaikka Inhassa

      Kuka omistaa kyseisen kaatopaikan? Näkymä tielle kammottava!
      Ähtäri
      19
      706
    10. Jos joku kertoisi ihastuneensa sinuun

      mutta sinua ei voisi vähempää kiinnostaa, niin vastaisitko silti ystävällisesti?
      Sinkut
      93
      689
    Aihe