Tupakointi auttaa itsetuntoon?

Miksi nuoret polttavat tupakkaa? Mitä hyötyä siitä on?

http://www.youtube.com/watch?v=5Jd_MTcWxhU

Saako paremmin seuraa vastakkaisesta sukupuolesta vai onko se vain lapsellista halua näyttää, että "mä oon kova tyyppi!"?

Miksi nuoret polttavat niin paljon?
7130
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Mitä järkeä tässä videossa nyt oli? Ei mitään.

Äänestä

koska ES trololol

Äänestä

Me saappaat juttelemme aina välillä nuorten tupakoinnista. Moni nuori tunnustaa, että ryhmään kuuluminen ja kokeilun halu ovat olleet vahva syy aloittaa tupakointi. Voin sanoa, että tupakka maistuu pahalle eli maun takia ei ehkä kannata ruveta polttelemaan. Ja kaveriporukan paine? Ajatteleppa itse, että kumpaa arvostat enemmän; sitä joka tekee aina niinkuin kaveritkin vai sitä, joka uskaltaa tehdä elämässään omia valintoja. Uskon,e ttä moni meistä arvostaa omia valintoja tekevää yksilöä. Tämän pitää päteä myös päihdejutuissa ja kaveripiirissä.

Omista valinnista ja päihdevalinnoista tuli juttu mieleen Espopon yöstä ja saapaspäivystyksestä. Yksi nuori oli selvinpäin porukassa, jossa muut joivat alkoholia runsaasti. Tämä jätkä sanoi minulle ylpeänä, että "vittu hän on kova jätkä kun hän on tässä porukassa selvinpäin". Näin on!

T: Sami-Saapas, erityinuoriostyönohjaaja, Espoonlahden seurakunnasta

Äänestä

Ei se tupakka kyllä ekalla kerrallakaan pahalta maistunut...

Äänestä

Jotta näytän vitun kovalta jäbält kun dallaan koneamiksen pihaan. :))

Äänestä

ite rupesin tupakoimaan :/ paska itsetunto( lähes lauta, ikinä ei olla sanottu kauniiksi) rankaisen itseäni siitä, että en ole suosituimmasta päästä osittain senkin takia, että pääsisin porukoihin ja saisin vihdoin mahdollisuuden päästä lähemmäs poikia

Äänestä

Ei varsinaisesti liity kysymykseen, mutta niille jotka tupakoivat, suosittelen oman tupakan kasvattamista. Varmasti eri makuista, ja "terveellisempää", kuin tehdasvalmisteinen paska.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


miksi poltat? kirjoitti:

Miksi nuoret polttavat tupakkaa? Mitä hyötyä siitä on?

http://www.youtube.com/watch?v=5Jd_MTcWxhU

Saako paremmin seuraa vastakkaisesta sukupuolesta vai onko se vain lapsellista halua näyttää, että "mä oon kova tyyppi!"?

Miksi nuoret polttavat niin paljon?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu