Kanarialle

minnepäin?

Jos joku jaksaisi suositella sopivaa kohdetta Kanarialle joulu-tammikuulle, kun vaihtoehtoja on niin paljon elikkäs meitä on 2 aik. ja 2 pientä lasta. Toivomuksena paikka ensinnäkin minne lentokentältä olisi max puolen tunnin bussimatka, rauhallinen, ei bilemesta, butiikkeja saisi löytyä..ei mielellään mikään rinnepaikka missä pitää paljon kiivetä, kun kahdet rattaat mukana. Ja lapsiystävällisiä hotellejakin saa suositella. :) Kiitti!

9

402

    Vastaukset 9

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kanaria out

      Kanarialla ei ole kuin turistien pilaamia paikkoja. Kallista ja tuohon aikaan todella kylmää. Meressä uinnin voi unohtaa ja uima-allas pitää olla lämmitetty. Teidän matkan budetti on helposti 4500-5000 euroa viikko. Lanzarote, Teneriffe tai Gran Kanaria täyttää muuten kriteerit mutta levotonta on ja kylmää vuoden vaihteessa.
      Säästäkää rahaa ja ensi vuona 2 viikon matka kunnon paikkaan....Thaimaa jne..jossa lämpöä riittää ja eläminen isolla porukalla halpaa.

      • yeps

        No sehän tässä mietityttääkin, kun kaikki vain haukkuu kanariaa. Thaimaahan muuten,mutta liian pitkä lento 2vuotiaalle..pakko kai odottaa kevääseen, että pääsee taas välimerelle.


      • miettikää
        yeps kirjoitti:

        No sehän tässä mietityttääkin, kun kaikki vain haukkuu kanariaa. Thaimaahan muuten,mutta liian pitkä lento 2vuotiaalle..pakko kai odottaa kevääseen, että pääsee taas välimerelle.

        Lento Thaimaahan on 4 tuntia pitempi ja lento on vielä yöllä eli lähtö Vantaalta 18.20. Lapset nukkuu kun saavat tunnin lennon kuluttua ruokaa niin lähes koko matkan. Meidän tyttö oli 2 vuotias myös kun kävi eka kerran ja sen jälkeen joka vuosi ja nyt on sitten 8. kerta jouluna. Kanarialle käytiin v. 2003 ja sen jälkeen ei eikä ikinä enää myös mennä. Paikkoja ei voi vrt ikinä keskenään sillä ne on iin erilaiset. Kun käy kerran niin menee takuulla mysö jatkossa. Lentomatka ei ole oikea syy...lomalla ei voi olla 4 tunnista homma kiinni ja varsinkin kun sen ajan vielä nukkuu....


    • Reippailijatar

      Nukkuu joka pystyy nukkumaan. Joillekin tuo Kanarian lentomatka voi olla aika maksimi, ja ilmasto sopivampi. Kaikki eivät tykkää jatkuvasta hikoilusta. Tiedän kyllä lähipiiristä ihmisiä, jotka eivät mitenkään innostuneet Thaimaasta, ovat kyllä matkustelleet sen jälkeen muualla Aasiassa. On hassua, että Kanaria-osioon tullaan hehkuttamaan sitä Thaimaata ainoana oikeana valintana. Eikös se ole hyvä, etteivät kaikki sinne ole ryysimässä? Minusta on hyvä, että ihmiset arvostavat lomalla eri asioita, joillekin on tärkeää se että on mahdollisimman hikiset oltavat ja halpaa perillä, toiset arvostavat muunlaisia asioita.

    • Reippailijatar

      ...siis 'Kanarialle'-otsikon alle, ei Kanaria-osioon :)

      • kypsätäti

        Maspalomas ja Meloneras Gran Canarian eteläkärjessä ovat aurinkovarmimpia, rauhallisia paikkoja. Meloneras on uudempaa, erittäin siistiä aluetta ja kauppoja löytyy kummastakin ja alue on varsin tasaista. Maspalomasin puolella on vaaleat hiekkadyynit, Melonerasin ranta on tummaa soraa, mutta vesi saattaa olla joulu-tammikuussa niin kylmää, ettei mereen pääse lasten kanssa uimaan. Olin itse Melonerasissa Cay Beach hotellissa, joka on lapsiperheiden suosiossa ja aion mennä uudemmankin kerran.

        Kanarialla kannattaa änkeytyä saaren eteläkärkeen, sillä etelässä sataa vähemmän. Retkellä sisämaahan sade saattaa yllättää talvella.

        Lanzarotelta ja Fuerteventuralta esim. Corralejosta löytyy myös rauhallisia rantalomakohteita, joissa portaita ei ole niin paljon kuin esim. Teneriffalla.


