missäpäin tokioo on länsimaalaistyylisii omakotitaloja? vai onko niitä edes siellä?
ja kallein asuntopaikka tokiossa?
tarvitsen tietoja erääseen esitelmään. kysyn vielä täällä vaikka kirjastossakin jo kävin. kiitoksia!
omakotitalot
1
172
Vastaukset
- Tateyama
Mitähän mahdat tarkoittaa länsimaalaistyylisellä? Kyllä sellaisia taloja, jotka ulkoisesti näyttää länsimaalaisilta (tai ainakin hieman sinne päin) on siellä täällä, mutta ei kovin valtavasti kuitenkaan. Lähinnä niitä löytää kun mennään tiheämmin asuttujen keskusta-alueiden ulkopuolelle. Tokiossa tämä tarkoittaa esim. Taman ja Hachiojin alueita Tokion länsipuolella. Sisustuksen suhteen nuo talot voi sitten erota paljonkin länsimaalaisesta, riippuu aivan asukkaasta millaiseksi on halunnut kotinsa kalustaa. Useimmissa kodeissa (ei kaikissa) on ainakin yksi tatami-matoin varustettu "perinteinen" huone, samoin muutamat muut ratkaisut, esim komerot, ovat usein japanilaistyylisiä (liukuovin varustettuja). Myös huoneiden välillä liukovet ovat yleisiä, oli ne sitten "umpipuuta" tai paperilla päällystettyjä ns. Shoji-ovia.
Kalleimmat asunnot (eivät siis omakotitaloja vaan kerrostaloasuntoja) löytyvät Tokion keskusta-alueilta, esim. Roppongi Hills, Minato-ku ja Shibuya. Keskimääräinen vuokra Tokion keskusta-alueilla oli vuosi sitten n. 38 eur/neliömetri, eli suht. standardi 50-60 neliön asunto olisi hieman päälle 2000 euroa/kuukausi. Jos asunnon haluaa ostaa omistusasunnoksi, hinnat ovat parista sadasta tuhannesta eurosta ylöspäin, riippuen sijainnista ja asunnon koosta.
Yksi esimerkkihinta Roppongista, yhden makuuhuoneen kalustettu asunto (79 neliömetriä) vuokrahinta n. 6400 euroa/kk (http://www.tokyo-rental-apartments.com/property/Roppongi-Hills-Residence-D 20098.html). Tuolla hinnalla saa toki käyttöönsä rakennuksen eri palvelut, ml. 24h Front Desk, huonepalvelu, siivouspalvelu, kuntosali, uima-allas, kattoterassi, aamiaspalvelu yms.
Kallein vuokrakämppä Tokiossa on 500 neliömetrin penthouse-kämppä (yksi makuuhuone) La Tour Daikanyama -rakennuksessa (http://www.latour-daikanyama.jp/), josta saa pulittaa vuokraa reilut 53000 euroa/kk.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 467565
- 334173
- 573685
- 503170
- 172856
Voi ei! Jari Sillanpää heitti keikan Helsingissä - Hämmästyttävä hetki lavalla...
Ex-tangokuningas on parhaillaan konserttikiertueella. Hän esiintyi Savoy teatterissa äitienpäivänä. Sillanpää jakoi kons572471- 542388
- 402329
- 452322
- 162266