Lastenlaitos

Asiaa pohtinut

Olen aina välillä miettinyt miksi sanaa Päiväkoti käytetään paikasta joka oikeastaan on lastenpäivälaitos tai kuten ennen sanottiin lastentarha, se kuvaisi paremmin sitä mitä se todellisuudessa on. En itse näe mitään yhteistä kodissa ja paikassa jota kutsutaan päiväkodiksi. Minun mielestä lapset jotka ovat hoidossa jonkun omassa kodissa, jota kutsutaan perhepäivähoidoksi, sitä voisi kutsua päiväkodiksi. Eihän perhepäivähoidossa kuitenkaan koko perhe ole läsnä hoitopäivän aikana.

5

188

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pk-sijainen

      No ei tuo sana laitos kyllä kuvaa päiväkoteja yhtään. Päiväkodit eivät ole kliinisiä, sairaalatason puhtautta omaavia vaan kodinomaisia hoitopaikkoja. Tuskin lapset tai hoitohenkilökuntakaan viihtyisi laitoksenomaisissa tiloissa...

    • !!!

      Tämä on sitä mielikuvien manipulointia. Kun yhteiskuna haluaa naiset työelämään tehokkaasti annetaan tietenkin laitokselle joka lapsista huolehtii , mahdollisimman kodikas nimike. Silloinhan vanhemmista tuntuu hyvältä. Viis siitä jos lapsia todellisuudessa ängetään jatkuvasti kasvaviin lapsiryhmiin joissa tarhaaminen huomattavasti paremmin kuvaa todellisuuta. On varsin tuomitavaa se tapa jolla etenkin alle kolmevuotiaiden "laadukkaasta" päiväkotihoidosta Suomessa puhutaan. Vanhempien tulisi todellakin vaatia tietää ensinnäkin mitä laatu merkitsee pienten hoidossa ja sitten miten tämä käytännössä todellisuudessa pystytään toteuttamaan.

    • aika ratkaisee

      Ensinnäkin perhepäivähoito on oikealta nimeltään perhepäiväkoti, hoitomuoto on vain perhepäivähoito.
      Päiväkoti taas on paikka, jossa lapset ovat päivittäin pitkiä aikoja. Se on lapsen toinen koti, ajan takia, ei laadun.
      Lastenkoti taas on paikka jossa lapset asuvat pääsääntöisesti.

      Koti on vain koti, olivatpa lapset siellä oikeasti tai eivät, vaikka kävisivät vain nukkumassa välillä sitä nimitetään kodiksi. Laadullakaan ei ole väliä nimitykseen, kuten ei näissä lapsen muissakaan kodeissa.

      On lapsia jotka eivät "käytä" kuin yhtä kotia, omaansa. Heille ei tarvitse olla lisänä, päiväkotia, perhepäiväkotia tai lasten- tai nuorisokotiakaan.

    • 111111111111111

      Totta, ei laadulla ole mitään tekemistä kodin kanssa. Moni lapsi voi todella huonosti vaikka viettää siellä kotonaan kaikki aikansa.

    • aika ratkaisee

      Perhepäiväkodissa saattaa olla koko hoitajan perhe paikalla, kun pph tekee työtään. Nimi tuleekin siitä että paikka on hoitajan ja hoitajan perheen koti. Hoitoapselle se on hoitopaikka siinä missä päiväkotikin.

      Perhepäivähoidossa, päiväkotihoidossa ja ryhmäperhepäivähoidossa kaikissa noudatetaan valtakunnallisia varhaiskasvatussuunnitelmia, sekä lapsen omaa vasua, joten näillä on keskenään paljonkin yhteistä. Kodissa tulisi omalta osaltaan huomioida lapsen vasuun kirjatut asiat ja kasvatus, vaikka sitä ei laki velvoitakaan. Kasvatuskumppanuus vallitsee kaikkien näiden "kotien" kesken, joten jos vanehmmat jättävät omas osuutensa toteuttamassa, lapselle jää vain se päivähoidon järjestämä osuus hyödyksi, oli hoitomuoto mikä tahansa missä tahansa päivähoitoyksikössä.

      Minusta näillä hoitomuodoilla ja hoitopaikoilla on oikein osuvat nimet, jos vaan tietää mitä ne oikeasti ovat.

      Päivähoitomuoto/hoitomuoto= Päiväkotihoito, vuorohoito, ryhmäperhepäivähoito, perhepäivähoito, kotihoito, sairaalahoito jne.

      Hoitopaikka= Päiväkoti, vuoropäiväkoti, ryhmäperhepäiväkoti, perhepäiväkoti, koti, lastenkoti, nuorisokoti, sairaalaosasto, hoivakoti jne.

      Kyllä ne aivan selkeitä ja kuvaavia sanoja ovat.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei sua enään tunnista

      Kun olet vanhentunut ja lihonut.
      Ikävä
      135
      6191
    2. Huomenet naiselle

      Harmittaa ettei ehkä nähdä enää koskaan. Näillä mennään sitten.
      Ikävä
      57
      4386
    3. Mikä kaivatussasi kolahti?

      Mikä oli erityistä?
      Ikävä
      59
      2861
    4. Etsin vastaantulevista sua

      Nyt kun sua ei oo, ikävöin sua niin v*tusti. 😔Jokaisesta etsin samoja piirteitä, samantyyppistä olemusta, samanlaista s
      Ikävä
      28
      2808
    5. Kaikesta muusta

      Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko
      Ikävä
      16
      1885
    6. Hyvää yötä.

      Miten äkäpussi kesytetään? 😉 pus
      Ikävä
      15
      1544
    7. Ajatteletko koskaan

      Yhteisiä työvuosia ja millaista silloin oli? Haluaisin palata niihin vuosiin 🥹
      Ikävä
      35
      1427
    8. Tekis mieli lähestyä sua

      Mutta pelkään että peräännyt ja en haluis häiritä sua... En tiedä mitä tekisin olet ihana salaa sua rakastan...💗
      Ikävä
      26
      1427
    9. Kyllä hävettää!

      Olla taivalkoskelta jos vuoden taivalkoskelainen on tuommoinen tumpelo.
      Taivalkoski
      31
      1251
    10. T, miten mun pitäis toimia

      Olen niin toivottoman ihastunut suhun...ollut jo liian,monta,vuotta. Lähestynkö viestillä? Miten? Sun katse...mä en kest
      Ikävä
      43
      1161
    Aihe