Lude, kirppu vai mikä lie?

Ötökkäsota!

Etenkin iltaisin makuuhuoneeseen mennessä seinällä kipuaa kaksi pientä, korkeintaan 1mm kokoisia öttiäisiä. Eivät juokse valolta karkuun ja ovat vaaleita ja siivettömiä. Minulla tai avopuolisolla ei ole löytynyt mitään paukamia eikä iho kutise muutenkaan normaalia enempää. Kuolivat erääseen myrkkyyn joka on tarkoitettu puutarhan ja sisätilojen tuholaisille. Silti aina tulee pari lisää muutaman päivän/yhden viikon jälkeen. Seinillä ei näy luteen ulosteita. Tuntuvat viihtyvätn etenkin samalla seinällä missä sänky on, muttei niitä ole patjalta koskaan löytynyt. Petivaatteet vaihdetaan vähintään kerran viikossa ja olen jopa imuroinut sängyn/patjat läpikotaisin, silti niitä tulee, liekö lattialistan takaa. Muutimme tähän asuntoon pari vuotta sitten eikä ennen sitä ole tällaista ongelmaa ollut. Naapurissa asustaa kaksi koiraa ja meillä itsellämme kissa, voisiko olla eläimen kirppuja? Nämä ötökät näyttävät peräpäästä hieman "pullukoilta" ja näyttävät omaavan ehkä tuntosarvien tapaiset tai ne ovat pitkähköt jalat. Pullukka peräpäässä on pari raitaa, kuten ampiaisilla, tosin näillä vaaleilla ötököillä ne raidat ovat rusehtavat.
Toivottavasti joku osaisi edes hiukan noiden tuntomerkkien perusteella sanoa, mitä öttiäisiä on kyseessä niin voisi tilata tuholaistorjujan, pestä kissan kirppushampoolla tai tuikata kaikki huonekalut kokkoon palamaan. Kiitos!

2

374

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • molemmat viattomia

      Satiaisen pohjois-Eurooppalainen lajike.

    • riisihärö

      Netistä kannattaa etsiä kuvia.

      Oli paha ongelma itsellä. Rentokil hoiti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi ärsyttää

      Juuri nyt, tällä hetkellä?
      Ikävä
      106
      1271
    2. Salaisuudet paljastuu

      Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku
      Ikävä
      94
      888
    3. Poliisi pamputti Variskankaalla

      Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella
      Kajaani
      31
      794
    4. vapaa

      sana :) 🚮
      Ikävä
      66
      693
    5. Karita Tykkä mennyt kihloihin.

      Onnittelu kuuluu hänelle ja tulevalle aviopuolisolleen.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      93
      632
    6. 32
      625
    7. S-ryhmän ihmisoikeuslinja ei kestä omaa hankintaketjuaan

      S-ryhmän Israel-boikotin suurin uskottavuusongelma löytyy yllättävän läheltä, SOK:n omien tuotemerkkien hankintaketjuist
      Maailman menoa
      16
      584
    8. Nainen tosi ikävä sua

      Näkispä edes ohimennen
      Ikävä
      18
      568
    9. Haavoittuvuutesi on aseista riisuvaa

      Harmi, etten voi osoittaa sinulle tunteita. Hyvää yötä miehelle. Naiselta
      Ikävä
      43
      523
    10. Rakennus myynnissä

      Joko se loppuu mehtä hallitus sumilta?
      Suomussalmi
      10
      476
    Aihe