Kamerani C5D3 RAW-kuvatiedostot ovat Lr4:n mukaan äkkiseltään katsottuna kokoluokkaa 23 - 32 MB ja ylikin. Kovalevyni C-osio (445 Gt), jossa kuvia säilytän, on lähes täynnä. Vapaana 109 Gt. Päivitin kameran ja Lr:n samoihin aikoihin, joten en pysty vertaamaan, miten Lr3 ja C5D3 olisivat toimineet. Toisen runkoni C5D1 kuvatiedostot olivat 10,5 - 14 Mb, ja Lr3 pärjäsi niiden kanssa hyvin.
Kun säädän Lr4:llä tiedostoa, se päivittää nykyään tekemäänsä tuskastuttavan kauan. Näytöllä on ilmoitus "Loading". Olen huomannut, että joissakin Libraryyn synkronoitu jpg-tiedosto on alivalottuneen näköinen. Develop-tilassa kuvatiedostion exposure-säätö on -1 tai alempi.
Olenko Exportannut nämä tummat tiedostot liian aikaisin, niin, ettei Lr4 ehtinyt tehdä kaikkia säätöjäni loppuun, mitä ohjelma ei saisi tehdä, vai johtuvatko nämä jutut liian täydestä kovalevystä ja huonosta väännöstä, vai mistä?
Tietoja PC:stä ja Lr4:stä: Lightroom version: 4.1 - Windows 7 Business Edition - Ver: 6.1 - Application ja System architecture: x64 - Physical processor count: 4 - Processor speed: 2,4 GHz - Built-in memory: 4030,3 MB - Real memory available to Lightroom: 4030,3 MB - Real memory used by Lightroom: 450,7 MB (11,1%) - Virtual memory used by Lightroom: 430,4 MB - Memory cache size: 163,5 MB - System DPI setting: 96 DPI - Desktop composition enabled: Yes - Displays: 1) 1920x1200.
Lr4:n säädöt
8
170
Vastaukset
- iitwqiotirh
Output-tiedoston koonhan voi määritellä itse. Mitä pienempi, sitä huonompi laatu.
Tummat kuvat olet säätänyt väärin, mutta joskus eri ohjelmat näyttää kuvat erilailla. - mopolla valtatiellä
Täsmennys. Kun olen tallentanut rawista tehdyn ja säädetyn tiedoston levylle, ja sitten avaan sen, näyttää exposure-arvo joissakin kuvissa olevan -1 tms.
Tietysti valotan aina mahdollisimman oikein ja säädän kuvat mahdollismman oikein. Ja lopuksi tallennan (exporttaan) samaan tarkoitukseen tekemäni kuvat samoilla arvoilla. - muullakin on kanuuna
Kysäses vaikka www.digicamera.net ja sieltä foorumi/kuvankäsittely.
Kivasti jeesataan ja melko nopeaankin. - J©B
Arvauksia ”vian” lähteestä ja muuta mutua:
– LR:n asetukset
– DNG?
– Catalog Settings (metadata)?
– xmp-tiedosto (Automaticaly write changes)?
– Camera Raw 7.1?- J©B
Ai niin .lrdata unohtui edellisetä. Ne kannattaa poistaa arkistoa täytämästä. Kuvadata on .lrcat -tiedostossa ja .lrdata sisältää vain esikatselutietoa jonka LR rakentaa aina tarvittaessa uudestaan.
- Johnnymale24
miten varmuuskopioit kuvasi? kysyn vain siksi että kiintolevy menee aina rikki. joko ensi viikolla tai 3 vuoden kuluttua. jos kuvasi ovat vain c: osiolla., niin, voit varmaan itse kuvitella miten kuvillesi käy kun kiintolevy menee rikki
- mopolla valtatiellä
Tämä asia on hyvin tiedossa. Tällä hetkellä ulkoisia LaCie-asemia 1,5 TG ja poltettuja DVD-levyjä järkyttävä määrä. Suurempi murhe on se, ettei nykyisiä tiedostoja 20 vuoden päästä mikän ohjelma tunnista.
Suunnitelmissa on puhdistaa LaCie-asemilta pällekkäiset failit ja suurin osa niistä mutenkin mitä on. Kun kuvaustapani on "spray and pray" syntyy täysin turhaa dataa.
- db
LR:n tuli päivitys 4.2 (beta)
Lopullinen julkaistaan 31.10
D800 päivitys ym.
”miten varmuuskopioit kuvasi?”
– DNG:na ssd:lle jakultapintaisille cd -levyille
Mulle tulee säilyttämisen arvoisia kuvia n. 10 kpl/vuosi
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 968489
- 444177
Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘1021936Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html371468- 241450
Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,341179Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia121150Rakastuminenhan on psykoosi
Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk53877Olisinko mä voinut käsittää sut väärin
Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt31852Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v29817