Verenpainelääkkeet ja seisokki

40 plus

Monella on erektio-ongelmia tai alentunutta halukkuutta, kuten minullakin. Heti aletaan puhua Viagran tarpeesta vaikka syy ongelmiin saattaakin olla se pieni tabletti joka aamupalalla heitetään suuhun.
Beetasalpaajista on paljon puhetta, että aiheuttaa impotenssia mutta onko teillä kokemuksia muista v-painelääkkeistä? Saa toki kertoa muidenkin lääkkeiden eitoivotuista vaikutuksista, monenmoista nappia kun me miespolot joudumme napsimaan.
Itse syön Atacand 16mg v-painelääkettä ja epäilen sen alentavan halukkuutta. Saattaa mennä monta kuukautta ettei seksi edes juolahda mieleen. Onko muilla kokemusta?
Jostain luin että Losartan nostaisi halua ja parantaisi jopa erektiota...

11

13823

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ei onnistu

      Bisoprolol. Esim. Orloc. Turha toivoa sen kanssa. Lääkäriaika varattu ja vaadin vaihtoa toiseen lääkkeeseen.

    • Nyterektiolääkekäytössä

      Samat ongelmat 50 ,olen käyttänyt yli kymmenen vuotta nimenomaan mainitsemaasi betasalpaajaa annos 10mg/vrk,ei ole seisokki kaksinen,ei edes silloin alkuun!Yritin vaihtaa ja nuori naislekuri määräs jonkun erikautta vaikuttavan,oliko se nyt nesteenpoistoon liittyvä,no kuitenkin aloin käyttää mutta pulssi takoi jatkuvasti levossa sataa niin eihän siitä mitään tullut ja palasin beettaan!Seisokkitesti jäi siltä osin!!Kumma kun kerroin asian toiselle lääkärille hän sanoi ettei missään nimessä saa lopettaa edellistä kerralla ja alkaa uutta käyttään vaan pitää ajaa uusi lääke sisään pienellä määrällä käyttäen edelleen vähäisemmässä määrin ekaa lääkettä!!Paska kun mennyt noihin puoskareihinkin usko!!

    • Putku.74

      Syön EXFORGE HCT10mg/160mg/12,5 sekä CARVEDILOL 12,5mg aamuisin ja en pahemmin ole huomannut vaikutusta,tosin otan välillä varmistukseksi esim humalassa cialiksen..

      olen 38v kundi. tosin ollu humalassa ennen verenpaine lääkkeitäkin vaikeuksia saada seisoo! ei aina.

      • Tepan töpö

        Monissa ATR-estäjissä esim. Atacand perään laitetaan Plussa eli nesteenpoistolääke. Silloin pitoisuus merkitään 16mg ja 12,5mg. Eli 16mg kandesartaania ja 12,5mg nesteenpoistolääkettä. Juuri tuo nesteenpoistolääke on se myrkky erektiolle. Tietoa löytyy netistä kun tutkitte.
        Itselläni ei vehkeet toiminut kyseisellä yhdistelmällä mutta kun pudotettiin tuo plussa pois niin tilanne parani.
        Minuakin kiinnostaisi tietää vaikuttaako Atacand halukkuuteen koska libidoni on selvästi alentunut. Siihen en ole tietoa löytänyt.


    • Cozaar

      Käytän Cozaaria ja kyllä seisoo. Ennen oli joku beetasalpaaja, nimeä en muista ja se vaihdettiin poijes juuri erektio-ongelman takia.

    • xstondis

      Olen huomannut saman.

    • letkumuna

      on niillä negatiivinen vaikutus erektioon itellä amlodipion 10 ei ole kulli paljoa nokkaa nostellut ei edes viagralla lopetan mokoman syönnin...perskele kohta muija lähtee kylille jos ei rupee pili pelaan....

    • Epäilys

      Mä oon syöny puoli vuotta aamuin illoin noita verenpaine lääkkeitä. Yhtenä iltana ei vaan pystyyn millään. Toki olin jo pitkään ollut stressaantunut erinäisistä asioista elämässä. Seuraavalla kerralla sama juttu. Huomasin että ei tapahdu mitään. Totesin näiden lääkkeiden käytön alkuvaiheessa jo että ongelmia alussa hommissa meinasi olla. Verenpaineeni kyllä putosi mutta kyllä putosi myös potenssikin. Kyllä nämä lääkkeet täytyy olla myrkkyjä,koska ne vaikuttaa normaaliin fysiikkaan. Täytyy muuttaa vaan elämän tapoja ja pikkuhiljaa lopettaa noiden lääkkeiden käyttö. Voihan se olla niinkin että on tullut vanhaksi ja kyvyttömäksi ei ole enään niinkuin nuorena. Erektioon vaikutta minkälaiset henkiset suhteet on puolison kanssa. Olen keskustellut 60 kaverien kanssa he ovat sanoneet että ei heillä ole ollut enään vuosiin sukupuoli elämää. Tämä aika on miehille kovaa kun miehisyyden mitataan pallituksella. Kyllä itse olen sitämieltä ,että olen mies ilman sitäkin ,vaikka se ei enään toimisikaan. Eiköhän todellinen mies punnita enempi vastuun kantajana kui peiton alla . Niin myös sinäkin. Toivossa on hyvä elää. Elämä on muutakin., kuin sitäää.....

    • aamujöpö

      Mulla myös beettasalpaaja lääkkeenä ollut 30 vuotta. Sitä vain ihmettelen miksi heti herättyä kyllä jöpöttää ei muuten?

    • Anonyymi

      Losartaani ATR salpaaja. Pienin annos. Yöunet häiriintyy erektion vuoksi. Kusikaan ei tule. 80 v. ei enää tarvitse kuin hyviä unia.

    • Anonyymi

      Kannattaa ottaa aina selvää mitä sivuvaikutuksia on lääkkeissä joita syö jos alkaa tuntumaan ettei keho toimi kuten pitäisi.
      Mutta muistaa että hyvin harvat ihmiset saavaat sivuvaikutuksia lääkkeistä, mutta kun jotain on viassq niin lääkäriin, jos hän toteaa että jokin haitta on lääkkeestä joka vähentää normaalin elämän elämistä niin voi vaihtaa lääkkeen toiseen

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas
      Kaste
      162
      1107
    2. Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana

      Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta
      Kaste
      366
      1077
    3. Sijaiskasteet kuolleitten puolesta

      Paavali teki Korintossa sijaiskasteita kuolletten puolesta eli ns. Mormoninkasteita. 1. Kor. 15:29 Mitä muutoin ne, j
      Kaste
      373
      999
    4. Ehkä vähän

      Rakastunut sinuun
      Ikävä
      47
      993
    5. Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta
      Kaste
      153
      882
    6. Et taida paljoa

      treffeillä käydä? 😆 mieheltä Naiselle
      Ikävä
      87
      791
    7. Upotuskaste on raamatullisin kaste

      Jokainen raamattua lukenut tietää sen. Päivänselvä asia. Vauvalle annettu kaste ei löydy raamatusta.
      Kaste
      717
      789
    8. Martina ja jalkapalloilija2

      Seiska: Martina iski nuoren jalkapalloilijan vuosia sitten. Könysikö milf teinin kanssa?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      180
      784
    9. Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion

      Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu
      Ikävä
      105
      679
    10. Oikea kaste on syntisten kaste

      Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka
      Kaste
      46
      673
    Aihe