On tyypillinen esimerkki suomenruotsalaisesta. EI viitsitä opetella maan pääkieltä suomea. Osoittaa aikamoista laiskuutta, kun vertaa esimerkiksi Irinaan joka on muuttanut Venäjältä Suomeen ja puhuu suomenkieltä sujuvasti.
Tuo Katarina saisi pudota ensimmäisenä pois ja hänelle voisi sub-tv kustantaa suomenkielen kurssin, ettei tarvitse seuraavalla kerralla ummikkona istua suomalaisten keskellä.
Tuo Katarina saisi pudota ensimmäisenä pois ja hänelle voisi sub-tv kustantaa suomenkielen kurssin, ettei tarvitse seuraavalla kerralla ummikkona istua suomalaisten keskellä.
Vastaukset 54
Vanhimmat
Minusta taas ei tunnu ollenkaan pahalta,
koska olen täysvaltainen suomalainen,
siis kaksikielinen.
Hyvinhän Katarina puhuu Suomen kieltä ottaen huomioon että hänen molemmat vanhempansa ovat varmasti puhuneet hänelle ainoastaan Ruotsia.
Yrittäkääpä itse oppia Suomen kieli paremmin jälkeenpäin. Katariina on ihan sympaattisen oloinen. Pois mieluummin nämä mitäänsanomattomat Teat, Jonna Iiit ja Sarahit....miten he muka erottuvat muista...
bhnfg
tapettia
Aika pahaa teki katsella tämän päivän koosteesta kun katariinaa kidutettiin sillä annen seuraamisella ja sanojen toistamisella.
On pelkkää kiusaamista laittaa toiselle tuollainen tehtävä jos on ujo ja hiljainen.
Jos itse olisin tuossa tilanteessa niin huh :/
Katarina on BB-talon rotunainen ja ainoa täysipäinen ihminen koko talossa!
Illan BB-jaksossa, kun BB oli vapauttanut Katarinan tehtävästään, ja kaikki istuivat saman pöydän ääressä, niin Laardi-Anne puhui Katarinasta "se"-muodossa. Kuvastaa hyvin Annen suhtautumista Katarinaan.
Ihan oikein ylpeälle ja liikaa itseään arvostavalle suomenruotsalaiselle,itseasiassa sen olisi voinut vielä pidemmälle.
Pahinta rasismia on suomenruotsalaisten osoittava halvennus suomalaisia kohtaan.
Kaiken huippuna voidaan nähdä se että RKP nousee hallitukseen joka kerta,vaikka heitä äänestäisi vain 1% suomen kansasta.
Mutta no,rahalla saa eikä demokratiasta nyt niin väliä.
Näkee jopa tässä paskaohjelmassa miten ylimielistä ja pikkumaista porukkaa ovat.
Ainiin,tästäkään ei saa puhua tässä yhteiskunnassa,onhan suomalaiset nykyään sylkykupin asemassa omassa maassaan?
Teija ja Anne pelaa jotta olisivat turvassa, Katarinan haukkuminen on keino saada joku ulos. Katariina jos lähtee pakka ei mene sekaisin. haluan, että talosta lähtee joku joka muuttaa tilannetta. katariinalle annettava mahdollsiuus olla ilman kiusaajia talossa. ja voi helkuti tunnen suomenruotsalaisia ja kuule on ihan yksilöstä kiinni heissäkin millainen on. Katariina vaikuttaa normaalilta ihmiseltä joka on mennyt seikkailunhalusta taloon ja tajunnut, että meno on yhtä tyrkyttämisen juhlaa. teija taas on kiero kiusaaja joka kohditsaa omat ongelmansa toiseen, itsekkin vetäytysin tuollaisen ihmisen luota.
mammat varmaan luulevat saavansa ääniä, kun mollaavat suomenruotsalaista. mutta pieleen meni oletus. pakkoruotsi ja ruotsinkielinen on eriasia.
Mä en voi sietää sitä Irinaa ja sen piikittelevää puhetyyliä. Jättäisin Katariinan taloon ja pudottaisin Irinan narinan hemmettiin.
onko tää venäläinen vai ruotsalainen?