      • No jotain ehdotuksia
        kypsätäti kirjoitti:

        Maspalomas ja Meloneras Gran Canarian eteläkärjessä ovat aurinkovarmimpia, rauhallisia paikkoja. Meloneras on uudempaa, erittäin siistiä aluetta ja kauppoja löytyy kummastakin ja alue on varsin tasaista. Maspalomasin puolella on vaaleat hiekkadyynit, Melonerasin ranta on tummaa soraa, mutta vesi saattaa olla joulu-tammikuussa niin kylmää, ettei mereen pääse lasten kanssa uimaan. Olin itse Melonerasissa Cay Beach hotellissa, joka on lapsiperheiden suosiossa ja aion mennä uudemmankin kerran.

        Kanarialla kannattaa änkeytyä saaren eteläkärkeen, sillä etelässä sataa vähemmän. Retkellä sisämaahan sade saattaa yllättää talvella.

        Lanzarotelta ja Fuerteventuralta esim. Corralejosta löytyy myös rauhallisia rantalomakohteita, joissa portaita ei ole niin paljon kuin esim. Teneriffalla.

        Sen verran tähän kommentoin, että omien kokemusten pohjalta Meloneras-Maspalomas alue on tuulisempaa ja mm iltaisin viileämpää kuin Arguineguinista Puerto Ricoon -akselilla. Tai sitten Americasin-Cristianosin alue Teneriffalla, sielläkin rattaiden kanssa pääsee hyvin liikkumaan. Ehkä tuon tasaisuuden takia suosittelisin varovasti jopa Lanzarotea ja sieltä vaikka Carmen, koska Playa Blanca on myös tuulinen, eli sielläkin se eteläkärki. Carmenissa en ole itse käynyt, joten sitä vain kuulopuheiden pohjalta suosittelen, en tiedä onko siellä helppo liikkua rattailla.


    • Sandinista

      Kannattaa änkeytyä? Eli sinne muun juntti-tuulipukulammaslauman
      sekaan...

    • Teneriffalla

      Los Cristianos!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt se syksy on sitten alkanut

      Esimerkiksi tänään sataa aamusta iltaan, ja nytkin.
      Maailman menoa
      51
      981
    2. Minä en ole koskaan

      Rakastanut ketään toista yhtä paljon kuin sinua
      Ikävä
      96
      957
    3. Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."

      Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i
      Kotimaiset julkkisjuorut
      20
      827
    4. Vähän pitää

      Kiusia ja näyttää
      Ikävä
      122
      773
    5. Anteeksi J-mies

      Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t
      Ikävä
      115
      745
    6. Olet nainen ollut vaikein rasti

      Eniten olet tunteitani myllännyt ja niitä kuluttanut, ja tuottanut. 🤔
      Ikävä
      36
      663
    7. Taidat olla

      Luovuttanut jo minun suhteeni osalta?
      Ikävä
      45
      646
    8. Minä muistan

      Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol
      Ikävä
      45
      610
    9. Kenen viisautta on ollut laittaa tie väärällä murskeella pilalle

      Kenen viisautta on ollut kun Siimeksen/Kylmänpurontie pantu pilalle kun on ajettu liian karkeaa mursketta. Rengasliikke
      Hyrynsalmi
      22
      596
    10. Mä voisin rakastua noihin tähti silmiin

      Katseesi on niin lumoava nainen💚.
      Ikävä
      19
      596
    11. Riittääkö mahkut

      Kaivattuusi 🤭.
      Ikävä
      38
      569
    12. Jos tullaan toisiamme vastaan, niin

      pitäiskö pysähtyä ja onnitella?
      Ikävä
      46
      568
    13. Siinä kävi mies nyt niin että tämä ämmä muuttaa ulkomaille

      Vuonojen maa kutsuu, joten ei hätää. Et kuule minusta enää. 😂 Lycka till! Ämmä riittää.
      Ikävä
      72
      548
    14. Voisiko vielä välillemme jotain kehittyä

      Vai heihei ja ei nähdä enää.
      Ikävä
      33
      543
    15. Koska Martina viettää aikaansa lapsiensa kanssa

      Äiti vaan juoksee miehen perässä Tallinnassa, Lontoossa, Turussa. Kyllä oli kätilö oikeassa, kun sanoi, että ei olisi ka
      Kotimaiset julkkisjuorut
      137
      516
    16. Ähtäri on taas TV: n ja radion ykkösuutinen

      Uusi podcast on julkaistu ja on nyt kuunneltavissa. Mot on tehnyt hyvää työtä! Mikko Savola ja kepu ei ota mitään vast
      Ähtäri
      44
      506
    17. Kerro kolme hyvää asiaa

      Kaipaamastasi ihmisestä ja lisää perään onko kaivattusi n vai m 😍
      Ikävä
      25
      502
    18. Mitä muuta on olemassa kuin lisääntyminen

      Jos mies ei pääse lisääntymään niin mikä hänen osansa elämässä on? mitä jää jäljelle? Hän on vain muiden palvelija kok
      Sinkut
      108
      500
    19. Tilanteenne

      Onko tilanteenne tällä hetkellä hyvä?
      Ikävä
      47
      495
    20. Pahkalassa tapahtuu

      Mitäs on tapahtunut yöllä pahkalan kerrostaloilla.oli poliisia ja ambulanssia taas vaihteeksi
      Parkano
      7
      487
    Aihe