Lasteni 13v kaveri esittelee pornosivuja

punainentuubi

Miten ihmeessä saisin pidettyä lapseni poissa netin pahoilta sivuilta kun heidän pari vuotta vanhempi kaverinsa esittelee jotain pornosivuja ja kaikenmaailman tapposaitteja? Ei oikein tunnu oikealta kieltää lapsilta kaveria, mutta kun tietää tämän kaverin äidin, niin se ei ehdi poikaansa valvoa.

8

717

Äänestä

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • in ter net

      Ilmoita nyt kaikesta huolimatta sille kaverisi äidille jotta tietää missä mennään. Ei tilanne ainakaan paremmaksi muutu jos kaverin äiti ei edes tiedä mitä lapsensa tekee.

      Sitten teroitat omalle lapsellesi että loppuu se kyseenalaisilla sivustoilla käynti, ja jos tarpeen niin loppuu sen vanhemman kaverin kanssa oleskelu.

      Arestit ja sanktiot käyttöön kotona.

    • ite näin ekan pornosivun joskus kymmenvuotiaana? ja se kuka ne näytti oli vuotta nuorempi kaveri

    • Asia on näin

      Ota yhteyttä tuon kaveriin äitiin. Jos ei auta niin kiellä menemästä tuon kaverin luokse.Voin omakohtaisen kokemuksen perusteella sanoa että kyllä se pornografia aiheuttaa riippuvuutta, ei siitä ei ole helppo päästä irti jos joutuu koukkuun ja kyllä sen katselu myös muokkaa ihmistä entistä kierompaan suuntaan. Jos teillä on kotona kone hommaa rajoitukset.

    • eipornoalapsille

      Kyllä sinä voit kieltää lastasi menemästä tuolle kaverille, kunhan perustelet sen rehellisesti ja siten että lapsesi ymmärtää. Tuntuisi kyllä järkevämmältä ensin yrittää tuon kaverin vanhempien kanssa keskustelua asiasta. Lapset, jotka katsovat kovaa pornoa ovat myös muita lapsia väkivaltaisempia ja kiduttavat esim. pieniä eläimiä ym. sekoilua.

      Lastensuojeluilmoituskin voisi olla aiheellinen..

    • jannek2

      Ei siinä mitään pahaa ole jos lapsi näkee pornoa, tämä on tätä nykyhysteriaa. Ennen internettiä lapset eivät sitä nähneet koska rakastelu oli kahden ihmisen välistä(äidin ja isän). Sellaiset raiskaus ym. videot voivat vahinkoa aiheuttaa, mutta ei vahinkoa aiheuta se että näkee rakastelua ja oppiipahan siitä jotain ekaa suhdetta varten. Ainoastaan kortsun käytön puuttuminen on pornossa huonoa esimerkkiä.

      Jos täällä ollaan toista mieltä, niin kertokaas mitä haittaa ja mitä oireita siitä perusrakastelun katsomisesta sellaiselle 9-12 vuotiaalle on?

      PS Itse näin eka kertaa faijan videokasetilta pornoa kun olin 10v, tuli katsottua aina välillä...mitään haittaa siitä ei ollut, nykyään on vaimo ja yksi lapsi ja onnellinen elämä.

      • äiree

        Kah kun niissä pornosivuilla HARVOIN on mainitsemaasi "perusrakastelua."


    • Olen realisti

      Mitä pahaa on pornossa?

      Mutta tapposivut minä yrittäisin ainaki lapseni läppäristä sitten jollain lailla poistaa/estää.

    • reertyew5dsdfdre2

      opeta lapsellesi että vetää käteen samalla kun katsoo.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pyhäjärvi syvällä kusessa

      Pyhäjärvi ei tule selviämään millään tästä alhosta. Ollaan aivan liian syvällä. https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/pyha
      Pyhäjärvi
      138
      1520
    2. Oivallus

      Mitä olet oivaltanut viimeksi?
      Ikävä
      148
      1081
    3. Miten voi sinun

      tunteet yhtäkkiä kuolla kuin napista painamalla? Et enää vilkaisekaan minuun päin vaan jos vahingossa näet minut käännät
      Ikävä
      69
      936
    4. Miksi naiset haluavat itseään vanhemman kumppanin? Vai haluavatko?

      Tuolla toisessa ketjussa tuli esille tämä kysymys ja se on mielestäni hyvä kysymys. Kiitos scrg:lle tämän kysymyksen esi
      Sinkut
      271
      767
    5. 68
      733
    6. PYHÄJÄRVEN KAUPUNKI VALTIOVARAINMINESTERIÖN ARVIOINTIMENETTELYYN..TE

      ...siinä se nyt on, mitä tässä enää vikistään. Uutiset Yle, 14.8. Klo 20.30, ei tunnu mukavalta.
      Pyhäjärvi
      56
      723
    7. Rakastan sinua mies

      Siksi haluankin vain sinun kanssa sitä.
      Ikävä
      37
      619
    8. Ernest Lawson rehellisenä vaikeasta TTK-tilanteesta: "Vain harvan ja valitun henkilön tiedossa"

      Tanssii Tähtien Kanssa tulee syksyn iloksi ja tiedossa on suosikkisarjan 19. kausi. Tulevalla kaudella nähdään iso uudi
      Tanssii tähtien kanssa
      7
      581
    9. Missä vaiheessa

      Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et
      Ikävä
      33
      561
    10. Väleistä

      Minkälaiset välit sinulla on kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      60
      557
    Aihe