Ja sinä olet tyypillinen suomalainen, joka ei osaa kirjoittaa äidinkieltänsä. Suomen kieli ei ole yhdyssana. Sitä paitsi Katarina on kotoisin Maalahden kunnasta, jossa noin 90 % puhuu äidinkielenään ruotsia. Tuskin voi osata suomea kovin hyvin, jos on koko elämänsä tottunut puhumaan ruotsia kun siellä nyt suurin osa sattuu puhumaan sitä?
Harva suomenkielinen osaa ruotsia yhtä hyvin kuin mitä Katarina suomea! Katarina opiskelee yliopistossa äidinkielen opettajaksi. Taitaa olla koko apinalaumasta ainoa sivistynyt ihminen.
niin KUMMAN äidinkielen? Ileisesti ruotsin siis? Koska ei tuolla taidolla ainakaan suomea mennä lukemaan. Ai niin, ehkä sentään se kiintiö paikka Åbo akademista on voinu irrota! Vai helsingin soc. komm högskolanista? Joo, arvaankin! Kiintiö opiskelija, ilman kielitaitoa. Ottaisivat ennemmin vaikka venäläisiä sinne opiskelemaan ruottia ja suomea.
Äidinkielihän se on ruotsi ruotsinkielisille!
Ei ne muuten puhu ruotsia, veet tu bara, puhuvat suomen ruotsia, okso mykke niinku veet tu?
TODELLA OMITUISTA ETTEI SUOMALAINEN OSAA EDES SUOMEN KIELTÄ!! Siis ihan hämmästyin, että joku voi asua suomessa 20 vuotta eikä puhu tuon paremmin! Ja on muka yliopisto-opiskelija!!! EIKÖ NUITTEN RUOTSINKIELISTEN OLE PAKKO KIRJOTTAA SUOMI yo-kokeissa, ja lukossa? MIKSI me suomalaiset osataan ruotsia kuin vettä vaan (Yo:t) muttei toisin päin??? Hävettää, kun Venäläinen Irinakin puhuu suomea kuin vettä vaan. Ja moni somalikin osaa suomea hyvin!
Paremminhan Katarina suomea puhuu kuin useimmat suomenkieliset ruotsia! Katarina opiskelee äidinkielen maisteriksi yliopistossa.
Melkoisen vitsin heitit. Vai osaavat suomalaiset ruotsia kuin vettä vaan? Hyvä jos saavat 5 lausetta aikaiseksi.
Ja ei, eivät osaa ylioppilaatkaan kovin kehuttavasti. Osa tietysti osaa, ne jotka jaksoivat opetella kunnolla. Suurelle osalle ruotsi on nimenomaan se karmein koettelemus kirjoituksissa.
Jotenkin veikkaan, että sinun ruotsin taitosi ei ole edes sillä tasolla kuin Katariinan suomen taito. Eipä ole minunkaan, vaikka olen jo valmistunut yliopistosta. Virkamiesruotsi lähinnä tuurilla läpi.
Joo en kiellä ollenkaan, suomea voisi osata paremminkin kun on maassa kuitenkin asunut. Mutta harvassa on suomalainenkin, joka ruotsia osaa ihan puhua. No ehkä just kaljan saa tilattua - suomen ja englannin sekotuksella. Ja tuo Irina on varmaan ollu Suomessa jo vähän pidemmän aikaa. Mun kaveri on muuttanut Venäjältä 7-vuotiaana, asunut maassa 10 vuotta, nykyään täydellinen suomi, mutta vielä viisi vuotta sitten kuuli, ettei ole äidinkieli. Ja lapsenahan kieli on helpoin oppia. Silti, suomen kieli on yksi vaikeimmasta päästä.
Mutta yllättävää kerrankin kuulla jonkun kehuvan somaleja ja heidän kielitaitoaan suomi24:ssä! Mutta kai se suomi24:ssä riittää kun otetaan yksi ryhmä kerrallaan kohteeksi.
Ehkäpä ruotsinkielisten parempi suomenkielen taito selittyy sillä, että Suomessa äidinkielenään puhuu suomea n. 95% kansasta. Näin ollen ruotsinkielinen todennäköisesti on jatkuvassa suomenkielen kielikylvyssä ja oppii väkiselläkin suomen (ja tarvitsee sitä arjessa). Ruotsinkieltä Suomessa ei kuule missään muualla kuin rannikolla, hyvin ohuella kaistaleella, eikä sitä myöskään tarvitse Suomessa oikeasti.
