Pään ja kaulan verisuonet kuvattu, etsittiin syytä sykkivälle tinnitukselle toisessa korvassa. Kaikki rakenteet kuvissa normaaleja, paitsi oireilevan puolen nikamavaltimon tyviosa on hiukan kapeampi - ei kuitenkaan ilmeisesti epänormaali. Selittääkö tuo korvan suhinat? Auttaiskohan tän tyyppiseen ongelmaan neidonhiuspuu, sehän parantaa veremnkiertoa?
Sykkivä tinnitus ilman syytä?
6
6233
Vastaukset
- syke korvassa
Hei, minulla sama oire, eli vasen korva tinnittää pulssintahtisesti (suhisee tms.). Alkoi tammikuussa 2010, tutkittiin tuolloin mri ja mra (pää ja kaulan alue). Mitään ei löytynyt. Oire poistuikin yllättäen useammaksi kuukaudeksi, kunnes taas palasi, oli taasen pois muutaman kuukauden ja nyt yhtä mittaan jo yli vuoden. Menin uudelleen neurologille, ja sain lähetteet mielenrauhan vuoksi uudelleen mri mra....itse pelkään, että josko siellä on duraalinen fisteli, joka toisinaan kyllä on poissuljettavissa vain perinteisellä angiografialla. Minulla sykintä loppuu, jos saman puoleista kaulavaltimoa puristaa. Eli verisuoniperäinen vika on. Inhottava vaiva on, etenkin iltaisin ja öiseen aikaan, kun on hiljaista.
- .. .......
Ei kaulavaltimoa pidä puristella!
- Pulsoiva tinnitus
Tuollaiseen pulssin tahdissa sykkivään (pulsoivaan) tinnitukseen tulee aina suhtautua vakavasti, koska voi viitata tukoksiin aivojen suonissa. Oikea hoitava lääkäri on neurologi. Yleislääkäreillä ei välttämättä ole osaamista asiaan.
- Suhisee
Minulle neurologi sanoi, ettei hän tiedä, että pitää mennä korvalääkärille. Että silleen.
- N33v
Kattaako pään MRI mielestäsi tämän määritelmän "suhtautua vakavasti"? nimim. pulsoivaa tinnitusta 2kk, kuulo ja MRI tutkittu eikä mitään poikkeavaa löytynyt.
- 50v
Minulla sykkivää kohinaa vas. korvassa. viime viikolla pään MIR kuvissa 2cm varjostuma. Neurogirurkille odotellaan aikaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1113324
Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia
Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on1162513- 242046
Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään
"Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s231562Mitä tapahtuu?
Mitä säpäkän risteyksessä on tapahtunut kun poliiseja, ambulansseja ja kopteri paikalla?291540Tiesitkö? Johannes Brotheruksen ex-isäpuoli on kuin onkin Mikko Kuustonen - Tästä on kyse!
Tiesitkö? Ja hehän on kuin kaksi marjaa... Johannes Brotherus on KUUMAA-yhtyeen jäsen ja tänä syksynä mukana Vain elämää151475Murtautuminen uimahalliin
17.10. yöllä Kiuruveden uimahalliin murtauduttiin yläkerran oven ikkunasta. Onko kellään havaintoja tapauksesta?27960- 87942
Mitä tarkalleen tunnet
Minkälaisia tunteita sisälläsi liikkuu, kun tiedät, että ajattelen sinua lämmöllä ja jotain syttyy myös sinussa? Haluai62876Syyskuussa 2025 ensirekisteröidyistä henkilöautoista 43 % oli täyssähköautoja.
Niitä rekisteröitiin 2 592 eli 41 % enemmän kuin vuotta aiemmin. Syyskuussa 2025 rekisteröidyistä uusista henkilöautois2799