Yrittäjä on innoissaan aloittaessaan yrityksen. Vähitellen alkaa laskut kasaantua pöydällä. Luotto alkaa mennä. Ovella lukee: Toistaiseksi maksuvälineeksi kelpaa vain käteinen, ja osoite lähimmälle ottomaatille. Sitten innostus yrittäjällä alkaa hiipua. Autokin on katsastamatta. Puolisokin alkaa nalkuttaa. Pitää "lomaa". Luotto hiipuu entisestään. Sitten kolkuttelee ulosottomies ovea. Syitä lopettamiseen on monia - selityksiä.
KONKURSSI!
KONKURSSI!
Vastaukset 9
Vanhimmat
Tuollainen yrittäjä ei varmaan kaikkia tulojaan ilmoita verottajalle.
Joutaakin konkurssiin!
Omaisuus kokonaisuudessaan valtiolle!!!
Tuollainen yrittäjä osaa kyllä varastaakin kun vaan kohdalle sattuu - vaikka vähän arvottomaakin tavaraa...
Saneerataan teijän veroraholla
Onhan niitä stalkkaaja tyylisiäkin yrittäjiä jotka asentavat tiloihinsa tallentavat kamerat. Illat istuvat sitten kuviansa ihaillen, ja myyvät niitä kiinalaisille sivuille.
Bisnes, bisnes...
Kiinalaisilla on rahhoo USAkin punalipun lainojen turvin koittaa pyristellä.Eipä sillä SosialistiKatainen pyörittää Suomen valtiolaivaa ja Ben syssekin on siirtynyt työmiesten joukkoon ja porvareita ei löydy kuin Lentierasta tosin ne on tervaporvareita.
Kyllä vain. Lentiirasta löytyy kokokirjo eri puolueiden kannattajia ja yrittäjiä.
Tervaa täältä on aikoinaan viety, mittava määrä, Oulun-tervaporvaleille.
Sitä en täysin ymmärrä miksi tälläkin kertaa vaihtuvan nimimerkin suojassa "souvajahupaa" on noin katkera lentiiralaisille.
Liekö impotentti tai muutoin vain kyvytön.
Eipä sun ymmärtämisiä kukaan kaivanne pölhökustaaaa hehheh
Hellanlettas, kun "Änätin ajttelija" on viksu.
Liekö kirkastanut ajatuksiaan rajantakaisella?
Kukapa kaivannee noita "Änätin ajattelijan" alias Kusaa Pölhön, räkäsiä höhötyksia.