APUAA!!!

pissarätti

mitä minun pitäis tehä ku mulla on sekarotuinen koira jonka ongelmana on yksin olo. kun se jää yksin kotia se tekee tuhoja. kevytmetalli häkkiäkin on kokeiltu mutta silloin se pissaa häkin. en tiä enää mitä pitäis tehä! on käyny jo mielessä että pitäiskö koirasta luopua ja antaa se sellasille ihmiselle jotka on kotona ja olis aikaa kouluttaa. tai sitten piikile. mutta kumpiki tuntuu vääräältä vaihtoeholta.

5

314

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • joobax

      Ja sitten se ikä ja kauan koira on ollu sulla? Kauanko koira on yksin kerrallaan? Mitä äksöniä ja paljonko liikuntaa tarjoat sille, kun se tekee tuhoja? Onko koiralla luita? Kerropa vielä mitä rotuja koirassa on, uros vai narttu?

    • akka vaan

      rodut ei niinkään vaikuta, vaan opetus. Aloita yksinoloharjoitukset niin että koira jää minuutiksi yksin, palaat takaisin huoneeseen, ENNEKUIN koira ehtii tehdä mitöän, edes vinkua. Sitten vähitellen pidennät yksin jäämisen aikaa. Näitä alun minuuttiharjoituksia voi tehdä vaikka kymmenen illassa. Jätä koiralle lähtiessäsi jokin askare, makupala pahvilootassa. tai aktivointipallo. Heität vaan tavaran lattialle ja poistut huon eesta. Samoin takaisin tullessa, viskaa makupala lattailla, tokaise, terve, tee jotain arkipäiväistä, vaikka ostokset kaapiin ja juo lasi vettä. Siis ei hössäämiost tullessa eikä lähtiessä. Ja jos et viitsi kouluttaa, myy koira pois tai vie piikille, sama se. Suurimman vääryyden itsellesi ja koirallesi teet, kun et kouluta yksinoloon, jolloi koiraa pelottaa yksin ja sitten olet vielä kiukkuinen pissoista kotiin tultuas, ja raastat omatki hermosi pilalle ja räiskyt hermostunutta pahaa tuulta ympäristöön. Eropa koirasta tai opeta se tavoille, itsesi,koirasi ja lähiympäristösi vuoksi

    • pissarätti

      koira on vähän päälle vuen ja uros. koira on olu mulla 4 kuukautta. koirassa on huskya ja pystykorvaa. koira käy aamuin illoin tunnin lenkin ja päivälä koira on irti ja noutaa palloa. työpäivän ajan joutuu olemaan yksin elikkä noin 4 tuntia. koirala on myös koira kaveri talossa joka on hyvä käytöksinen eikä hajota paikkoja.

    • äksynpuksu

      pane vaikka housut jalkaan, siis koiralle. Ja merkkaa pissatut paikat omalla deotorantilla tai vaikka tukkashamppolla ja raapaise jalalla mahtailumerkkiä, eli kerro koiralle,, että olet paikan pomo. Vuoden ikäiset urokset kun tahtovat kokeilla rajojaan ja aloittelvat reviirinsä merkintää.

    • samoja ongelmia koke

      kannattaa laittaa aina radio päälle niin se ei oo niin yksinäinen tai telkkari...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      79
      5556
    2. Kohta katson sun kuvaasi

      ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa
      Ikävä
      24
      3437
    3. VOI TÄTÄ ILON

      JA ONNEN PÄIVÄÄ 😂
      Tuusniemi
      156
      2002
    4. Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan

      Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a
      Maailman menoa
      222
      1921
    5. Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi

      jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?
      Ikävä
      167
      1676
    6. Martinan bisnekset rajusti tappiolla

      Seiska 28.7: nousukiito katkesi, yritykset C-luokkaa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      281
      1459
    7. Voiko olla, onko se tosiaan niin että

      Kumpikin rakastetaan toisiamme. Nyt pitää sukeltaa pakastimeen ❤️🥵
      Ikävä
      57
      991
    8. Metsa Man Extra kanava toimii hyvin

      ja sieltä voipi kahta vanhoja vitejoita pahimpaan puutteeseen. Peukalot ylös.
      Tuusniemi
      21
      960
    9. Tiedätkö mitä kaivattusi harrastaa?

      Minä en tiedä.
      Ikävä
      61
      919
    10. Mitkä yleiset huonot tavat ihmisillä ärsyttävät sinua ?

      Aloitukseen saa vapaasti purkaa tuntojaan. Itseäni hiukan kiusaa, kun saman talon asukkaat eivät vastaa tervehdykseen.
      80 plus
      109
      907
    Aihe