Autolla Liettuasta Puolaan Valko-Venäjän kautta?

SL

Tie A231 kulkee Liettuasta Hrodnan kautta Puolan puolelle Kuznicaan.
Matkaa on vajaa 80 km.
Löysin tietoa, että rajatarkastuksiin joutuu varaamaan tunteja.
Onko tälle tielle erikseen etukäteen haettava läpiajolupa = viisumi itse Diktaattorilta, vai kannattaako suosiolla käyttää Liettuana/Puolan rajaa?

4

622

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ei kannata..

      http://www.autoliitto.fi/matkailu/matkakohteet/matkustusopas/?x4373901=1544851

      Lue tuolta.

      "Ulkoministeriön matkustustiedotteen mukaan Valko-Venäjällä matkustaminen on melko turvallista. Autolla matkustavien on rajalla täytettävä lomake väliaikaisesti maahan tuotavasta autosta. Ilman tätä lomaketta matkustaja saattaa menettää autonsa valtiolle. Liikenteessä on syytä noudattaa erityistä varovaisuutta. Omalla autolla matkustamista Valko-Venäjälle ei suositella. Tapaturmatapauksissa asianmukaisen hoidon saaminen voi olla vaikeaa. Viranomaiset puhuvat usein vain venäjää, ja asioiden selvittely voi viedä viikkoja. Matkustettaessa Valko-Venäjälle matkustaja- ja tapaturmavakuutus on tarpeen."

      Itse en kyllä hevin lähtisi Valko-Venäjän kautta.

      Kolme kertaa mennyt Liettuasta Puolaan, enkä kertaakaan ole edes harkinnut Valko-Venäjää. Liian vaivalloista.

    • belarussa

      Jos vaan läpikulun aiotte tehdä ja yhdellä autokunnalla niin enpä lähtisi myöskään. Miksi hakea hankaluuksia/ turhaa vaivaa. Mutta jos on useampia autoja ja isompi seurue ja aiotte viettää VV: llä enemmänkin aikaa niin mikä ettei.

      Meillä on alunperin Valkovenäläisiä tuttuja Virossa, eivät koskaan aja Valkovenäjälle muuta kuin sukulaisiaan tapaamaan, eivätkä suosittele sinne menemistä ja varsinkaan omalla autolla.

      • SL

        Kiitos vinkeistä, lupaan kyllä nyt uskoa!

        Olisi tullut vähän vaihtelua.


    • M.A.

      Häh ja höh??!!??
      Vanha keskustelu, mutta pakko kommentoida, jos vaikka joku vielä näitä selailee löytääkseen samasta aiheesta tietoa. On aika säälittävää, kuinka stereotypiat ja ennakkoluulot voivat hyvin, kun asioista ei oo parempaa tietoa, kuin - joku on jossain kuullut puhuttavan.

      Olen 15v. aikana käynyt ja ollut lukemattomia kertoja Valko-Venäjällä. Usein omalla autolla, toisinaan yksin. Valtatiet ovat suurimmaksi osaksi erittäin hyväkuntoisia, leveitä. Ero Venäjään on selkeästi havaittavissa. Liikenne ei juuri eroa Virosta. Mielestäni Baltiassa Latvian kilvissä olevat autot ajavat kovinta vauhtia, ohittelevat röyhkeimmin.

      Kun olen tullut Minskistä kotiin Baltian kautta, siellä on minua joskus lähtiessä kovastikin varoiteltu Virosta ja Tallinasta, kuinka siellä on vaarallista. On rikollisia, autovarkaita, toisin kuin Valko-Venäjällä.

      Valko-Venäjän rajamuodollisuudet saattavat viedä aikaa. Matkaa hidastava byrokratia on aina rasittavaa, mutta ystävällisesti ja hyvin on hommat hoituneet. Joskus Liettuan puoleisessa tullissa on ollut tylympi meininki, vaikka on EU:ta. Viisumi on syytä hoitaa etukäteen Helsingistä. Pelkän läpiajon vuoksi ei kannata mennä. Valko-Venäjä on kaunis ja siisti maa, jossa on enemmän nähtävää, kuin läpiajon verran.

      Minsk on eräs Euroopan siisteimmistä ja parhaiten hoidetuista kaupungeista. Vähän kuin Neuvostoliittoa, mutta myös paljon uutta. Kaikki kadut, puistot, jne. ovat hoidettu, siistissä kunnossa. Myös uutta rakennetaan jatkuvasti. Katurikollisuutta ei ole juuri lainkaan. Ihmiset ovat ulkomaalaisia kohtaan hyvin ystävällisiä. Venäjänkielentaito olisi kyllä iso etu, mutta kyllä sinne muutenkin uskaltaa mennä. Kannattaa! Voi yllättyä hyvinkin positiivisesti.

      Hyvä kiertomatka on Suomi, Venäjä, Valko-Venäjä, Liettua, Latvia, Viro, Suomi. Lähes koko reitin voi ajaa hyviä ja suoria teitä pitkin. Pelkkää läpiajoa en suosittele. Maanteiden näkymät kun ovat vastaavanlaisia tasaisia peltoaukeita, kuten Latvian ja Liettuankin puolella.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko kaivattusi ulkonäkö

      tarpeeksi miellyttävä? 🥕
      Ikävä
      86
      1494
    2. Toivotko koskaan mies...

      Että nähtäis ja aloitettais alusta, puhtaalta pöydältä tutustuminen. Olit oikeassa ei me kunnolla tunnettu. Olin hölmö.
      Ikävä
      112
      1375
    3. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      40
      1167
    4. Svty paska työpaikka

      Elekää kukaan hakeku sinne töihin.
      Suomussalmi
      28
      1094
    5. Kyllä näin 45 vuotiaana miehenä pitää sanoo, että 40-50v naiset näyttää vanhoilta

      Niin väsynyttä, silmäryppyä, harmaata hiusta jne jne
      Ikävä
      117
      933
    6. Olisin valmis salaisiin tapaamisiin

      Juuri sinun kanssasi mies. Olet saanut minun pääni pyörälle ja ajatukseni pyörimään ympärilläsi. Hittoon velvollisuudet
      Intohimo
      46
      908
    7. Onko viisikko aktivoitunut

      Taas ruumis !! Viisikko ryskää kukaan ei pärjää
      Seinäjoki
      19
      862
    8. Olisit voinut olla...

      ....ihan tavallinen ihminen, terve mieleltään ja kropaltaan, hyvä seuraihminen ja luotettava kumppani. Mutta ei, olit n
      Ikävä
      65
      797
    9. Olet ihana mies

      Mun söpöliini 🙊😘
      Ikävä
      43
      709
    10. YT skoda Transtech

      Noin 200 saa potkut. Saksikäsipetturi ajoi suomen konkkaan ja tarkkikselle. Totaalinen Petosjytky..
      Kajaani
      76
      705
    Aihe