Mikä jyrsijä mulle ?

diuudiu

Eli mulla on kotona jo vanha 90x50 tehdasvalmisteinen häkki. Siinä oli yksi marsu , jonka sain tuttaviltani, marsu oli 6v ja on jo nyt kuollut. Olen ajatellut ottaa kaksi sileäkarvaista marsua mutta mua kiehtoo myös nykyään muutkin jyrsijät :D Jos ottaisin marsuja niin isontaisin häkkiä niin että ne pääsee semmoseen "aitaukseen" häkin ulkopuolelle. Olen 14 v tyttö ja aikaa mulla olis kyllä olla elukoiden kanssa. Meillä on kotona jo koira mutta ei se tehnyt mitään tolle aikasemmalle marsullekkaan joten on kiltti :) muttta niiin mikä jyrsijä mulle sopisi ? marsuista tiedän eniten mutta muita ehdotuksia voi antaa :)))

3

122

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • diuudiu

      heiii ? :D:D

    • Sedä

      Voisit kerto myös lisää siitä mitä tahdot eläimesi kanssa puuhailla. Tahdotko katselulemmikin vai seurallisen kaverin? Miten paljon jaksat hoitaa lemmikkiä? Onko sitä mahdollisuus pitää vapaana ja niin edelleen. Häkkiin sopivaa lemmikkiä ei tietenkään kannta hankkia jos se ei sovi omistajaan :)

      Jos tuosta häkistä lähtee, niin se voisi sopia esimerkiksi rotille niin, että ostaisit lisäksi korkeamman häkin (esim. ferplast jenny 80x50x80cm) jonka liittäisit tämän nykyisesi päälle. Rotillehan matala kani/marsu-häkki ei pelkiltään sovi, koska ne kiipeilevät paljon. Luovutusikäiset poikaset voi myös mennä pinnojen välistä läpi, mutta häkkejä on aika helppo verkottaa itse.

      • aloittajaa

        No taidan nyt kuitenkin ostaa kaksi marsua :D niistä kuitenkin tiedän eniten kuin muista ja oon aatellu tilata zooplussalta semmosen kakskerroksisen häkin (:


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi

      Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.
      Maailman menoa
      117
      6319
    2. Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies

      Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk
      Ikävä
      379
      6135
    3. Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?

      Työ­matkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotelli­surmasta tie
      Lapua
      69
      5930
    4. Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"

      sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni
      Maailman menoa
      344
      3962
    5. Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten

      Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril
      Maailman menoa
      145
      2365
    6. Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina

      Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.
      Maailman menoa
      4
      2345
    7. Orpo pihalla kuin lumiukko

      Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA
      Kansallinen Kokoomus
      119
      1403
    8. Onko täällä helmessä tapahtunut vakava rikos?

      Onko kuullut kukaan mitään.
      Haapavesi
      12
      1231
    9. Miten kauan sulla menisi

      Jos tulisit mun luo tänne nyt kahvinkeittoon?
      Ikävä
      185
      1077
    10. Miksi me oikein

      Rakastuttiin?
      Ikävä
      59
      887
    Aihe