Hyvinkää paloittelusurma

Hysse

Muistaako milloin ja missä Hyvinkäällä tapahtui paloittelusurma tai jotain siitä?. Jarmo Elg liittyi tapahtumaan?

22

12505

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hyvinkääläinen

      3 miespuolista ja yksi nainen ottivat viinaa kiljua (etupäässä) kerrostalokämpässä, kuuntelivat black metallia, loppujenlopuksi kai yhtä biisiä vain putkeen ja 2 miehistä ja nainen kiduttivat aika raaoilla tavoilla uhria ennen kuin tappoivat, paloittelivat ja hoitivat kaatopaikalle.

      Kämpässähän oli ainakin käynyt kai pari muutakin mutta heidän osuutensa ei ollut mikään, poistuivat ennen kuin mitään rikollista tapahtui ja eivät tienneet tulevasta asiasta mitään. Sehän jäi vähän auki oliko tekoa suunniteltu kuinka paljon etukäteen vai oliko ihan hetkellinen päähänpisto, siitä oltiin montaa mieltä mutta saatananpalvontamurhanahan historiankirjoihin jäi, etupäässä koska Elg oli kiihko-palvoja ja oli jotain juttua että aiemmin oli silponut koiransakin yms. Näin lehdistä muistelen.

      Homma oikeastaan alkoi ruumiinpalasen löydön ohella selvitä siksikin että Elg (joka oli porukan "johtaja" ja aika pelätty ja jotenkin karismaattinen hahmo etenkin nuorempien keskuudessa muutenkin) kehuskeli asialla akselilla Hyvinkää-Riihimäki. Huhuja liikkui jo ennestäänkin mutta Elg oli vähän sellainen tyyppi että ei niitä sillälailla oikein taidettu ottaa todesta.

      Kovimmat tuomiothan sai Elg (Elinkautinen) ja tyttö (9 vuotta muistaakseni), kolmannen tekijän osuushan katsottiin vähän osittain "pakolla" mukanaoloksikin ja taisi mennä avunantonakin aika pitkälle, en tarkkaan muista mutta saikin ihan muutaman vuoden (olisko ollut jotain 3 ja rapiat).

      Ihan yleisestihän tiedossa nuo muidenkin nimet ovat ja tunnettiinkin, itseasiassa tytön tunsin itsekin jotenkuten, tosin aikaa oli muutamia vuosia teolla ja sillä mitä itse olin tavannut viimeksi. Aika yllätyksenä kyllä tuli että oli sellaiseksi muuttunut että tällaiseen kykeni kun ensimmäisen kerran lehdessä kuvan näin mutta aikalaillahan katseltiin Elgin "vallassa" hänenkin olleen. Äkkiä oli tuollaiseksi sitten muuttunut, itse tiesin aikalailla erilaisena.

      En nyt noita nimiä viitsi alkaa tässä julkaisemaan, eiköhän jos joku asiasta on kiinnostunut niin netistä joku juttu vielä löydykin. Ihan julkista riistaahan nimet ja naamat olivat tuomion julistamisen jälkeen viimeistään.

    • Hyvinkääläinen

      Ihan viralliseen juttuun. Tosin tuossa ei mainita kahden muun nimeä. Elg kyllä poseeraa.

      • Hysse

      • dan
        Hysse kirjoitti:

        Ruma se Elg on, liekö koskaan ollut kaikki kotona.

        Aivan, surkealta näyttää. Missä lienee ollut, kun komeita miehiä tehtiin.


    • Muistava
    • pLAA

      tuo paloittelusurma tapahtui osoitteessa Torikatu 19. Sijaitsee siinä keskustan tuntumassa ihan palolaitoksen vieressä.

      • Hyvinkääläinen

        Itse en ihan tarkkaa osoitetta muistanutkaan, ne talot kylläkin joissa tapahtui. Joskus tullut mieleenkin että kuinkas sen kämpän kanssa jossa surmatyö tapahtui, asuukos siinä nykyään joku vai onko ollut tyhjillään?

