Mulla on aina terveystarkastuksessa yks kauhee pelko.. Pelkään nimittäin yli kaiken hemoglobiinin mittaamista! Tiedän, että eivät kaikki halua että heiltä mitataan hemoglobiini, mutta on se silti noloo kieltäytyä, jos terkkari kysyy että haluanko mä että multa otetaan hemoglobiini. Tän takia multa ei ikinä oo hemoglobiinia edes otettu, ja menen nyt ysille.. Sattuuko hemoglobiinin ottaminen oikeesti? Miten se tarkalleen ottaen tehdään?
terveystarkastus
hemoglobiini.... IIK!
112575
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Kaikilla meillä on omia pieniä pelkojamme, mutta onneks tota pelkoa voi lievittää =)
Eli sanon ihan totuuden, niin ei tule mitään typeriä kusetuksia muilta ihmisiltä.
Hemoglobiini mitataan verestä. Terkkari pistää aivan minimaalisen neulan sormesi päähän ja ottaa pisaran verta. Et tod. näk. edes huomaa. Jos pistät joskus harpilla sormeesi, se sattuu varmaan enemmän =)
Että anna vaan rohkeesti mitata se hemoglobiini, niin tiedät ainakin että on sekin kunnossa =)
Hyvää kesän jatkoa sinulle
Minä olen naulakammoinen, enkä ole antanut ottaa hemoglobiiniakaan. Paitsi neuvolassa viimeksi :D Älä anna, kyllä siitä voi kieltäytyä ihan helposti. :) Et ole ainut pelkosi kanssa.
Mä en noin pientä juttuu pelkää, mut jos ees puhutaan veren luovutuksesta, mulla iskee kauhee paniikki....
Keho rupee ihmeellisesti kouristelee.Ei sillee et muut huomaa, mut esim. niinku just ku meinaa nukahtaa nii sillon saattaa tulla sellanen putoamisen tunne...
Ja sit mä rupeen haukkoo henkee ihan oudosti...Ihan ku ei sais happee...
se hemoglobiini on ihan siistijuttu se tuntuu aika...kivalta
Tökkää itteäs haarukalla sormeen, siltä se tuntuu.
Nastan päälle istuminen tekee kipeämpää :)
Mulla on ihan sama pelko mutta olen sen verran ujo että en ole kieltäytynyt, se ei käy suunnilleen yhtään kipeää mutta enimmäkseen se vaan säikähtää koska sormien alueella on paljon hermoja, kerran kun oli 4 vuottta sitten rokotus niin meinasin pyörtyä kun se työnsi piiikin käteeni, joten tästä lähtien kieltäydyn kaikesta veren otosta ja annan vain pistää ihan pakolliset rokotukset, hemoklobiinin annan kyllä pistää silllon tällöin mutta en ihan joka kerta tarvitse, koska viime vuonnakin mitattiin
Onneks multa ei oo ees kysytty ;) Mut oon kans neulakammoinen,ja pelkään rokotuksii ja verikokeita. Ku mua alkaa pyörryttää ja välillä oon meinannu pyörtyy.
multa ei oo ikinä kysytty. multa on tyyliin kerran otettu jossain hemoglobiini.
ku mun kaverilta kysytään joka kerta melkein..
Mäkin pelkään rokotuksia ja verikokeita.
Fuih, onneksi meilläkään ei ole edes kysytty. Yksi neulakammoinen ilmoittautuu täältäkin suunnasta~
Koska se hemoglobiini otetaan kuulemani mukaan sormesta(siis se veri) niin käyttääkö ne siihen sitä sellaista pikkuista, yleensä sinisen väristä laitetta? Jos käyttää, en anna ottaa. Pintatuntohäiröisenä ei ole kiva, kun ei tunne hiekkaa kengissä ja on jo valmiiksi korkea kipukynnys, mutta sitten kaikenmaailman pistot tuntuu...:/
Millä luokalla hemoglobiininmittauta yleensä kysytään?
... et jos otetaa hemoglobiini. Se otetaan, kysymättä. Mäki oon iha vitun neulakammoinen, ja hemoglobiinistaki sydämen pumppailu on nopeempi ku valon nopeus vaikka se ei oo ees paha eikä tunnu miltää. :P viime vuonna ku mentii sikainfluenssarokotuksii tuntu että tukehun ku hengitin liian tiheeseen tahtiin hermostuneena. :s