Suomenruotsalaisen yliopistoon pääsy on kirjattu jo syntymätodistukseen, heillä on ohituskaista sinne, näiden yliopistoon pääsyllä ei ole mitään tekemistä älykkyyden kanssa. Otappa asioista selvää!
Suomi on oikeasti kaksikielinen maa: suomi-englanti kaksikielinen
Miksi sitä ruotsia pitäisi ylipäätään osata Suomessa? Suomi on euroopan yksikielisin maa.
ääliö! jOKAINEN LUKION KÄYNYT PUHUU RUOTTIA KUN VETTÄ VAAN! Tunnen yhdenkin kongolaisnen afrikalaisen pakolaisen joka asui 8 v. suomessa, ja puhui suomea lähes täydellisesti! Ei se oo kun halusta kiinni.
Myö asutaan kuitenkin Suomessa vaikka Suomi kuin ois kaksikielinen maa. Olen kyllä vahvasti sitä mieltä, että kaikkien suomessa asuvien tulisi osata puhua suomenkieltä.
Tietysti ymmärrän sen, että todella vaikeahan se on suomea oppia, jos ei sitä aktiivisesti kuule ja pääse harjoittelemaan. Ei tietenkään voi yksilöä syyttää tästä asiasta, jos kukaan lähipiirissä ei puhu suomea, ei sitä itsekään pysty täydellisesti oppimaan. Mielestäni pointti onkin lähinnä siinä, ettei yhteiskunnan tulisi sallia tällaista. Olemme kuitenkin Suomessa , jossa mielestäni kaikkien tulisi osata kuitenkin puhua kunnolla suomea. Yhteiskunnan tulisikin luoda sellainen järjestelmä, jossa tällainen kelkasta tippuminen ei ole mahdollista.
Koska Suomi on virallisesti kaksikielinen maa,
on kansalaisvelvollisuus osata molemmat.
Jos joku ei osaa, ei ole täysivaltainen suoma-
lainen.
Suomi valtiona voi olla kaksikielinen, mutta eihän suomalaiset ole kaksikielisiä..harvinaisen yksikielisiä ovat. Eihän Sveitsissäkään (jossa virallisia kieliä on neljä) opetella kaikkia kieliä pakolla=) Ihan typerää tää Suomen homma. Meillä ei edes ole virallisia kieliä, on vain kansalliskieliä.
Oletko kenties Katarinan äiti, kun niin kovasti fanitat? Tuo alkaa olla jo naurettavaa. Suomenkielisten ei tarvitse puhua ruotsia, koska tässä maassa suuren suuri enemmistö puhuu suomea! Ehkä Katariina voisi muuttaa kokonaan Ruotsiin, en jäisi kaipaamaan häntä enkä hänen sukulaisiaankaan. Aika omituista muutoinkin, ettei noinkin fiku ja älykäs ihminen ole oppinut maan valtakieltä suomea.
olisivat ottaneet sinne jonkun kebaba-pojan kiintiöksi.
paljon mielenkiintoisempaa katseltavaa kuin joku mykkä suomenruotsalainen.
Kyllä niitä vielä tulee, kuten nokikeppejäkin, odota vaan, tää on vasta aluillaan, ehkä kolme noista talossa kolmen viimeisen viikon aikana.
ymmärtää katariinan pointin mennä taloon, varmaan halusi kielikylpyyn.
Miksi ei ole vaikkapa päivätehtävää, jossa olisi puhuttava toista kotimaista.
Olisi hauska nähdä kuinka sosiaalisia ja sanavalmiita muut asukit olisivat kielimuurin takana.
Katariina vaikuttaa varsin fiksulta nuorelta naiselta tuossa porukassa, mutta joutuu koko ajan kiusatuksi muutamien moukkamaisten mammojen taholta.
Myötähäpeän suomimummujen puolesta.
kolmekymppisiä vaikka näyttävät 60-vuotiailta. Läskiä, läskiä, sitä riittää kaikilla.
