mitä sanktioita voi tulla

Jos aloittaa remontin kerrostalossa ennen hallituksen myöntämää lupaa, niin mitä voi seurata? Tarkoitus olisi kaataa ei-kantavia seiniä uuden keittiön tieltä. Mitä maksuja taloyhtiö voi langettaa tai muuta vastaavaa???
6234
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

odota rauhassa lupaa niin loppuelämäsi on helpompaa

Äänestä
  • Ääni tälle. En ole aivan vasta tutkinut asunto-osakeyhtiölakia, mutta siellä on käyttökelpoisia sanktioita tottelemattomalle osakkaalle. Kovimpana keinona on huoneiston haltuunotto (asukkaan näkökulmasta häätö). Kyllä minä ainakin kysyisin isännöitsijältä sitä aloittamislupaa...

    Äänestä

Et ole ilmeisesti mitään kovin eksoottista tekemässä, joten ei siitä mitään seuraamuksia tule. Rakennusvalvonnan alaiset hommat sit erikseen. Ei remonttifirmatkaan jää viikkoja odottelemaan luvan tulemista vaan ilmoitus tehdään ja hommat aloitetaan enemmän tai vähemmän heti, ellei sitä erikseen kielletä.

Äänestä
  • ok, kiitoksia tiedosta. Aika byrokraattiselta vaikutti se kuponki, mikä piti täyttää isännöitsijälle hallituksen kokousta odottamaan.

    Äänestä

  • help kirjoitti:

    ok, kiitoksia tiedosta. Aika byrokraattiselta vaikutti se kuponki, mikä piti täyttää isännöitsijälle hallituksen kokousta odottamaan.

    Taloyhtiössä ei tänä päivänä tehdä muuta kuin maalaus/tapetointitöitä ilman lupaa.se on hyvä että yhtiössä tiedetään mitä osakkaat säätää.

    Äänestä

Kertokaa toki pelottelijat, että montako asuntoa on otettu haltuun sen takia, että lupaa ei ole odotettu. Se että isännöitsijäliitto ja valvojat pelottelevat aiheettomasti sanktioilla päästäkseen rahastamaan ei tarkoita sitä, että kaikkea tarvitsisi ilmoittaa. Laki ei taida myöskään mainita mitään luvan odottelusta.

"Osakkeenomistajan on ilmoitettava kunnossapitotyöstä etukäteen kirjallisesti hallitukselle tai isännöitsijälle, jos se voi vaikuttaa yhtiön tai toisen osakkeenomistajan vastuulla olevaan kiinteistön, rakennuksen tai huoneiston osaan taikka yhtiön tai toisen osakkeenomistajan osakehuoneiston käyttämiseen."

Äänestä

Kommentoi aloitusta


help kirjoitti:

Jos aloittaa remontin kerrostalossa ennen hallituksen myöntämää lupaa, niin mitä voi seurata? Tarkoitus olisi kaataa ei-kantavia seiniä uuden keittiön tieltä. Mitä maksuja taloyhtiö voi langettaa tai muuta vastaavaa???

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu