Jopa_valehtelee joka asiasta, vaikea käsittää mihin hän valehtelullaan pyrkii kun joka asian voi tarkistaa !
http://www.ruokatieto.fi/Suomeksi/Ruokafaktaa/Tietohaarukka/Maatalous/Peltoalan_kaytto
http://www.ruokatieto.fi/Suomeksi/Ruokafaktaa/Tietohaarukka/Maatalous/Peltoalan_kaytto
Vastaukset 18
Vanhimmat
-
törkeetä,,,,,,,,,,,,,,
-
-
---
---
---
....................
...............
--------------------
----
Eikös jopan tietotoimisto ole kuullut vihertämis pykälästä????
-
Tuolta
http://www.maataloustilastot.fi/kaytossa-oleva-maatalousmaa
näkyy että EU-aikana kesantoala eli hömppäheinä + viherlannoitus + kesanto on ollut vuosittain noin 400-500.000 hehtaaria ja kun peltoala on noin 2.250 hehtaaria niin se on sitten noin 17 - 22%. Eli periaatteessa tuon verran eli luokkaa 20% eli luokkaa viidennes peltoalasta on joka vuosi sellaista että tuet napsahtaa tilille vaikka kiloakaan käyttökelpoista tai markkinakelpoista tavaraa ei tule.
Kesäntö 276 tuhatta hetaaria ja ala pysynyt miltei samana koko EU ajan..
esim. viherlannoitus on luomulle tärkeä kun sitä apupaskaa ei sinne pellolle saa levittää ja sehän taas on ympäristöihmisten mieleen. Seuraavana vuonna pelto on taas ravinteikkaana tuotannossa.
Niinkuin täällä on jo moneen kertaan todettu, osa tuista on osoitettu muuhun kuin jonkin maataloustuotteen tuotantoon. Jatkossa tulee tukipolitiikassa vain lisääntymään keskittyminen näihin ympäristönsuojelullisiin toimiin ja jos se ei jollekkin kelpaa, niin ei voi mitään. Tuki on näissä tapauksissa korvaus ympäristön hyväksi tehdystä työstä.
**!**