Tämä on oppitunti laumakäyttäytymisestä..noinhan se menee. Tämä aloitti Anne ja kumppanit ja pelosta jatkoivat muut ja tietenkin täytyy yrittää joku jota kaikki äänestäisi ulos. Jos Teija lähtee Annen on muutettava käytöstä. Jos teija ja Anne lähtee niin Katariinalla ei mitään hätää pääse mukaan. Hävettää, että Tomikin on mukana tuossa :(
Mun mielestä on ollut kiinnostavaa nähdä nyt bb:n myötä, että miten ihmiset suhtautuu hiljaiseen ihmiseen kuten Katarina. Olen itsekin hiljainen ja olen vähän yllättynyt, että ihmiset tulkitsee hiljaisen ihmisen heti ylimielisenä tai, että toinen ei pidä muita itseään arvoisena.
Itse en puhu koska en tiedä mitä sanoisin ja olen ujo, ei siinä ole kyse siitä että vähättelisin muita. Varmasti bb:ssä olisin myös todella hiljainen kameroiden ym takia
Hiljainen tai ujo ihminen on eriasia kuin ylpeä Katarina, joka selkeästi mm. päiväkirjahuoneessa on kertonut, ettei pidä kenestäkään bb-talossa. Eli Katarinan ympärille pitäisi valita tuonne taloon vain Katarinan itsensä hyväksymiä ihmisiä, jotta ei ole sitten "kiusattu" ja voi jopa puhuakin..
Mielenkiintoista on myös nähdä se,
että kun viha saa valtaansa ihmisen,
se alkaa hallita ihmistä. Tapahtuu ku-
ten Natsi-Saksassa. Jälkeenpäin ih-
miset ihmettelevät, että mikä minuun
meni? Mitä minulle oikein tapahtui?
Viha on pelottava voima!
Se on pelinainen. Tietää että saa sympatiaa kun itkeskelee. On rikkaasta suvusta myös niin ääniä piisaa sen verran ettei haittaa äänestykset. Muuten menee kokoajan sieltä mistä aita on matalin ja pääsee helpommalla mutta katsokaa vain niin voittaa koko kisan.
Unibetin kertoimet meinaa että ei voita mutta siinä on sellainen kohde jolla tienaa kun nyt veikkaa.
Jonna A. 2,50
Johanna 4,00
Iida 4,50
Jouko 5,00
Markus 7,00
Tomi 8,00
Irina 10,00
Sarah 10,00
Leina 12,00
Ira 15,00
Teija 15,00
Tommi 15,00
Jonna I. 18,00
Tea 20,00
Anne 25,00
Katarina 35,00
https://fi.unibet.com/betting/grid/gridForSearch.odds?searchString=suomi
Katariina sanoi selkeesti, että haluaa jäädä taloon. Se oli jo innostumassa, mutta tu häätöäänestykseen joutuminen latisti. Haluaa siis jäädä taloon siksi onkin ärsyttävää kun joku selittää, että sillä on siellä paha olla sun muuta. Tea alkoi kiehnää Markuksen kanssa ja Teija itki nyt sitten tuotanto yrittää saada ne jäämään. Ei se Anne minnekkään tuolta lähde vaikka Teija lähtisi..
Minusta Tea saisi lähteä.
Yrittäkää vaan saada Katariinaa ulos niin näätte. Äänestyksen lopulla jos on tippumassa niin tulee turboääniä isolla rahalla.
Menköön Katarina itseensä. Tyhmästä päästä kärsii koko ruumis. Miksi ei mene massaan mukaan. Turha Katarinan erakoitumisesta on muita asukkaita syyttää.
"Miksi ei mene massaan mukaan. Turha Katarinan erakoitumisesta on muita asukkaita syyttää"
Itse olen ollut myös ryhmässä jossa jäänyt yksin, jotenkin siinä tilanteessa ei tiedä kenen seuraan on tervetullut, isossa ryhmässä puhuminen ei onnistu, koska mietin vain mitä sanoisin, enkä koskaan keksi mitään sanottavaa, jatkuvasti vain tarkkailen itseäni. Kahden kesken voin olla jopa puhelias mutten ryhmässä.
Onhan tuo tavallaan totta, että erakoitumisesta voi syyttää itseään mutta ryhmäytyminen ei ole kaikille helppoa, itse en siinä onnistunut ollenkaan, koska olen liian ujo.