        Ainakin aikanaan siihen ei kuulemma oikein asukkaita tupannut löytymään...Ei sen puoleen ehkä olisi suihkussa käyminen vähän sellaista liian ajatuksiaherättävää siellä pesuhuoneessa kun muistaa mitä on tapahtunut. Itse tuskin ihan äkkiä muuttaisin vaikka mihinkään aaveisiin en sentään usko, hiukka liian inhottava ajatus vain.


      • Hysse
        Hyvinkääläinen kirjoitti:

        Itse en ihan tarkkaa osoitetta muistanutkaan, ne talot kylläkin joissa tapahtui. Joskus tullut mieleenkin että kuinkas sen kämpän kanssa jossa surmatyö tapahtui, asuukos siinä nykyään joku vai onko ollut tyhjillään?

        Ainakin aikanaan siihen ei kuulemma oikein asukkaita tupannut löytymään...Ei sen puoleen ehkä olisi suihkussa käyminen vähän sellaista liian ajatuksiaherättävää siellä pesuhuoneessa kun muistaa mitä on tapahtunut. Itse tuskin ihan äkkiä muuttaisin vaikka mihinkään aaveisiin en sentään usko, hiukka liian inhottava ajatus vain.

        Mitä Elg touhusi vapaalla tai oliko töissä?. Pyöri ravintoloissa vai kadulla?


      • Skade
        Hysse kirjoitti:

        Mitä Elg touhusi vapaalla tai oliko töissä?. Pyöri ravintoloissa vai kadulla?

        Kunhan pyöri oudoissa omissa porukoissaan jonka hurja liideri oli ainakin olevinaan. Tai kyllähän sellainen etupäässä itseään nuoremmista koostuva (monet tyttöjä) jonkunlainen gängi oli jonka kanssa puuhaili jotain epämääräisiä palvontatouhujaan. Aika raaoilla otteilla ja diktatuurilla piti porukkaansa kasassa mitä lehdetkin sitten myöhemmin kirjoittelivat mutta niinhän tuollaiset palvontaporukat yleensä ovatkin että ei niistä hevillä lähdetä.

        Tosin vakavin teko kai oli tuo koiran tappaminen juuri ennen surmaa. Tosin olisi nyt sitten saanut koirankin jättää rauhaan saati sen kaverin siellä kerrostalossa.

        Etupäässä tekemiset nyt taisivat olla jossain suurinpiirtein purkutaloissa ja kämpissä notkuminen porukoidensa kanssa piirtelemässä väärinpäin olevia ristejä seiniin ryypiskellen samalla.

        Aika eristäytynyttä elämää viettivät ja kyllähän sitä nyt porukan epämääräisistä jutuista kaikenmaailman juttuja liikkui pienillä paikoilla mutta ketään ei kyllä kiinnostanut mitä touhusivat, tai no...poliisia nyt varmaan jonkin verran mutta pääasia taisi olla kaikille että pysyvät poissa näkyvistä. Eipä tosin ennen tekoa kovin laajalti tunnettu kaveri Elg ollutkaan. Sellainen nurkkahörhö jos näin sanotaan.


    • kekkuli3

      Terhi Tervashonka oli Jarno Elgin (päätekijä) silloinen tyttöystävä. TT on murhannut myös toisen ihmisen vuosia tämän paloittelusurman jälkeen. Tämä kyseinen Torikadun asunto toimii tällä hetkellä talonmiehen varastona eikä se ole asuinkäytössä siellä tapahtuvan kummittelun vuoksi.

