millä hinnalla koivuropsi tekee kauppansa polttopuuksi, tienvarren pinosta esim?
Kiinnostaisi ostaa polttopuuksi joku 40-50 kuution erä, siis ropseina.
Harmittaa katella koivuropsipinoja rautatieaseman puukentällä, nehän ovat aivan väärässä paikassa!
Mitäs ne metsäyhtiöt maksaa tällä hetkellä koivukuidusta? Siitähän tietysti pitäisi yli mennnä.
koivuropsin hinta?
8
3415
Vastaukset
- Ropsi K. Auppala
(No millähän tavalla ne rautatieaseman kentällä olevat puut on väärässä paikassa? Ne on luultavasti jonkun omaisuutta ja luvan kanssa siellä kentällä.)
Puun hintatilastoja löytyy useammasta nettiosoitteesta, mm. tuolta.
http://www.metsalehti.fi/Metsalehti/Puunhinta/Koko-maa/
Missä päin se tarve olisi? Pohjois-Karjalassa olisi (vielä toistaiseksi pystyssä) tuollainen harvennuskuvio, mistä saattais ainakin lähelle tuota määrää irrota.- ropsiapinoon!
on ne ostajan kannalta väärässä paikassa, ei ne ole enää myynnissä, vaan menossa aiemmin ostaneelle?, näin olen ainakin asian ymmärtänyt.
Raaseporissa asustelen, en tiedä minkä verran täällä päin on hakkuita? Auttaiskohan ilmoitus kaupan seinässä, mene ja tiedä?
Kysyin tossa päivä muutama sitten paikallliselta lautakauppiaalta, totesi "en tiedä, vaikea saada nykyään" Ottais vissiin ittekin jos tietäis mistä. - ropsiapinoon!
Katsoin tuota linkkiä, hankintakaupan ymmärrään? siis tienvarressa pinossa? mutta hinta (noin 30e motti), onko se kiintokuutio vai se pinokuutio? Jos minulle joku alkaa myymään jonkun pinon tienvarresta, mittaanko pinon kehysmitat ja kerron jollain koivukertoimella 0,6 noin suunnilleen, jotta saisin kiintokuutiomäärän?
Kysyn sentakia etten ole metsänomistaja, en siis tarkkaan ottaen tiedä puukaupasta, juuri selvittelen netistä. Tosin nuorena miehenä 70 luvulla olen kotipuolen metsässä jonkinverran sahaillu, mutta lähinnä sahapuita kenttäsirkkelille kevääksi. - ropsiapinoon!
ropsiapinoon! kirjoitti:
Katsoin tuota linkkiä, hankintakaupan ymmärrään? siis tienvarressa pinossa? mutta hinta (noin 30e motti), onko se kiintokuutio vai se pinokuutio? Jos minulle joku alkaa myymään jonkun pinon tienvarresta, mittaanko pinon kehysmitat ja kerron jollain koivukertoimella 0,6 noin suunnilleen, jotta saisin kiintokuutiomäärän?
Kysyn sentakia etten ole metsänomistaja, en siis tarkkaan ottaen tiedä puukaupasta, juuri selvittelen netistä. Tosin nuorena miehenä 70 luvulla olen kotipuolen metsässä jonkinverran sahaillu, mutta lähinnä sahapuita kenttäsirkkelille kevääksi.joup, selvittelin netistä, tulin siihen tulokseen että kiinnosta maksetaan, se mitta tulee nykyään automaattisesti koneelta kun koneellisesti puuta korjataan, "ilmasta" ei makseta.
S iis jos on koivuropsipino tienvarressa voin karkeasti arvioida sille teollisuuden maksaman hinnan mittaamalla kuutiot pinossa (kehysmitta) kertomalla sen 0,6 ja sen 30 eurolla.
Kiitos, tack itselleni.
- xdfcvgtt5
Minä maksan 40€ kuutio pätkittynä ja omaan kärryyn itse ladottuna niin paljon kun saa mahtumaan 1 kuution tilavuuteen. Ei se kuitenkaan ole yhtä paljon kun pinokuutio halkoja.
- ropsiapinoon!
jaa, noh jos vedät moottorisahalla halkoja silleen varovasti pinosta kolmeen osaan, niin siihenhän ne jää samaan tilavuuteen, voivat jopa kutistuakkin kun pääsevät paremmin rakoja täyttämään.
Itse ostin juuri 4 heittokuutiota koivuklapeja, 50 motti. Pinosin siististi, tuli 2,8 pinomottia ja pinomotille siis hintaa 71,40 e. Näin siis läntisellä uudellamaalla, raaseporissa.
- Tee pienimuotoista
poltopuukaupaa aikani kuluksi ylivuotisilla puilla koivu 50€ motti ja havupuut 35€motti kuitilla.Raivaan omia ja naapurien metsiä ja sieltä kerään tarveaineet.
- ROPSITON
Olisiko heinolan seudulla koivu ropsia myydä.?.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Joskus mietin
miten pienestä se olisi ollut kiinni, että et koskaan olisi tullut käymään elämässäni. Jos jokin asia olisi mennyt toisi244716- 883724
Ryöstö hyrynsalmella!
Ketkä ryösti kultasepänliikkeen hyryllä!? 😮 https://yle.fi/a/74-20159313483125- 542667
- 2062621
- 512599
Sukuvikaako ?
Jälleen löytyi vastuulliseen liikennekäyttäytymiseen kasvatettu iisalmelainen nuori mies: Nuori mies kuollut liikenne322400- 1522338
- 311955
Avustettu itsemurha herättää vahvoja tunteita - Laillista Sveitsissä, ei Suomessa
Hilkka Niemi sairastaa harvinaista PLS-sairautta. Hilkan on elettävä loppuelämänsä parantumattoman sairauden kanssa, jok1081539