Sain toiselta luokkalaiselta palautetta, että viihdyn hyvin yksinäni ja ihmetteli sitä kovasti, vaikka totuus on se, että en osaa olla äänekäs ryhmässä enkä osaa ottaa kontaktia aktiivisesti vaan jättäydyn syrjään.
Tuon jutun alkusyy on tehtävässä jonka Katrina sai alussa juuri silloin kun kaikki olivat samassa tilanteessa eli tutustumassa toisiinsa..hän ei päässyt luomaan tuttavuutta ja sitten oliskin myöhäistä. Se että joutuu kiusaamisen kohteeksi johtuu hyvin pienistä asioista ja kelle tahansa toetyn pisteen jälkeen on vaike mennä enää luontevasti mukaan. Tiedän ihmisiä jotka ovat olleet suosittuja toisessa paikassa ja sitten joutuneet esim. muuttamaan ja menneet toiseen kouluun ja siellä kun ei ole tuntenut ketään joku kiusaaja on ottanut kohteeksi. Noin se menee...kiusaamisen syy on kiusaaja joka tarvii jonkun jota kiusata vakiinnuttaakseen paikkaansa ryhmässä. Tämä tapaus on oikein klassikko. Jokaisesta ihmsestä löytyy ärsyttäviä puolia, mutta kun joutuu kiusatuksi sinusta vain niitä ronkitaan ja koska et pääse lähelle ne korostuu.
Kun leima on lyöty siitä on vaikea päästä eroon.
Lohduttavaa on kuulla kuinka monet menestyneet ihmsiet kertovat, että ovat olleet kiusattuja ja kiusaajat si¨tten päätyvät tuollaisiski kuin Anne.
Itse en hauku muita paitsi nyt olen oiekasti antanut siihen luvan koska kaieti Annen ja Teijan kiusaajina tulee kestää samaa itse :D
Anteeksi kirjoitushäröt :)
Ei tässä ole kiusaamisesta kyse vaan siitä että Katariina pitää itseään muita parempana. On paremmista suomenruotsalaisista piireistä ja on joutunut suomijunttien keskelle.
kyllä on siinä vanhemmat tehneet oikean "palveluksen" lapselleen, jos eivät ole kuin yhtä kieltä puhuneet! Lapsi parka ei tule pärjäämään kotimaassaan muualla kuin omassa kylässä. Ei pärjää edes BB:ssa, ei saa ystäväkään. Eihän se saa töitäkään ummikkona, somalitkin vie työt nenän edestä! Vaikenee kahdella kielellä.
Kirjoittelet sekavia. Aivan varmasti fiksu äidinkielen opettaja saa töitä! Kuinka moni suomenkielinen opettaa lapsilleen ruotsia?
Katsokaa nyt miten hienosti Katariina osallistuu viikkotehtävään. Ei tee mitään ja ylimielinen ilme päällä.
http://blogit.sub.fi/bigbrother/2012/09/17/kiistelty-kiusattu-katarina/
Ei ruotsalainen tuolla tavalla puhu suomea murtaen. Onko Katariina oikeasti venäläinen?
Selittäisi lutkahtavan meikin.
>>Katariina pitää itseään muita parempana. On paremmista
>>suomenruotsalaisista piireistä ja on joutunut suomijunttien
>>keskelle.
Höpöhöpö. Katarina ei voi olla ujo. Kukaan oikeasti ujo ei hakisi BB- taloon. Ja 'joutunut' suomalaisten keskelle? Kyllä kai tajusi, mihin joutuu talossa.
Eli mitä jää jäljelle ...
>>>Eli mitä jää jäljelle ...
... vastaan itselleni. Eli Katariina lähtee vaihtoon - arvatkaa minne?
Katarinan käytös ei voi johtua ujoudesta. Hän on olevinaan niin fiini, erilainen, kuin muut. Hän ei halua sulautua joukkoon, eikä halua ottaa osaa yhteisiin keskusteluihin.
Viikkotehtävätkään ei juuri kiinnosta. Tehköön muut. Katariina on kaikipuolin vetelä ihminen.
Suomi on suomi, ei tarvita mitään pakkoruotsia. Säälihän noita pohjanmaan ruottalaisia pitää, kun pakotetaan kasvamaan kuitenkin suomalaisessa maassa väärällä kielellä. Oijoi.