    • facepalm666

      Vittu että nuo paloittelusurma tapauksen ihmiset ovat olleet kyllä tyhmiä. Oikein hävettää. Jos agendana on saatananpalvonta niin silloinhan käytännössä uskoo raamatullisiin kirjoituksiin. Todellinen lähtökohtahan näissä skeneissä on ollut uskontojen vihaaminen, ei niiden harjoittaminen. Norjalaisessa Black Metal-skenessä tämä ymmärrettiin hyvin ja "saatanaa" käytettiin ainoastaan kukkahattujen trollaamiseen ja satiirin vuoksi symbolina. Todellisuudessahan kysymys on vihasta valtauskontoja kuten kristinuskoa, koska ne ovat olleet historian saatossa piittaamattomia ja julmia alkuperäiskulttuureita kohtaan. Sitten tulee pari suomijunttia ja ottaa koko touhun kirjaimellisesti, alkaa palvomaan saatanaa ja suorittamaan paloittelu surmia. Ei helvetti kuinka noloa. Syvällä pelissä.

      • hah hah

        Siinä taas yksi satanisti puolustelee. Ihan tosissaan ne raukat hihhuloi ja enemmänkin murhia tehneet.


    • Näin se menee

      Elg taitaa kohta olla taas kuvioissa mukana:D

    • votelo

      Oliko paloittelusurman uhrilla rikostaustaa? Tiedän, ettei pitäisi kuolleista puhua pahaa, mutta asia on mietityttänyt minua ja kun olen keskustellut tästä joidenkin kanssa, heistä on tuntunut siltä, että oli.

      • Huhhh

        Kevyttä


      • janoan-tietoa

        homoilutaustaakin lienee myös tekijöillä?


      • lepakoitavintissä

        Mikäs sadistilesbo se akka oli? Liekö sukua auerskalle, vesurimurhaaja terhi taitaa olla eri femakko.


    • Impaled

      Uhrilla ei ollut rikostaustaa.

    • En tarkistellut ketjussa olleita linkkejä, mutta muistaakseni uhrin pää teipattiin ilmastointiteipillä jokseenkin kokonaan. Liekö ollut tajuissaan ylipäätään, mutta lopulta kaikki hengitystiet teipillä suljettiin, minkä seurauksena uhri menehtyi muutamien minuuttien kuluessa.

      Kokonaista kroppaa ei voi huomaamatta dumpata taloyhtiön roskikseen, joten se paloiteltiin ja dumpattiin osissa.

      Kaikin puolin ikävä tapaus. Eräs koulukaverini tuomittiin porukan mukana olemisesta ja paikalla ollut naikkonen on osoittautunut olevan varsinainen tuonelan joutsen. Hän nimittäin surmasi vankilasta päästyään ryyppykaverinsa lyömällä tätä vesurilla päähän.

      Elgiä ei pitäisi päästää ikinä vapaaksi, vaan passittaa mielisairaalaan lukkojen taakse loppuiäkseen. Samalla tavalla kuin Jammun tapauksessakin tehtiin.

    • Anonyymi

      Mitähän Elg puuhaa nykyään? Googlettamalla löytyy hänestä kuva steelfest metallifestivaaleilta. Ilmeisesti vieläkin kuuntelee saatananpalvonta musiikkia.

    • Anonyymi00021

      Muistan hyvin tuon tapauksen tosiaan torikatu 19 ns. Kaupungin vuokra asunnot. Äitini asui silloin samassa talossa. Järkyttävä teko.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti

      Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää
      Maailman menoa
      38
      2181
    2. Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!

      Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten
      Maailman menoa
      64
      2032
    3. Helsingin yllä valopalloja

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön
      Sinkut
      121
      1930
    4. HÄLYYTYS!!

      Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a36
      NATO
      388
      1670
    5. Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?

      Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.
      Kouvola
      103
      1641
    6. Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja

      Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah
      Maailman menoa
      124
      1464
    7. Millainen on naisellinen nainen

      Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n
      Sinkut
      182
      1092
    8. Raamatullinen kaste

      Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu
      Kaste
      53
      967
    9. Mitkä asiat kaivatun ajattelussa

      Ihmetyttävät? Mikä on tullut yllätyksenä?
      Ikävä
      75
      915
    10. Mitkä olisivat kolme tärkeintä

      vihjettä kaivatustasi?
      Ikävä
      27
      899
    Aihe